Artiklid ja uudised

Une kuningriik

Pea ühe kolmandiku oma elust veedab inimene magades. Seega, paljuski sõltub tervest unest see , kui edukas te elus olete. Seetõttu pole kodus õdusa magamistoa sisseseadmine mitte ainult aktuaalne küsimus – vaid lausa eluline vajadus!

Sooja aafrika stiilis koloriidi väärtust hindavad reisimehed, romantikud ja ... jahimehed!

Magamistoa interjööri loomisel ei tohi unustada sedagi, et seda ruumi ei kasutata mitte ainult magamiseks. Kaugetele aegedel oli magamistuba kõige uhkemini kaunistatud ja dekoreeritud eluruum majas ja seda nii lihtsates hoonetes kui ka paleedes ja lossides. Magamistoa interjööris võib endale lubada seda, mis elutoa puhul oleks ilmne liialdus.
Magamistuba saab suhteliselt kergesti dekoreerida vihjetega mingile kindlale stiilile. Siinjuures tulevad appi mitmesugused padjad, katted, kardinad – ühesõnaga sobiva ornamendiga tekstiil. Ülearune (ja sugugi mitte keeruline) pole romantilise atmosfääri loomine näiteks Valentinipäevaks. Nii tooks marokolikult rikkalik baldahhiin magamistuppa „Tuhande ja ühe öö” eksootilist hõngu. Seda lihtsat stiilivõtet võib rakendada oma äranägemise järgi: safaristiilis voodipesu, eksootiliste loomade puukujud öökapikestele – ja ongi teil aafrikapärased motiivid olemas; bambus, sisal, riisipaberist lambivarjud ja erepunased aktsendid meenutavad Aasiat. Tänapäeval on magamistubade kujundamisel kõige nõutavamaks stiiliks osutunud „jaapanipärane”. Jaapanlikku hingust võib proovida luua uue stiilse mööblikomplekti ja toa vastava viimistluse abil.
Tuleb märkida, et kaasaegne magamistoamööbel erineb oluliselt klassikalistest kaanonitest. Traditsiooniline magamistoamööbel kujutab endast garnituuri, mis koosneb voodist, kahest öökapikesest, kummutist ja/või lauakesest ning laialtavanevate ustega riidekapist. Tänapäevaste garnituuride puhul on kõik need elemendid teinud läbi silmnähtava muutuse - nad on muutunud multifunktsionaalseteks. Nii näiteks ühendatakse öökapikesi lausa voodi korpuse või päise külge, seesama voodipäis ise võib olla riiuliks nipsasjade, raamatute jmt jaoks või täita valgusti funktsiooni.
Lauake ei pea ilmtingimata seisma põrandal – see võib liikuva tugistatiivi abil olla kinnitatud otse voodi külge. Erinev võib olla ka voodi enda kuju: ruudukujuline, nurkmine või hoopis ümmargune – kõik on võimalik.

Materjalidest kasutatakse meie päevil magamistoamööbli valmistamiseks spoonitud, värvitud puitlaastplaate või puitkiudplaate (MDF), täispuitu või metalli, plastikut või klaasi, kangaid või nahka – võimalusi on hulgi. Nii või naa – igal materjalil on omad plussid ja miinused, rakendusalad ja kasutamispiirangud. Sageli taandub konkreetsel juhul vajalikuks osutuv materjal odavamate variantide ees, mis loomulikult mõjub hästi toote hinnale, kui halvendab selle kvaliteeti. Mõnikord toovad disainerid funktsionaalsuse esteetilisusele ohvriks.
Voodi valimisel ei tohi selle väljanägemise kõrval unustada ka vastupidavust. Tavapärane tüüpiline voodi koosneb karkassist, päiseotsast, otsalauast ja raamist, vahetult millele paigutatakse madrats. Leidub tohutul hulgal voodite erinevaid konstruktsioonivariante. Pöörake tähelepanu väljatõmmatavate sahtlitega ja tõstemehhanismidega mudelitele. Selliste kombinatsioonide eelised on ilmsed – täiendav panipaik voodivarustuse mahutamiseks. Kuid mõelge järele, kuidas hakkab see voodi teil kodus paiknema ja mis suunas avanevad sahtlid, kas see saab teie oma magamistoas ka mugav olema?

Laiuse poolest võivad voodid olla: kahekohalised topeltlaiad – 160 cm, 180 cm, 2 m; pooleteisekohalised – 120 cm ja 140 cm ning ühekohalised – 80 cm ja 90 cm. Magamisaseme tavapäraseks pikkuseks on 2 m.

Pikema, näiteks 210 cm pikkuse voodi ostmine on küllaltki keeruline, lihtsam on ebastandardset voodit tellimuse järgi valmistada lasta. Pikakasvulistele inimestele võiks soovitada otsalauata voodi valimist. Sellisel juhul paigaldatakse voodi jalutsiotsa järi või madal polsterdatud iste.
Nišš kipskartongist seinas ei täida mitte ainul raamaturiiuli ülesannet, vaid on ka valgusallikaks.

Magamistoamööbli valmistamisel kasutatavate materjalide võrdlus
MaterjalOmadusedViimistlusMiinusedPlussid
* PLP (puitlaastplaat). Kasutatakse mööblikorpuste valmistamiseks.Valmistatakse metsamaterjalide ja puidutöötlemise jääkidest. Sidusaine: formaldehüüdvaigud. Veekindlal PLP on iseloomulik rohekas värvus.Kaetakse spooniga, puiduga või plastikuga (laminaat), kilega. Plaatide saeservad tuleb üle kleepida kandiga või hermetiseerida muul viisil.Sisaldab fenooli, halb niiskustaluvus.Odavaim, mitmekesised viimistlusvõimalused ja töötlemise lihtsus.
* MDF . Medium Density Fibreboard (ingl.) ehk puitkiudplaat. Kasutatakse peamiselt mööbli fassaadielementide, harvem korpuste valmistamiseks.Valmistatakse peente puulaastude kõrgel temperatuuril ja suure rõhu all kokkupressimise teel.Kaetakse spooniga, puiduga või plastikuga (laminaat), kilega, võib värvida, toonida, lakkida. Servi võib lakkida või värvida.Selged miinused puuduvad. Kallim kui PLP, kaalult suhteliselt raske.Hea töödeldavus. Niiskustaluvuse ja mehaaniliste näitajate poolest ületab naturaalset puitu. MDF on raskestipõlev, bioloogiliselt püsiv ja puidust odavam. Ökoloogiliselt puhas materjal.
* Täispuit. Kasutatakse enamasti mööbli fassaadide, viimistluselementide jmt. valmistamiseks.Reeglina valmistatakse mööblit täispuitprussidest kokkuliimitud puitkilpidest. Naturaalsest puidust esemete välisilmet võib imiteerida ka spooni abil. Spoon . see on naturaalne puitmaterjal õhukeste puitlehtede näol, tekstuuri dekoratiivne efekt saavutatakse puidu erinevate lõikevõtetega, erinevate valmistamisviisidega.Lakitakse, toonitakse jmt. Lõputu hulk erinevaid variante.Elav materjal, kipub deformeeruma, aja jooksul muudab sageli värvi. Hind, väärispuidu defitsiitsus.Teenib usaldusväärselt ja kaua. Vastavalt kulumisele võib korduvalt lihvida. Tohutu hulk puuliike, tekstuure ja värvitoone.


Madrats – see on voodi peamiseks koostiselemendiks. Seda võib hankida kas koos voodiga või eraldi. Tellimustööna valmistatav voodi „ehitatakse” üldiselt ümber väljavalitud madratsi.

Madratseid on vedrudega ja vedrudeta, täidetud naturaalsete looduslike (kookoskiud, mereadru, vill, jõhvid, puuvillane vatt) või kunstlike materjalidega – näiteks porolooniga.
Kõik vedrumadratsid kujutavad endast tekstiilümbrisesse kätketud erilistest vastupidavatest materjalikihtidest (näiteks lateksist või vildist) ja otsesest vedruplokist koosnevat „võileiba”. Tõeliselt hea madrats – see on kombinatsioon erinevatest vastandlike omadustega materjalidest. Mida rohkem kihte, seda parem.
Kõige enam levinumal madratsitüübil on katkematu põiminguga vedruplokk. See kujutab endast 100-250 kahekoonuselise kujuga vedru ühe ruutmeetri kohta, kusjuures vedrud koosnevad 4-5 keerust ning on põimitud ühtsesse võrku. Kallima mudeli puhul on tegemist madratsiga, mille eraldiolevad silindrikujulised vedrud koosnevad 6-8 keerust, kusjuures iga vedru on õmmeldud eraldi ümbrisesse ning nende hulk ühe ruutmeetri kohta võib ulatuda kuni 400 vedruni. Suure hulga vedrudega madrats on oluliselt jäigem. Kallima mudeli plussideks on head ortopeedilised omadused, pikaealisus ja loomulikult – helitus.
Tüüpkorterites ei ole kunagi piisavalt ruumi kogu vajaliku kraami hoidmiseks. Seetõttu tuleb kapp riiete ja pesu hoidmiseks (ja võib-olla veel millegi jaoks) tõenäoliselt paigutada magamistuppa.
Tohutusuur klassikaline riidekapp on kaasaegses interjööris üha sagedamini asenduma seinaorvadesse paigutatud konstruktsiooniga, millel on liigutatavad lükand- või liuguksed. Võrreldes tavapäraste ustega hoiavad lükand- või voldikuksed kõvasti vaba ruumi kokku.
Liuguste puhul on hulgaliselt erinevaid viimistlusvariante: võib valida peegeluksed, mis annavad ruumile sügavust ja õhulisust. Lükanduksi valmistatakse tavaliselt tellimuse järgi, vastavalt konkreetsetele mõõtudele, mistõttu on võimalik neid originaalselt ja teie magamistoa stiilile vastavalt dekoreerida, näiteks bambusest või tekstiilist tapeetidega.
Kummutid ja tualettlauakesed on vaieldamatult väga mugavad, kuid sageli pole nende jaoks lihtsalt kohta. Lisaks sellele püüavad disainerid kaasaegsetest magamistubadest luua õhulisemat, kergemat ruumi, koormamata seda raske mööbliga ja rohkete esemetega. Pesu, kosmeetika, ehted, parfümeeria saavad siinjuures sissekirjutuse mujal: külalistetoa, vannitoa või esiku mugavates panipaikades.

Magamistoa piisava suuruse korral oleks otstarbekas seda varustada eraldi garderoobiga, mis on igal juhul parem mistahes kapist. Garderoobis on kõik esemed alati nähtaval, asetsevad vabamalt ning ligipääs nendele on oluliselt mugavam ja kiirem.
Tüüpkorteri elanike unistust – sissepääsu vannituppa otse magamistoast – on võimalik ellu viia eramaja ehitamisel, kuid mõningatel juhtudel ka ümberplaneerimise käigus. Idee originaalsus seisneb selles, kuivõrd õnnestunult maskeeritakse vannitoa uks magamistoa poolelt. Näiliselt kapp nagu kapp ikka, kuid ühe ukse tagant ei avane mitte riiulid rõivaesemetega, vaid sissepääs vannituppa! Huvitav ja praktiline.

Sisestatud: 13.04.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

Koroonaviiruse tõttu väljakuulutatud eriolukorrast riigis on suunatud paljud töötajad kodukontoritesse ja õpilased distantsõppele. Kuigi mõne inimese jaoks on see juba harjumuspärane, siis mitmed on leidnud end täiesti uuest olukorrast.

Need, kellel on juba eraldi tuba või nurgake kontorimööbli jaoks olemas, on muretud. Küll aga teistel võib ootamatu kodukontori üles seadmine osutuda üpris keeruliseks. Esimesed päevad pendeldad muretult diivani, köögilaua ja voodi vahel. Vahelduseks on nii täitsa tore, kuid lõpuks väsib selg pidevast küürutamisest ning tekib vajadus korraliku istumisasendi järele.

vaata kõiki