Artiklid ja uudised

AVASTA SEINAVÄRVIDE RIKKALIK MAAILM.

Interjöör kujutab iseenesest keerulist, erinevatest elementidest koosnevat kompositsiooni. Sein – see pole ainult meid välisilmast eraldav ja elamu siseruume erinevateks tsoonideks eraldav konstruktsioon. See ka dekoratiivse kujunduse oluliseks objektiks.

Rääkides seinte loomingulisest lahendusest, saab esile tuua kahte peamist elementi – tekstuuri ja värvi. Värv on üheks lüliks, mis ühendab üksikuid elemente üheks tervikuks, mida võiks nimetada stiiliks. Tekstuur võimaldab värvilahendusi mitmekesistada ja panna seinu erinevate tehnikate abil uut moodi „mõjuma”.
Marmor on alati köitnud inimest oma erilise mustriga. Kuid kivi hinnalisus ja õrnapoolne struktuur sundisid otsima asendust, milles oleks ühendatud kivi ilu ja kasutamise lihtsus. Selliselt tekkiski renessansiajastul veneetsiapärane krohv. Selle koostisesse kuulusid marmori tolm, taimsed värvained ja vesi. Kaasaegsed värvainete tehnoloogiad võimaldasid osaliselt või täielikult asendada mineraalset komponenti akrüüliga. See tõi endaga kaasa usaldusväärsema tulemuse krohvipragude vältimise osas. Suurema läike ja tugevuse saavutamiseks töödeldakse „stuccot” kaitsva vahakihiga. „Stucco” klassikaline pealekandmisviis nägi ette vaid ühe värvitooni kasutamist, kuid tänapäevased materjalid annavad võimaluse ka mitmevärviliste pinnakatete loomiseks. Kõige viimaseks tendentsiks võib lugeda veneetsiapärast pärlmutterkrohvi – unikaalset sillerdava efektiga pinnakatet. „Veneetslase” pealekandmise protsess on keeruline ja nõuab suurt professionaalsust, mistõttu ta vaevalt sobib asjaarmastajatele, kes soovivad interjööri muuta omal käel.

Mõnikord on seinakatete osas vaja mitte niivõrd värvilahendust,vaid just tekstuurilist lahendust ning sel juhul on asendamatud mitmesugused struktuurkrohvid. Nende abil on võimalik luua kordumatuid efekte. Sellised materjalid võivad olla valmistatud nii lateksi kui silikaadi baasil. Nendest viimane paistab silma selle poolest, et seda on sobilik kasutada ka hästi niisketes ruumides- köökides, vannitubades ja abiruumides. Luues spaatli või pintsli abil teatud reljeefne pind , võib krohvikihi üle värvida eriliste lasuurvärvidega mis ei varja krobelise pinna võlusid, vaid vastupidi – suurendavad värvi abil soovitud efekti.

Uudsed tehnoloogiad on võimaldanud luua akrüülvärve isegi metalliläikega. Selliseid värve –hõbedastest varjunditest kuni rikkalike kuldsete ja pronksikarva toonideni – valmistatakse mitmete erinevate tootjate poolt. Kuid ka see pole veel võimaluste piir: neid saab toonida erinevatesse värvitoonidesse – siniseks või roheliseks ning loomulikult kõik ikka selle sama metalliefektiga. Siinjuures pole piiranguid fantaasiale: pintsel või värvirull – need on kättesaadavad vahendid eksperimenteerimiseks koduseks ruumikujunduseks.

Keerulisemad tehnikad nõuavad kindlasti mõne professionaali kaasamist. Selliste pinnakatete hulka kuuluvad värvid, mida kantakse peale kompressori abil. Siin jääb värvitunnetusest ainuüksi väheseks, nendega töötamisel on vaja ka „kindlat” kätt. Erinevate firmade poolt toodetavad helves- (sisaldavad värvikomponentide helbeid) ja mosaiikvärvid võimaldavad luua üliõrnade tähnidega pindu.

Kompressori abil pealekantavate materjalide hulka kuuluvad ka sellised värvid, mis imiteerivad sametpindasid. Neid ei kasutata küll nii laialdaselt kui teisi dekoratiivvärve, kuid neil on eriline veetlus rafineerituse ja luksuse hindajate silmis.
Dekoraatorite ja disainerite huvi on pälvinud ülevärvitavad tapeedid. Üheks taolise pinnakatte näiteks on ülipeene kvartsiliivaga mustriga tapeet. Erinevad liivamustrid võimaldavad valida teie interjööriga kõige sobivama motiivi. Pärast seinakleepimist vajavad sellised tapeedid mattide või läikivate lasuurvärvidega toonimist. Seeläbi tugevneb kvartsiliiva optiline efekt ning teile on garanteeritud mitte ainult praktiline lahendus, vaid ka värvivarjundite graatsiline üleminek.

Töötades erinevate trafarettide ja šabloonidega võib luua unikaalseid interjööre. Kasutades faktuurkrohvi, võimaldavad head töökogemused spaatliga või pintsliga töötades luua iseloomuliku mustriga seinapannoosid, mille ülevärvimisel saate kunstiteose otse oma seinale. Märkimist väärib ka see, et tootjad pole dekoratiivsete värvitoodete valmistamisel unustanud ka ökoloogilist aspekti. Kõik kaasaegsed materjalid on sobilikud kasutamiseks siseruumides.

Kõik eespool loetletud dekoratiivsed lahendused on vaid väike osa sellest, mis on kättesaadav neile, kes on julgenud astuda otsustava sammu oma eluruumide muutmise suunas.
Ja kui teid hirmutavad ideede ja originaalsete lahenduste realiseerimisega seotud raskused, siis aitavad interjöörikujunduse valdkonna professionaalsed meistrid teil realiseerida ka kõige julgemaid, utoopilistena tunduvaid unistusi – tasub vaid tahta ja nõu küsida !


Autor Vadim Kijashko / Ekspress Disain

Sisestatud: 29.03.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uued Holden Decor tapeetide kollektsioonid

Uued Holden Decor tapeetide kollektsioonid

Aastal 2020 andis üks eesrindlikest inglise tapeeditootjatest välja 4 uusimat kollektsiooni:
Utopia- fliistapeetide kollektsioon, mis mitte ainult ei vasta kõigile viimastele trendidele, vaid kimab ajas
kaugele ette ära. Teemaatiliselt on tapeedid  teostatud troopika ning muinasjutulise loomamaailma
stiilis. Me armastame Holden Décor’i nende oskuse eest olla eesrindlik tapeedimaailma trendilooja ning
nende kartmatuse eest toota erakordselt julgeid ning erksaid kollektsioone.

vaata kõiki