Artiklid ja uudised

Siseuksed – kas aknaga või ilma?

Siseuste puhul oleme harjunud pidama tähtsaks eelkõige uste funktsionaalsust. Seda, kui hästi need eraldavad ruume ja kui mugav on neid iga päev kasutada.
Pikapeale muutub uks kodus otsekui osaks taustsüsteemist – seda ei pane üldse tähele. Aga on see ikka õige? Oodata ukselt nii vähe?

Jah, ukse peamine roll on täita hääletult käsku ehk avada pääs teise ruumi või siis olla silmatorkamatu ruumide eraldaja, summutada helisid ja tekitada privaatsust.
Tubade vahele uksi valides ei mõelda sellele, et siseuksed võiks olla lihtlabasest avatäitest enamat. Võiks olla põnev ja stiilne või pakkuda isegi wow-efekti.

Kui olete jõudnud kodu ehitamisel või sisustamisel punkti, kus teil tuleb hakata valima siseuksi, siis mõelge hetkeks: äkki võiks igavate monotoonsete uste asemel võtta midagi lahedat? Võibolla oleks kirsiks tordil hoopiski aknaga siseuksed?


1. Aknaga siseukse plussid
Klaasosaga ukse suurimaks boonuseks on eristuv disain. Argumendile, et aknaga siseuks on isikupärasem kui aknata uks, on raske vastu vaielda. 

Akna olemasolu ei tähenda sugugi, et tegemist on ilmtingimata tavalise nelinurkse või ristkülikukujulise klaasruuduga. Klaasavaus võib ka olla taime või puu stiliseering, ovaal või näiteks illuminaator.

Pluss on mõistagi seegi, et aknaga siseuksest pääseb valgus läbi muutes nii ruumid valgusküllasemaks ja visuaalselt avaramaks. Klaas ei pea seejuures olema päris läbipaistev nagu tavalisel aknal, vaid võib ka olla poolmatt, täismatt või hoopiski vitraaž.
 
2. Aknaga siseukse miinused
Aken muudab ukse õrnemaks. Sellist ust ei tohi prõmmida ega paugutada. Klaasist, isegi täismatist, pääseb alati mingi kogus valgust läbi. Kui see häirib või on soov ruum muuta pilkaselt pimedaks, ei ole otstarbekas aknaga ust kasutada.

Kui klaasosa on suur, ulatudes ukse allosasse välja, nõuab see pidevat puhastamist.
 
3. Aknata siseukse plussid
Seda tüüpi siseukse eeliseks on fakt, et tegemist on pretensioonitu lahendusega. See tähendab, et aknata ust saab kasutada absoluutselt igas interjööris ja iga ruumi ees.
Turvaline valik, millega on raske mööda panna.

Kui on oluline privaatsus ja tahe ust sulgedes täiesti omaette olla, siis aknata uks seda igal juhul võimaldab. Paljude jaoks on läbi klaasi kumavad varjud ja valgus ebamugav või isegi häiriv asjaolu, mis ei lase rahulikult keskenduda ega uinuda.
 
4. Aknata siseukse miinused
Klaasitud osata siseukse miinuseks on igavus ja ühetaolisus.
Läbipaistev uks muudab ruumid heledamaks ja suuremaks, ent aknata uks toimib vastupidiselt.

Näiteks korteris, kus on vähe aknaid ja kitsad olud, teevad aknata siseuksed elukeskkonna veelgi kinnisemaks ja hämaramaks.
Ka pikas suletud ustega koridoris, kuhu loomulikku päevavalgust ei pääse, mõjuvad aknata uksed pisut klaustrofoobiliselt.

Sisestatud: 29.07.2019

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Väikesed kasvuhooned aiasaaduste kasvatamiseks

Väikesed kasvuhooned aiasaaduste kasvatamiseks

Soovid ise tomateid, maitsetaimi ja kurke kasvatada, aga sinu pere on väike? Väikesed kasvuhooned on selleks puhuks väga heaks lahenduseks. Paljud inimesed on kogenud seda, et suure suve ajal, kui viljad hakkavad valmima, on neid nii palju, et nende ära tarbimisega on raskuseid. Väikesed kasvuhooned on piisavalt ruumikad, et rahuldada väiksema pere vajadused, ilma et saaduste ära söömisega peaks probleeme tekkima. Kuidas valida kasvuhoonet ja mida selle hooldamisel silmas pidada?

Mootorsaest heade nippideni ehk esimesed sammud aianduses

Mootorsaest heade nippideni ehk esimesed sammud aianduses

Me kaalume hoolega, milline diivan oleks elutuppa see õige otsus ning kas kööki sobiks paremini tume või hele mööbel. Lisaks veel kümned ja kümned teisedki disainiga seotud otsused, mida uut kodu sisustades või olemasolevat uuendades vastu peame võtma. Aed on aga ju justkui meie kodu laiendus ja muidugi tahame, et sealgi toimuv peegeldaks meie eelistusi, soove ning valikuid. Kui see on aga sinu esimene kord aeda disainida, siis millega võiks arvestada?

vaata kõiki