Artiklid ja uudised

Targa renoveerija juhend: kuidas ette valmistada niisket ruumi plaatimiseks

Niisketest ruumidest vannituba ei anna andeks ei lohakust ega valesid materjalivalikuid. Pole oluline, kas plaanid väikest remonti või teed põhjalikku renoveerimist — kõik algab õigesti ette valmistatud aluspinnast. Plaatimistööd võivad küll paista lihtsad, kuid tegelikkuses määrab lõpptulemuse kestvuse see, kui professionaalselt on tööd tehtud enne esimese plaadi seinale panemist.
Selles juhendis võtame fookusesse kõik kriitilised etapid, mis tuleb läbida enne plaadisegu segamist. Räägime aluspinnast, selle töötlemisest ja vajalikest toodetest, mis tagavad, et sinu uus vannituba oleks ka aastaid hiljem sama tugev ja veekindel kui esimesel päeval.

Alusta õigesti: milline on õige aluspind ja miks see loeb?
Põranda aluspind on kogu plaaditööde aluseks. See võib olla betoon, tasandussegud, tellised või ehitusplaat. Aluse seisukord määrab ära, kui hästi hakkavad hiljem materjalid pinnale nakkuma. Niisketes ruumides peab aluspind olema:

- kuiv ja puhas
- stabiilne, ilma murenemise või pragunemiseta
- kaitstud veelekete eest

Kui vanad plaadid on eemaldatud ja pind plaatimissegu jääkidest puhastatud, ei tohiks edasi liikuda enne, kui oled hinnanud kogu pinna olukorra. Lahtised kihid ning praht eemaldada, praod ja ebatasasused parandada. Alles siis saad hakata paigaldama tõeliselt niiskuse ja veekindlat süsteemi oma vannituppa.

Põrandakalded ja vee äravool – ära unusta tehnilisi detaile
Kõigepealt tuleb üle vaadata põranda kaldenurgad. Oluline on see dušinurga või äravoolutrappide puhul. Kallak peaks olema 1–2% ehk umbes 1–2 cm ühe meetri kohta, et vesi liiguks loomulikult äravoolu suunas ega jääks seisma. Vajadusel antakse õige kalle tasandussegudega.

Mõtle läbi ka kõik nurgad, torude läbiviigud ja muud võimalikud riskikohad. Igasugune pragu või töötlemata ühenduskoht võib aja jooksul muutuda lekkekohaks. Sellepärast kasutataksegi veetõkkesüsteemides tihendusteipe, spetsiaalseid mansette ja nurgakaitseid.

Esimene kiht: nakkekrunt loob tugeva sideme
Et tagada maksimaalne nakkuvus järgnevatele kihtidele, näiteks aluspinna tasanduskihile, on oluline kasutada nakkekrunti. See toode aitab siduda omavahel aluspinda ja tasandussegusid. Kui aluspind on väga imav (nt kergbetoon või kipsplaat), aitab nakkekrunt takistada ka liigset vee imendumist aluspõrandasse ja laseb tasanduskihil õieti kuivada.

Näiteks Baumax24.ee nakkekrunt sobib hästi nii seina- kui põrandapindadele. Seda on lihtne pinnale kanda, kiirelt kuivades sulgeb nakkekrunt poorid ja tugevdab aluspinna kuhu järgmised kihid hiljem tugevamalt haakuvad. Sama toode sobib ka veetõkkemassi ehk hüdroisolatsiooni krundiks.

Meie tootevalikus on ka teine nakkekrunt – Nakkedispersioon. Tekib küsimus, kas mõlemaid võib kasutada sarnaselt või on nad erinevad? On tõsi, et mõlemad, nii Nakkedispersioon kui ka Praimer on mõeldud aluspinna ja järgmise kihi sidumiseks. Samas on nende kasutusalad veidi erinevad. Nakkedispersioon sobib aluspinna poorsuse vähendamiseks, nakke parandamiseks ja veeimavuse kontrolli alla saamiseks ning samuti ka tsementsegude lisandiks.

Praimer sobib sarnaselt Nakkedispersioonile erinevate pindade nakke parandamiseks kuid samal ajal kasutatakse seda ka veetõkkemassi Imperbox krundiks.

Nagu mainitud, Bauteq praimer on sobilik just veetõkkemassi krundiks, aluspõranda pooride sulgemiseks ja esmase nakke ja veepidavuse andmiseks enne veetõkke paigaldamist.

Valiku tegemisel peab teadma, milliseid töid on vaja teha ja mis materjale on plaanis järgmisena kasutada ning milline on aluspinna seisukord. Ja sellest lähtuvalt valida aluspinna töötlemise vahendid.

Veetõke ning niiskustõke – ruumi veekindluse kriitilised elemendid
Kõige olulisem osa kogu süsteemist on vannitoa põrandate veetõke. Veetõkke ehk hüdroisolatsiooni ülesanne on takistada vee tungimist seina- või põrandakonstruktsioonidesse. Miks see oluline on? Keraamiliste plaatide vuugisegud lasevad läbi nii niiskust kui ka vett, ja kui all pole veetõket, imbub vesi otse põranda või seinakonstruktsiooni, tekitades aja jooksul hallitust, lagunemist ja ebameeldivat lõhna.

Ideaalseks lahenduseks hüdroisolatsioonile on Bauteq Imperbox - kaasaegne, veekindel, madala lõhnataseme ning heleda värvusega toode mida saab paigaldada ka ajutise valgustusega ruumides. Tähtis on jälgida tootja juhiseid: vajalik on kasutada tugevdusteipi nurkades ja mansette läbiviikude ning trappide ümbruses.


Niiskustõke on oluline kaitse lae- ja seinapindadel mida võib kahjustada läbi vuugisegu ning pragude sisse tungiv veeaur mis samamoodi tekitab hallitust ning põhjustab konstruktsiooni enneaegse lagunemise.

Bauteq niiskustõke on väga heaks valikuks. Toodet võib pinnale kanda mitmes kihis pintsli või rulliga. Bauteq niiskustõke on turul esimene millel on ametlikult mõõdetud veeauru läbivus, seda ostes teate täpselt millise tulemuse saavutate.

NB! Nii veetõkke kui niiskustõkke peale ei tohi kunagi kanda järgmiseid kihte enne, kui eelmine on täielikult kuivanud — vastasel juhul võib kaduda isoleeriv toime ning halveneda nake plaatimisseguga.

Plaatimistööde ettevalmistus: millal on aeg sellega edasi liikuda?
Kui kõik eelmised kihid, tasandussegu, hüdroisolatsioon ehk vee ja niiskustõke on paigaldatud ja kuivanud, on aeg hakata mõtlema plaatimisele. Plaaditav pind peab olema:
- lõplikult kuiv
- projektis ettenähtud pinnakujuga
- sobiva karedusega plaadiliimi nakkumiseks


Kui sa pole kindel, kas olemasolev aluspind on plaatimiseks piisavalt hea, tasub juba alguses konsulteerida oma ala spetsialisti või kogenud meistriga, kes aitab hinnata olukorda ja annab asjatundlikku nõu.

Korduma kippuvad küsimused
Kas niiskustõke on vajalik, kui vannitoas pole dušinurka ega vanni?
Jah — isegi kraanikauss ja tualettruum tekitavad piisavalt niiskust, mis võib aja jooksul tungida läbi plaatide või vuukide. Ohutus ennekõike.

Mitu kihti nakkekrunti või praimerit peaks kandma?
Alati tasub jälgida toote juhiseid. Oluline on õige lahjendus vastavale aluspinnale ja õige kulunorm. Tavaliselt piisab ühest kihist, kuid väga imavatel pindadel võib vaja minna kahte kihti.

Kas nakkedispersiooni võib kasutada ka niiskustõkke asemel?
Pigem mitte. Nad täidavad erinevaid eesmärke. Nakkedispersioon parandab pindade nakkumist, kuid ei loo kaitset niiskuse eest. Niiskuse eest kaitseb niiskustõke ja vee eest Imperbox.

Lõppmõtted
Iga suurepärase plaatimistööga viimistletud vannituba algab korralikust eeltööst. Ilma nakkekrundi, niiskustõkke, veetõkke ja vajadusel nakkedispersioonita ei ole võimalik tagada konstruktsiooni pikaajalist vastupidavust ning vee - ja niiskuskindlust.

Kui kõik kihid on õigesti paigaldatud, teenib uus ruum sind kaua — ilma hallituseta, ilma pragudeta ja ilma ootamatute kuludeta.

Nii et järgmine kord, kui võtad ette vannitoa remondi, alusta õigelt tasandilt. Sõna otseses mõttes.

Sisestatud: 11.05.2025

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

5 Levinumat viga mida inimesed remondilaenu taotlemisel teevad

5 Levinumat viga mida inimesed remondilaenu taotlemisel teevad

Kodu renoveerimine on põnev ettevõtmine, mis võib märkimisväärselt parandada elukvaliteeti ja kinnisvara väärtust. Paljud inimesed vajavad remonditööde teostamiseks finantsabi remondilaenu näol, mis on spetsiaalselt loodud renoveerimis projektide rahastamiseks. Kuigi remondilaen pakub kiiret lahendust kodukaunistamiseks, teevad paljud inimesed taotlusprotsessis vigu, mis võivad hiljem kuluks minna. Vaatame lähemalt viit kõige levinumat viga ja kuidas neid vältida.

Õhksoojuspumbaga kütmine on mugav ja energiasäästlik

Õhksoojuspumbaga kütmine on mugav ja energiasäästlik

Õhksoojuspump on kaasaegne ja kuluefektiivne lahendus, mis parandab kodu energiatõhusust ning pakub aastaringselt mugavat temperatuuri reguleerimise võimalust.
Üha enam inimesi eelistab just seda küttemeetodit, sest see vähendab küttekulusid ning pakub suveperioodil ka jahutust. Enne paigaldamist tuleb aga arvestada kindlate regulatsioonide ja tehniliste aspektidega, et paigaldatud süsteem toimiks nõuetekohaselt ja oleks igati seaduslik.

Mida suudab hea koristusteenus?

Mida suudab hea koristusteenus?

Koristusteenus, eriti korralik koristusteenus, pole lihtsalt põrandate puhastamine või tolmu eemaldamine – see on terviklik lähenemine, mis keskendub ruumide hügieenile ja seal viibijate heaolule.
Kasutades professionaalseid meetodeid ja vahendeid, võimaldab see luua puhtama ja tervislikuma keskkonna nii kodus kui ka kontoris. Selles artiklis vaatleme lähemalt, kuidas kvaliteetne koristusteenus võib säästa aega, parandada tervist ja pakkuda laia valikut lahendusi vastavalt kliendi vajadustele.

vaata kõiki