Artiklid ja uudised

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest


www.annikalill.com, www.koduruum.ee

Hetkel, mil maailm on haaratud Covidi viirusest, viibitakse aina rohkem kodukeskkonnas: siin töötatakse, õpitakse, kokatakse jne. Ruum, kus viibitakse rohkelt võiks igati olla mugav kasutada ning kena vaadata. Kodukeskkonna seisukohast on vast kõige olulisem õige ruumiplaneering ehk oluline on ruumi kasutusmugavus, seejärel õigesti valitud v. projekteeritud mööbel ning ära ei tohiks unustada elektri- ning valgustuslahendust.


1) Mugav ruumiplaneering – kõige alus. Eluruum peab toimima mugavalt. Kui on võimalus, siis võiks eluruumis (korter, eramu) tsoneerida ruumid: üldkasutatavad alad vs. vaiksemad intiimsema ruumid magamistoad ja san.ruumid. Samuti võiks vältida nt WC v. sanruumidesse sisenevaid uksi läbi elutoa. Garderoobid võiks projekteerida ruumi sügavamasse soppi nt. ukse taha. Töölaud võiks olla võimalikult päevavalgusele avatud.

Näide uuest ruumiplaneeringust. Varem koosnes korter kahest eraldi seisvast korterist.

Näide uuest ruumiplaneeringust. Varem koosnes korter kahest eraldi seisvast korterist.

2) Sisseehitatud mööbel + lahtine eraldiseisev mööbel. Kõige praktilisem on tellida eritellimusmööbel vastavalt oma soovidele mööblitootjalt. Mõistlikum on, kui teete koostööd sisekujundajaga/sisearhitektiga, kes aitab teil luua kogu tervikliku atmosfääri ning joonestab teile ka mööblijoonised. Mööblivalmistajad teevad ise ka jooniseid, kuid need ei ole võrreldavad sisearhitekti joonistega, sest mööblitootjal puudub terviklik nägemus elamisest ning ruumi kontseptsioonist. Jooniste järgi tellitud mööbliga saab lahendus kõige praktilisem ja nägusam, sest mööbel on otsast lõpuni valmistatud tellija soovide järgi. Materjalide valiku poolest tasub meeles pidada, et sisse ehitatavate kappide riiulid-sahtlid võib tellida soodsamast materjalist nt.melamiin, uksed ja väline fassaad aga peenem peitsitud spoon vms. materjal. Samuti võiksid kappides olla võimalik riiulite kõrguseid muuta. Garderoobide puhul on heaks lahenduseks garderoobisisene valgustus, mis käivitub ukse avanemisel.

Näide sisearhitekti käe alt valminud mööblijoonistest paberil.

Näide sisearhitekti käe alt valminud mööblijoonistest paberil.


3) Õige elektri- ja valgustuslahendus. Elektriskeemi eelduseks on eelnevalt paika pandud mööbli asetus ruumis. Ideaalis võiks olla ruumi valgustuslahendus projekteeritud mitmete võimalustega, kus ruumis viibija saab vastavalt meeleolule valida ruumi valgustusvõimalust: nt. ruumi koristusel toimib teine valgusti kui õhtul rahulikus meeleolus puhates. Lülitid võiksid olla varustatud reostaadiga, millest on võimalik valgustugevust reguleerida tugevamaks v. nõrgemaks. Ka on võimalik ruumi muuta visuaalselt avaramaks Led-karniisidega lae servas.
Eriti huvitavalt mõjub selline lahendus koos kardinatekstiilidega. Kindlasti on soovitatav projekteerida elektriplaan mugavalt kasutatavana, st nt. veksellülititega. Kodukeskkonnas võiks arvestada valgustite valgusallikate valgussoojusega 2700K. Nii sisearhitektid kui ka sisekujundajad aitavad klienti lisaks mööblilahendusele ka valgustus- ning elektriplaaniga.

Näide sisearhitekti käe alt valminud elektri- ja valgustuslahendusest plaanil.

Näide sisearhitekti käe alt valminud elektri- ja valgustuslahendusest plaanil.

Sisestatud: 25.09.2020

Sisearhitekt Annika Lill

Tel.:
529 0166
Aadress:
Tallinn, Harjumaa
E-mail:
Kirja saatmine ebaõnnestus. Täitke kõik väljad.