Artiklid ja uudised

Välisvoodrilaud jääb, vaid trendid muutuvad ajas!

Iga maja on kellelegi kodu. See on paik, mida soovitakse muuta kauniks, mugavaks ja hubaseks. Kuigi linnapilti ilmestavad enamjaolt krohvitud kiviseinad, siis järjest rohkem on sinna lisandunud ka puidust fassaade.

Selline “puidune” lähenemine on eriti levinud just maapiirkondades, kuhu linnakära nii naljalt enam ei kostu. Metsaserval asuv puidust välisvoodriga maja paistab kui ideaalne pelgupaik, otsekui muinasjutust ehk kodu, selle kõige ehedamas tähenduses.


Miks eelistada välisvoodrilaudu?
Puidul on kahtlemata omad võlud. Puit annab hoonele unikaalse välimuse ning lisab kodusoojust. Puidust välisvoodrilauad, mis on kombineeritud kivimaterjali või krohvseinaga, muudavad maja välimuse pehmemaks ning looduslikumaks.

Loomulikult on võimalus ka kogu maja katta ehedast puidust välisvoodrilaudisega ning muuta nii oma kodu eriti maa- ja looduslähedaseks. Siinkohal meenuvadki kohe Eesti saared, kus rootsi punase laudisega majad meenutavad justkui Astrid Lindgreni raamatutes kirjeldatud maailma.

Kui nüüd hoone välimus hetkeks kõrvale jätta, siis on välisvoodrilauad ka väga praktilised ja vastupidavad. Kui neid korralikult hooldada, kestab puit muutumatult kaunina aastakümneid.

Välisvoodrilaua materjalivalik
Välisvoodrilauad on toodetud erinevatest puitmaterjalidest, kuid kuusepuit on nendest jätkuvalt kõige eelistatuim. Nimelt on kuusepuit ühtlasema tihedusega ja tugevam kui männipuit, sest niiskusest tingitud suuruse mahumuutused on selles minimaalsed. Need head omadused aitavad aga omakorda kaasa kuusepuidust välisvoodrilaua- ja selle viimistluskihi pikaealisusele.

Termotöödeldud voodrilauad
Lisaks naturaalsele kuusepuidule on head ja Eesti kliimas end väga hästi tõestanud ka termotöödeldud puidust voodrilauad. Termotöödeldud välisvoodrilauad on ilusad ja loodusliku välimusega, ent nende suureks eeliseks on parem vastupidavus ja stabiilsus. Termotöötluse käigus toimuvad puidus keemilised protsessid, mis muudavad puidu struktuuri ja omadusi.

Näiteks väheneb puidu niiskussisaldus, mis vähendab selle paisumist ja kokkutõmbumist keskkonna muutuste tõttu. Samuti väheneb puidus toitainesisaldus, mis muudab selle vähem atraktiivseks putukatele ja erinevatele mikroorganismidele. Seetõttu ei levi termotöödeldud puidus hallitus ega mädanik ning voodrilauad peavad vastu aastaid. Küll aga soovitame välitingimustes olevad voodrilauad katta UV-kaitset sisaldava naturaalse puiduõliga.


Kas valida silehööveldatud laud või saepinnaline laud?
Kõik sõltub sellest, kus kohas maja paikneb. Kuigi karedapinnaline ehk saepinnaline voodrilaud imab värvimise ajal endasse rohkem värvi, mis omakorda tagab värvikihi pikema eluea, on seina keeruline puhastada.

Silehöövellauast fassaadi on vastupidiselt aga oluliselt lihtsam puhtana hoida, kuid see vajab sagedamini värskendamist värvimise näol. Seega, kui maja asub kohas, kus on palju tolmu ja fassaad tihti määrdub, näiteks suuremate teede ääres, on mõistlik kasutada siledapinnalist laudist.

Kas eelistada töödeldud- või töötlemata välisvoodrilauda?
Olgugi, et isetegemise rõõm on tore asi, siis tegelikult on fassaadilaudade värvimine päris suur töö ning ajakulukas ettevõtmine. Rääkimata voodrilaudade värvimistöö kvaliteedist, kui võrrelda neid tööstuslikult viimistletud välisvoodrilaudadega. Ole sa nii hoolikas kui tahad, siis tehase kvaliteeti koduaias laudu värvides sa paraku ei saa.

Nimelt toimub tööstuslik värvimine siseruumis, kus on selleks tegevuseks tolmuvaba, ühtlase temperatuuri- ja õhuniiskusega keskkond. Kogu puidu töötlemisprotsess toimub tootja poolt ettenähtud juhiste ja normide järgi ning tänu sellele on lõpptoode kvaliteetne ja vastupidav. Värvimisel kasutatakse Teknose tippkvaliteetseid värve ning tootja annab tööstuslikult värvitud välisvoodrilaudadele kuni 10 aastase garantii.

Ainukene mõttekoht on siis muidugi puidu kogus. Tööstusliku värvimise puhul on majanduslikult mõistlik nii värvitoonimise kui masinate häälestamise mõistes minimaalselt 100m2 puidu värvimist ühe värvitooniga. Väiksema koguse puhul läheb värvimise hind juba oluliselt kallimaks.

Lisaks pinnatekstuurile on oluline jälgida ka voodrilaua paksust, sest mida paksem on voodrilaud, seda väiksemad on niiskusest tingitud mahumuutused. Ehk siis lihtsamalt öelduna, mida paksem on voodrilaud, seda stabiilsem ja kauakestvam on maja välisfassaad. Põhjamaiste standardite järgi peaks välisvoodrilaua minimaalne paksus olema vähemalt 21 mm.

Välisvoodrilaud jääb, vaid trendid muutuvad ajas
Mood muutub ja ilu on loomulikult vaatajate silmis. Kuigi tuleb tõdeda, et maja fassaadide trendid aastal 2023 on päris põnevad ja mitmekesised. Esimese kiire näitena võib tuua, et kui oleme harjunud, et välisvoodrilaud jookseb tavapäraselt hoonel horisontaalselt, siis moodne lähenemine on paigaldada need hoopis vertikaalselt.

Kaasaegse hoone fassaadil kombineeritakse omavahel mitmeid erinevaid materjale nagu puitu, klaasi, metalli ja kivi. See kõik muudab maja välimuse stiilseks ja modernseks, ent samas on märgata fassaadil ka pisut looduslähedust sooja puidu näol.

Ja siinkohal on üha enam maja fassaadide puhul esile toodud ka keskkonnasõbralikkust, sest üha enam inimesi otsib jätkusuutlikumaid ja rohelisi lahendusi oma kodu ehitamiseks ja kaunistamiseks.

Kontrastsed ja maalähedased värvitoonid
Värvitoonide maailm on samuti põnev, sest sel aastal on populaarsed kontrastsed värvitoonid. Kui musta ja valge kombinatsioon enam naljalt kulmu kergitama ei pane, siis julgem majaomanik võib oma maja mürkroheliseks, veinipunaseks või hoopis siniseks võõbata.

Kui selline lähenemine tundub ühe Eesti inimese jaoks aga “liiga palju”, siis võib vabalt minna ka Põhjamaist teed ning jääda truuks naturaalsetele ja maalähedastele värvitoonidele. Kerged hallid, pruunid ning vaevu aimatavad rohekad toonid on samuti trendikad.

Veel on tõusuteel erinevad metallivärvi toonid, mis muudavad hoone ilme väga modernseks ja šikiks. Tõsi küll, et need on mõeldud pigem aktsendi andmiseks. Ka tumedad värvitoonid pole fassaadide moelavadelt kuhugi kadunud, sest hetkel löövad jätkuvalt laineid tumedamates rohelistes toonides majad, mida ehivad mustad aknaraamid.

Ja on nende trendidega nagu on, sest need tulevad ja lähevad, siis tegelikult peaksid sa oma kodule valima just sellist tooni fassaadi mis sulle meeldib. Olgugi, et potisinine maja võib vau-efekti tekitada, siis mõtle hoolikalt järgi, et kas see on ikka sinule?

Kodu on koht, mis peab pakkuma meelerahu ja lõõgastust ning kui oled Põhjamaiselt konservatiivne, siis tasub eelista jätkuvalt maalähedasi ja heledaid toone, mis muudavad meele rahulikuks ning koduõue helgek

Sisestatud: 30.09.2023

Puumarket AS

Tel:
679 1551
Aadress:
Väike-Männiku 11, Tallinn, Harjumaa
E-mail:
Kirja saatmine ebaõnnestus. Täitke kõik väljad.

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Aeg terrassi ja terrassikatuse planeerimiseks

Aeg terrassi ja terrassikatuse planeerimiseks

Päike paistab üha soojemalt, linnulaul kõlab järjest valjemalt ning värskes õhus viibimine pakub aina enam naudingut. Just praegu on suurepärane hetk alustada terrassiehituse planeerimisega.

Kui mõlgutad mõtteid terrassi ehitamisest, kuid pole kindel, kust alustada, siis anname sulle mõned praktilised näpunäited. Räägime, kuidas valida parim koht terrassile ja kuidas saad Puumarketist lihtsalt ja mugavalt tellida kõik vajaliku oma unistuste terrassi ehitamiseks.

vaata kõiki