Artiklid ja uudised

6 praktilist nõuannet elutoa sisustamiseks


Elutoa sisustamine võib olla nii põnev kui ka väljakutsuv ülesanne. See tuba on kodu süda, kus veedetakse palju aega, lõõgastutakse ja võõrustatakse külalisi. Olgu sul plaanis täiesti uue ruumi sisustamine või lihtsalt elutoale värske ilme andmine, oluline on luua koht, mis oleks nii funktsionaalne kui ka stiilne. Oleme selle tarvis pannud kirja 6 nõuannet, mis aitavad sul luua kauni ja praktilise elutoa, kus mõnusalt ja hubaselt aega veeta.

1. Elutoa keskne punkt
Keskne punkt on iga ruumi keskne element, mis tõmbab peamise tähelepanu ja mille ümber luuakse ruumi ülejäänud kujundus. Elutoas võib keskseks punktiks olla näiteks kamin, kauni vaatega suur aken, silmapaistev sisustuselement või suur kujundusselement näiteks diivan.

Kui oled toa keskse punkti välja valinud, mõtle, mida ja kuidas selle ümber paigutada plaanid. Soovitame palju tähelepanu tõmbavaid või suuri sisustus- ja kujunduselemente sinna kõrvale mitte panna, vaid jättagi fookusesse üks ese, mis püüab pilku ning kõik muu selle ümber tagasihoidlikumaks.

Küll aga, kui tegemist on pisema või ühetoalise korteriga ning elutoas olev diivanvoodi täidab mitut funktsiooni, kaalu selle paigutamist keskpunkti lähedale, et rõhutada selle tähtsust või - veel parem - loo diivanist oma elutoa keskpunkt. Diivanit või diivanvoodit saab alati rohkem esile tuua erinevate diivanikatete või patjadega, mis tuppa sisenedes kohe pilku püüavad.

Toa selge keskpunkti olemasolu aitab mitte ainult ruumi kujundust organiseerida, vaid seab ka ruumi üldise tooni. See annab ruumile eesmärgi ja püüab pilku, muutes ruumi ühtseks ja läbimõelduks.

2. Toa paigutus
Elutoa paigutuse juures on oluline, et ruum oleks kasutajasõbralik ning funktsionaalselt toimiv. Esmalt alusta ruumi suuruse ja kuju hindamisest. Näiteks väikesesse tuppa sobivad hästi sirged- ja nurgadiivanid. Seevastu suured ja avarad elutoad annavad võimaluse paigutada elutuppa mitmekohalisi või lausa mooduldiivaneid, ilma, et toas tekiks üleküllastunud tunne.

Mõtle ka sellele, kuidas inimesed ruumis liiguvad ja veendu, et mööbliesemete vahel oleks piisavalt ruumi, et nende vahel mugavalt liikuda. Pööra tähelepanu ka esemete nurkadele, sest äralöödud varvas ei tee rõõmsaks ei sind ega sinu külalisi.

Kui elutuba on avatud planeeringuga, võid kasutada vaipu, mis loovad selgelt eristatavad alad. Hästi paigutatud diivan, riidekapp või riiul toimib hea eraldajana elutoa ja söögitoa vahel. Viimased sobivad ka sel juhul, kui tegemist on väikese korteriga, kus voodi on elutoas ja on soov ruumi eraldada.

Väldi ruumi üleküllastamist liiga paljude esemetega ja keskendu pigem mugava istumisala loomisele, kus on tasakaal avatud ruumi ja funktsionaalsete elementide, nagu diivanid, tugitoolid ja lauad, vahel.

Kui sul on juba olemas visioon, mis esemeid enda elutuppa soovid, on hea enda mõtted joonisena paberile või vastavasse programmi panna, et tekiks arusaam, kuidas sinu peas olev plaan päriselt mõõtkavas välja näeb ning kas tuppa jääb piisavalt õhku.

3. Kihiline valgustus
Valgustus mängib elutoa meeleolu ja õhustiku loomisel väga olulist rolli. Kui toas on ainult üks valgusallikas, siis sooja atmosfääri loomiseks ainuüksi sellest ei aita.
Alusta üldvalgustusest, näiteks lühtrist või rippvalgustist. Seejärel lisa töökohavalgustus, mis valgustab konkreetseid alasid, näiteks lugemis- või kontorinurk. Selleks sobivad hästi laua- või põrandalambid.

Seejärel lisa aktsentvalgustus. Aktsentvalgusega saab tuua esile või rõhutada põnevaid sisustuselemente või kunstiteoseid. Kui aktsentvalgus on reguleeritava värviga, on võimalik luua tuppa eri meeleolu. Sinine valgus mõjub ärksamalt, soojemad toonid loovad hubasust.

Viimasel ajal on populaarseks saanud ka dekoratiivsetel eesmärkidel kasutatavad, sooja valgusega lambid, mida asetatakse riiulitele või paigaldatakse seintele. Need loovad tuppa palju õdusama atmosfääri.

Valgustuse kihiliseks jagamise abil saad hõlpsasti reguleerida ruumi heledust vastavalt kellaajale, Eesti puhul ka aastaajale, ja meeleolule, mida ruumis luua soovid.

4. Funktsionaalne hoiustamine
Hoiustamine on oluline igas elutoas, eriti kui soovid, et ruumi üldpilt oleks korras. Kui hakkad planeerima panipaikasid, keskendu mööblile, mis oleks funktsionaalne ja sobiks ka toa planeeringu ning üldpildiga. Väikeses korteris või elutoas on kasulik valida asjade hoiustamiseks riidekapp, mis on kõrge, sest laest põrandani kapp annab ka ruumile visuaalselt suurema ilme.

Kui toas on arvel iga sentimeeter, kaalu lükandustega riidekappi, sest sedasi pole kapi kõrvale vaja lisaruumi, mida muidu kapiuste avamiseks arvestama peab. Samuti on täna olemas suur ja hea valik nurgariidekappe, mille nurgaosa on planeeritud sedasi, et hoiupaika saaks maksimaalselt kasutada.

Tihti on riidekapid peeglitega, mis annavad mööblile veel ühe funktsiooni ning nende pealt peegelduv valgus muudab ruumi suuremaks ja avatumaks. Ilus riidekapp mõjub toas kauni sisustuselemendina, mitte pelgalt hoiustamise kohana.

5. Roheluse lisamine
Taimed on lihtne ja taskukohane viis, kuidas oma elutuppa värvi ja elu tuua. Roheluse lisamine mitte ei paranda ainult ruumi esteetikat, vaid ka õhukvaliteeti ja loob rahustava atmosfääri. Vali taimed, mis sobivad sinu elutoa stiili ja valgustingimustega, näiteks võib kõrge viigipuu lisada nurgale rohelisust, samal ajal kui väiksemad potitaimed toovad ilu riiulile või diivanilauale.

Kui tegemist on väikese elutoaga, siis kõrgemale riiulile asetatud rippuvad taimed tõmbavad pilku ülespoole ja loovad seeläbi suurema toa tunde. Su toas pole palju valgust või sa pole rohenäpp? Sellisel juhul võid seinale panna hoopiski taime- või loodusteemalise postri, mis mõjub ühtaegu ka kaasaegse sisekujunduselemendina.

6. Isikupära lisamine
Sinu elutuba peegeldab sinu isikupära ja stiili. Tee sellest koht, kus tunned end mugavalt ja koduselt. Üks parimaid viise selle loomiseks on lisada ruumi sinule omaseid ja olulisi detaile, näiteks perefotod, kunstiteosed ja suveniirid.

Samuti saad elutuba isikupärasemaks muuta, tuues sisekujundusse sisse sinu hobisid ja huvisid. Kui oled näiteks kirglik lugeja, loo diivani kõrvale mugav lugemisnurk koos väikese laua ja hästi varustatud raamaturiiuliga. Kui armastad sporti teha, saad seinale lisada koha, kus ratast või lumelauda hoida või riiuli, kuhu karikad asetada. Need on detailid, mis teevad sinu elutoast sinu elutoa.

Samuti võid peegleid kasutada konkreetsete alade või elementide esiletõstmiseks ruumis. Näiteks võib peegli paigutamine kamina kohale või pilkupüüdva mööblieseme, näiteks diivani või voodi taha, tõmmata tähelepanu nendele keskpunktidele ja lisada ruumile sügavust. Lisaks võivad dekoratiivsete raamidega peeglid toimida iseseisvate kunstiteostena, lisades sisekujundusele nii stiili kui ka funktsionaalsust.

Elutoa sisustamine on tasakaal ja kompromissid funktsionaalsuse, stiili ja isikupära vahel ning selleks tasub aega võtta, et rutakalt tehtud otsust hiljem mitte ümber tegema hakata. Olgu sul plaanis mööbli ümberpaigutamine, uute esemete, nagu voodi või riidekapp, soetamine või lihtsalt sisekujunduse värskendamine, need nõuanded aitavad sul kujundada elutoa, kust peegeldub vastu sind ja sinu iseloomu ning mis vastab sinu praktilistele vajadustele. Pea meeles, et kõige olulisem on luua ruum, kus sina ja sinu lähedased saate lõõgastuda ja koos aega veeta.

Sisestatud: 27.08.2024

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki