Artiklid ja uudised

Kasvuhoone asukoht – vali targalt!


Kasvuhoone ehitamine on suurepärane samm rohelisema eluviisi suunas, aga selle tulemus sõltub suuresti ühest tähtsast otsusest – kus see paikneb.

Vale asukoht võib tähendada kiduraid taimi, liigniiskust või lihtsalt igapäevast tüütut logistikat. Siin on 8 asjalikku nippi, mis aitavad sul valida ideaalse koha oma tulevasele kasvuhoonele.

1. Päikesevalgus on kasvuhoone eluallikas
Kasvuhoone vajab päikesevalgust vähemalt 6 tundi päevas. Parim asukoht kasvuhoonele on piki põhja-lõuna telge, nii saavad taimed hommikust õhtuni maksimaalselt valgust.

Hommikune päike aitab kasvuhoonel kiiresti soojeneda, mis on eriti oluline kevadel ja sügisel.

Vali kasvuhoonele koht, mida ei varjuta enamiku päevast puud, hooned ega aiad.

2. Tuulevarjuline, aga hästi ventileeritav koht
Liigne tuul jahutab kasvuhoonet ja võib pikapeale selle konstruktsiooni kahjustada. Samas peab kasvuhoone ümber liikuma värske õhk, et vältida hallitust.

Parim on osaline tuulevari – näiteks hekk või aed, mis ei kata täielikult, vaid suunab tuult pehmemalt ümber kasvuhoone.

3. Tugev, kuiv ja tasane pinnas
Ebatasane või niiske pinnas võib tekitada probleeme vundamendiga ja koguda liigniiskust, mis on taimedele kahjulik.

Kui pinnas kipub kevadel pehmeks minema, tasub teha drenaažikiht või tõsta kasvuhoonet veidi kõrgemale tasandikule. Tasane pind teeb ka tööde tegemise lihtsamaks – olgu selleks riiulite paigaldus või kastide liigutamine.

4. Veekraan ja elekter olgu lähedal
Kasvuhoones tuleb kasta tihti, eriti kuumal ajal – see tähendab, et läheduses olev veekraan säästab tohutult aega ja vaeva.

Samamoodi kulub elekter ära, kui kasutad soojendusmatti, valgustust või ventilaatoreid. Kui kraani pole kohe kõrval, mõtle näiteks vihmavee kogumise peale – katuselt tulev vesi mahutisse töötab hästi.

5. Mugav ja kuiv ligipääs iga ilmaga
Kui tee kasvuhooneni muutub vihmaga mudaseks, võib see hakata häirima ka kõige entusiastlikumat aednikku.

Tee kasvuhooneni võiks olla kindel ja libisemiskindel – näiteks kiviplaatidest, kruusast või puidust rajatud rada. Nii on sul lihtne igapäevaseid hooldustöid teha ka siis, kui ilm pole ideaalne.

6. Arvesta lähedal olevate puude ja põõsastega
Kuigi puud võivad pakkuda tuulevarju, võivad nad olla ka probleem – eriti, kui nende lehed langevad sügisel katusele või hakkab varjulises kohas kasvama sammal.

Puude juured võivad kasvuhoone konstruktsiooni alla tungida ja muuta selle ebastabiilseks.

Lisaks võivad nad võtta taimede eest valguse ära ja tõsta niiskustaset kasvuhoone ümbruses.

Talvel võib puudelt prahmatav lumi kujutada endast ohtu katusele. Vaata siit, kuidas kasvuhoonet talvel hooldada.

7. Väldi liiga kauget nurka aias
Kui kasvuhoone jääb aia kõige kaugemasse otsa, kuhu harva satud, võib juhtuda, et sa ei jõua sinna igapäevaselt vaatama.

Mida rohkem sa kasvuhoonet kasutad, seda edukamalt taimed kasvavad.

Paiguta see võimalikult käidavasse kohta – näiteks maja või köögi lähedusse, et saaksid hommikul kastekannuga kiire tiiru teha või pärast tööd värskeid ürte korjata.


8. Planeeri tulevikku – jäta ruumi kasvuhoone ümber
Alguses võib tunduda, et väike kasvuhoone on piisav, aga paljud aednikud tahavad juba järgmisel aastal midagi suuremat.

Jäta kasvuhoone ümber piisavalt ruumi, et vajadusel laiendada või lisada kõrvale näiteks kompostikast, töölaud või istumiskoht. Samuti peab sinna mahtuma hooldusvarustus, nagu voolik või aiakärud.

Kokkuvõtteks
Kasvuhoone on investeering, mis tasub end aastatega kuhjaga ära – kui valid sellele õige asukoha.

Mõtle läbi valgus, tuul, vesi, ligipääs ja tulevikuvajadused.

Tark planeerimine toob rikkaliku saagi, rõõmu ja vähem peavalu.

Pildid: AB Polar.

Sisestatud: 07.04.2025

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

5 Levinumat viga mida inimesed remondilaenu taotlemisel teevad

5 Levinumat viga mida inimesed remondilaenu taotlemisel teevad

Kodu renoveerimine on põnev ettevõtmine, mis võib märkimisväärselt parandada elukvaliteeti ja kinnisvara väärtust. Paljud inimesed vajavad remonditööde teostamiseks finantsabi remondilaenu näol, mis on spetsiaalselt loodud renoveerimis projektide rahastamiseks. Kuigi remondilaen pakub kiiret lahendust kodukaunistamiseks, teevad paljud inimesed taotlusprotsessis vigu, mis võivad hiljem kuluks minna. Vaatame lähemalt viit kõige levinumat viga ja kuidas neid vältida.

Õhksoojuspumbaga kütmine on mugav ja energiasäästlik

Õhksoojuspumbaga kütmine on mugav ja energiasäästlik

Õhksoojuspump on kaasaegne ja kuluefektiivne lahendus, mis parandab kodu energiatõhusust ning pakub aastaringselt mugavat temperatuuri reguleerimise võimalust.
Üha enam inimesi eelistab just seda küttemeetodit, sest see vähendab küttekulusid ning pakub suveperioodil ka jahutust. Enne paigaldamist tuleb aga arvestada kindlate regulatsioonide ja tehniliste aspektidega, et paigaldatud süsteem toimiks nõuetekohaselt ja oleks igati seaduslik.

Mida suudab hea koristusteenus?

Mida suudab hea koristusteenus?

Koristusteenus, eriti korralik koristusteenus, pole lihtsalt põrandate puhastamine või tolmu eemaldamine – see on terviklik lähenemine, mis keskendub ruumide hügieenile ja seal viibijate heaolule.
Kasutades professionaalseid meetodeid ja vahendeid, võimaldab see luua puhtama ja tervislikuma keskkonna nii kodus kui ka kontoris. Selles artiklis vaatleme lähemalt, kuidas kvaliteetne koristusteenus võib säästa aega, parandada tervist ja pakkuda laia valikut lahendusi vastavalt kliendi vajadustele.

vaata kõiki