Artiklid ja uudised
7 nippi, kuidas kodukontor enda kasuks tööle panna
Kodus töötamine on hetkel paljudele kontoritöö tegijatele paratamatus, millega leppida tuleb. Kogenud kontorite sisustajana pakub ELKE Mööbel (www.elkemoobel.ee) seitse soovitusi, millele kodukontori sisseseadmisel või mugavamaks muutmisel tähelepanu pöörata ja kuidas kodus töötamisest maksimum võtta.1. Vali töötegemiseks kodus õige asukoht
Kodukontori jaoks vali kodus koht, kus on võimalik eralduda ja töötegemisele keskenduda. Ideaalis võiks kodukontor asuda omaette toas, kuid kui see ei ole võimalik, vali vaiksem nurk, kus kodused toimetused endast pidevalt märku ei anna. Oluline on ka jälgida, et valitud kohas oleksid kõik vajalikud pistikupesad käeulatuses.
2. Veendu, et valgust oleks piisavalt
Valgus on väga oluline. Kodukontor võiks olla kohas, kus vahepeal saaks hakkama ka loomuliku valgusega. Hämaramal ajal peaks kindlasti abiks olema korralik laualamp, mis annab just parajalt valgust. Tuba ei tohiks olla liiga pime, sest arvutiekraani heledus ja ümbritsev hämarus tekitavad omavahel kontrasti, mis koormab silmi. Samas ei tohiks kirjutuslaud olla ka ülevalgustatud, sest liigne eredus väsitab samuti silmi.
Tasub ka jälgida, et lambist tulev valgus ei paistaks otse silma. Seetõttu on kõige parem valik reguleeritava varjuga ja/või liigendvarrega valgusti, millega saab valguse enda järgi õigeks sättida.
3. Vali sobiv töölaud
Tihtipeale ei ole kodukontoris standardmõõtmetele vastava töölaua jaoks piisavalt ruumi. Õnneks leiab paljude mööblitootjate valikust ka väiksemates mõõtudes õige kõrgusega kirjutuslaudu. Samas ei tohiks laud olla liiga väike, kuhu peale arvuti ja laualambi midagi muud ei mahu. Heaks sügavuseks on 70 cm – sellisel laual saab arvutiga töötades mugavalt käsi toetada ja ka paberitele jääb ruumi.
Miks mitte töötada kodukontoris nii istudes kui ka püsti? Selle teevad võimalikuks kõrgusesse reguleeritavad lauad, aga ka laua külge kinnitatavad spetsiaalsed tööjaamad, kuhu käivad külge klaviatuur, ekraan ja hiirealus. Tööjaama saab üles-alla liigutada ja töötada vaheldumisi püsti või istudes. See vähendab sundasendist tekkivaid tervisemuresid.
4. Vali õige tool
Kodukontori väga tähtsaks osaks on mugav tool, mis toetab rühti ja millel istumine ei väsita selga. Kui tegu on kodukontoriga, kus tehakse tööd pikemalt kui tunnike päevas, on mõistlik investeerida tooli, mis on ergonoomiliselt vormitud, istudes mugav ja mitte liialt kõva ega pehme.
Kui kodukontoris tehakse sarnaselt tavapärase kontoriga kaheksa tundi päevas tööd, tasub kindlasti soetada korralik töötool koos kõigi oluliste lisadega – käetugede, reguleeritava kõrguse ja seljatoega, kehaga kaasa liikuva istemehhanismiga jms.
5. Igale asjale oma koht
Sarnaselt tavakontoriga hakkab varem või hiljem ka kodukontoris lauale kerkima kultuurikiht paberite, märkmete ja kõige muu olulisega, mida tööpäeva lõpus kuskile silma alt ära võiks panna. Ruumisäästlikuks lahenduseks on paigaldada laua alla kompaktne sahtliboks.
Kui põrandaruumiga on pigem kitsas ja laud on seetõttu tavapärast väiksem, ei pruugi sahtliboksi jaoks laua all ruumi jaguda. Vastasel juhul ei jää jalgade jaoks laua all piisavalt ruumi ja istumine muutub ebamugavaks. Tasub mõelda väiksema seinariiuli peale, kuhu saab mugavalt ja ilma põrandapinda kasutamata kõik vajalikud kodukontori esemed ära paigutada.
Kui lauapinna suurus lubab, võiks töölauale muretseda ka mõne säilituskorvi või paberitele mõeldud organiseerija, mis aitavad töölaual korda luua.
6. Lisa isikupära ja loo mõnus atmosfäär
Mõnusa meeleolu loomiseks tasub kodukontori lauale panna mõni ese, mis toob alati hea tuju – olgu selleks perepilt, mõni mälestusese toredalt reisilt vms. Hubasust aitab töölaual luua ka rohelus.
Oluline roll atmosfääri loomiseks on ka muusikal. Paljud uuringud on näidanud, et muusika kuulamine tõstab efektiivsust, leevendab ärevust ja suurendab positiivsete emotsioonide hulka. Mida rohkem me päevas muusikat kuulame, seda paremas emotsionaalses seisundis me oleme. Nii et lemmikmuusika kõrvaklappidesse ja töötegemine muutub mõnusamaks.
Hea enesetunde hoidmiseks tarbi kindlasti piisavas koguses vedelikku!
7. Ära unusta suhelda kolleegidega ja liikuda!
Kodukontoris töötamine ei tähenda üksi töötamist. Kasuta ära erinevaid tehnilisi võimalusi, et kolleegidega suhelda ja nendega sidet hoida. Näiteks tee järgmine kõne kolleegiga videokõnena või arutage üleskerkivaid küsimusi video- või tavakõnena mitmekesi koos.
Kindlasti on omal kohal ka kõikvõimalikud ühised grupid, kus aeg-ajalt kolleegidega mõnd head nalja või meemi jagada. Ammu teada tõde on, et kolleegide omavaheline suhtlus ja hea läbisaamine muudab ka töötegemise meeldivaks. See kehtib kindlasti ka olukorras, kus kolleegid on kodukontorites.
Ja ära unusta liikuda – proovi iga tunni järel laua tagant püsti tõusta, et sirutada ja kodus tiir peale teha. Kui võimalik, proovi kõned teha ringi liikudes ja osad tööülesanded (nt dokumentide lugemine vms) püsti seistes.
Kui vajad abi kodukontori sisustamisel või mugavamaks muutmisel, anna ELKE Mööblile märku, saates kiri tallinn@elkemoobel.ee. Kuna ELKE Mööbli salongide uksed on eriolukorra tõttu ajutiselt suletud, käib päringute ja tellimuste haldamine ELKE Mööbli töötajate kodukontoritest meilide ja telefonide teel.
Sisestatud: 08.04.2020
ELKE Mööbel sisustussalong
Tel:
661 7320
Aadress:
Järve Tornid, Järve 2, Tallinn, Harjumaa
E-mail:
WWW: