Artiklid ja uudised

Tapeet seina

Kui remondijärg tapeedipanekuni jõuab, võib juba kergemalt hingata - see on suhteliselt puhas töö ja tulemus kiiresti näha. Tänapäevased tapeedid on väga kvaliteetsed, liimid ei määri ja kuivavad kiiresti.
Tapetseerimine eeldab puhast, kuiva, siledat ja ühetoonilist seinapinda. Ostes peab jälgima nn mustrisammu, mis erinevatel tapeetidel on erinev. Sammu jagu tuleb tapeeti varuda rohkem. Mustrisammu pikkus on tapeedirullil kirjas ja poest võib küsida nõu, kui tekib kahtlus, kas ikka ostan parasjagu või jääb puudu.
Silmatorkamatu, kuid tähtis
Poodi sisenedes tõdeme, et tapeete on igale stiilile ja maitsele, valik on õnnestunud siis, kui tapeet ei ole ruumis esimene, mis silma torkab, vaid täiendab ja seob seal kõiki materjale, värve ning mustreid. Hetkemeeleolust siin juhinduda ei saa. Tapeedimustriga saab olemasolevale stiilile juurde tuua uusi aktsente või luua täiesti uus, kuid see eeldab erinevate stiilide tundmist.
Tapeet toob ruumi soojust ja kodusust, selle mustri, mööbli ja tekstiilidega saab luua hubase ja ajatu terviku, ent tapeet toetab siiski salongi- ja buduaaristiili. Eriti hästi sobib tapeet vanasse majja. Siin on ka raskem valikuga eksida: triibulised, ruudulised, väikesemustrilised, ajastu hõngu kandvad ornamendid ja lillmustrid - suuremad või väiksemad. Vanade ja paljudes riikides tuntud nimekate tapeedifirmade, nagu Inglise firmad Sanderson ja Laura Ashley, Rootsi firma Duro jt tootmises on mustreid, mida on valmistatud juba aastakümneid, ent mis leiavad koha ja kasutuse ka tänapäevastes kodudes. (1.pilt tapeedinäidistest)
Modernsesse hoonesse, suurte aknapindade ja askeetlike ning konkreetsete vormide juurde neid tapeedimustreid ei tasu proovida, selliste ruumide jaoks on olemas rasked ja luksuslikud siid- ja muud tekstiiltapeedid, mida võib kombineerida värvitud, krohvitud või puiduspooniga kaetud seinapindadega. Tulemus saab huvitav ja ainulaadne.
Inspiratsiooniallikaks on tapeeti vajav ruum, juba olemasolevad mööbel ja tekstiilid. Tapeet peaks täiendama ja kokku viima ruumis oleva värvigamma.
Et valik kindlasti õige saaks, võib esimesel poeskäigul kaasa paluda tüki tapeeti, et siis vastavas ruumis, selle valguses, akende ja uste kuju ja värvi ning põrandamaterjaliga võrreldes veenduda - otsus on õige. Kui tapeet on juba seinale kleebitud, läheb vea parandamine kulukaks.
Tapeet või värv? Tapeet + värv
Kui tuba on uus ja sisustamata, saab tapeedile lisaks valida samast firmast samasuguse mustriga kangast või muud sobivat tekstiili. (4)Kui tapetseeritud ruume on elamises palju, peaksid need moodustama terviku ja sobima omavahel nii mustri kui toonide poolest. See aga on palju keerulisem kui omavahel sobitada värvitud seinapindu. Ühendavaks võib võtta üksikud toonid, dekoratiivsed detailid, kardinapuud, liistud jms. Ühest nõuannet siin anda ei saa, kõik sõltub ruumist ja kohast ning ruumide kasutajatest. Õnnestunud valiku korral aga võib juhtuda imesid - tulemus saab pilkupüüdev ja ainukordne.
Kui tapeedi muster on suur ja efektne ning muudab ruumi kirjuks, tasub osa seinu värvida sobivas toonis värviga või katta samast materjalist ühevärvilise tapeediga. Ühevärvilise tapeedi puhul on mulje peaaegu sama kui värvitud seina puhul. Selle valiku puhul tasub kaaluda - kas tapeet või värv. 6 Värvide hulgas on toone lihtsalt oluliselt rohkem ja kergem sobivat leida.
(3)Triibulise tapeediga saab optiliselt kõrgemana näidata madalaid ruume. Triibumuster on efektne ja sobib hästi nii kaasaegse kui ka vana mööbliga. Triipudega on lihtne sobitada teisi mustreid.
Lillmustrid muudavad armsaks ja pidulikuks magamistoad, verandad ja söögitoad.
Raamaturiiulite juurde sobivad väiksemad mustrid ja mahedamad toonid. Lastetubadesse on lapselike mustritega tapeete, kuid tasub mõelda ka sellele, et laps kasvab kiiresti ja teismelisele ei meeldiks kindlasti enam seinal mõmmikuid näha.
Bordüür või liist?
Tapeetide juurde pakutakse palju erinevaid bordüüre. Enne bordüüri ostmist tasub kaaluda, ehk on tapeedil juba küllalt iseloomu ja võib-olla on hoopiski kenam sein lõpetada traditsioonilise valge, ilusa faasi ja paraja laiusega liistuga. Üle seina jooksev bordüür, mis ühendab kahte erinevat tapeedimustrit, on väga kindla sisustusstiili kandja ja sobib üksnes vana või vanahõngulise mööbli juurde, puumajja või suvilasse. Tüüpkorteris mõjuks see väga võõrana. Lastetoas võib seinapinda poolitav bordüür olla omal kohal, sest lapsele jääb see silmade kõrgusele ja parajasse vaatevälja. 5
Teada ja tuntud tõde on ka see, et väike ja õrn tapeedimuster muudab ruumi optiliselt suuremaks, suur ja efektne väiksemaks. Kui ruumid on avarad, pole sellega vaja arvestada.

Sisestatud: 24.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uued Holden Decor tapeetide kollektsioonid

Uued Holden Decor tapeetide kollektsioonid

Aastal 2020 andis üks eesrindlikest inglise tapeeditootjatest välja 4 uusimat kollektsiooni:
Utopia- fliistapeetide kollektsioon, mis mitte ainult ei vasta kõigile viimastele trendidele, vaid kimab ajas
kaugele ette ära. Teemaatiliselt on tapeedid  teostatud troopika ning muinasjutulise loomamaailma
stiilis. Me armastame Holden Décor’i nende oskuse eest olla eesrindlik tapeedimaailma trendilooja ning
nende kartmatuse eest toota erakordselt julgeid ning erksaid kollektsioone.

vaata kõiki