Artiklid ja uudised

Tervisesõbralik büroo

Kontorit ehitades peab lisaks kütteprobleemidele mõtlema ka ventilatsioonile, valgustuslahendusele ja viimistlusmaterjalidele, et töötajaid ei hakkaks kimbutama allergiline nohu või tööstress.
Tervisekaitseameti poolt on ette nähtud normid ja tundmatud ei ole olukorrad, kus töötaja on esitanud palve kontrollida tööruumide vastavust tervisliku töökeskkonna normidele.
Loomulikult on tervislik töökeskkond väga oluline, sest oma päevast 1/3 veedame ju tööruumides.

Ka ruumide värvilahendusel on suur mõju inimese psüühikale. Vähem on räägitud aga geobioloogilistest mõjuritest: veesooned, maa-alused tühimikud-lõhed, mis paiskavad negatiivset kiirgust. Samuti aknast tulevad negatiivsed kiirgused, nagu vastasmaja terav nurk, mis otse töötaja vastu suunatud on. Miks ei tasu istuda seljaga ukse poole? jne, jne.
Allergikutele on sagedaseks probleemiks kontoritolm, mida koguvad endasse vaipkatted. Tekstiilvaibad (näiteks kontorites paljukasutatavad Mistra vaipkatted) eritavad kahjulikke lenduvaid osasid eriti just uutena. Kuid probleemsed on ka väga vanad vaibad, mis kipuvad lagunema ja inimesed hingavad nende osakesi sisse.
Üks olulisemaid küsimusi kontorites on ventilatsioon. Ventilatsioon tekitab müra ja tõmbetuult. Samas on kontorites, eelkõige tänu suurele bürootehnikapargile, puudus niiskest õhust (negatiivsetest ioonidest) ja see on enamuste nahaallergiate põhjustaja. Kuid on juhtumeid, kus kuiv õhk on viinud astma ägenemiseni. Seetõttu on igasugused veega seonduvad detailid (akvaarium, „mini”purskkaev) kontoris head. Leevendades hingamis-, nahaärritusprobleeme kuid pakkudes ka vaimset lõõgastust.
Eestimaa valgusevaeses talves on tähtis õige valgustus ja silmade kaitse. Loomulikult peab töölaud olema päevavalgusele võimalikult lähedal, kuid tihti pole see võimalik. Akendeta ruum tekitab inimeses ahistust ja pikemas perspektiivis hakkab inimene siit alateadlikult väljapääsu otsima.
Ka arvuti tuleb paigutada nii, et päikesevalgus ei langeks otse ekraanile. Samuti vajab pidev arvutikasutaja, kel on juba prillid nn arvuti kaitseprille. Kindlasti tuleb läbi viia vähemalt kord aastas silmade kontroll.
Kontorimööbli värvi valiku puhul tasub mõelda taas meie pimedale talvele. Töölauad ei tohiks olla ei kriiskavalt valged, kust hele valgus aktiivselt tagasi peegeldab, ega ka mustad.
Mõiste „haigustekitava hoone sündroom“ tähendab seda, et inimestel tekivad haigusnähud, kuna nad on tundlikud hoone negatiivsete mõjurite suhtes. Sellised probleemid väljenduvad inimestel peavaludena, kuiva köha, nahaärrituse, kontsentreerumisraskuste vms kaudu. Tihti need sümptomid just tööl (tööruumides olles) olles võimenduvad.
Haigustekitajad:
gaasilised lisandid ruumi õhus (keemilised ained polümeersetest ehitus- ja viimistlusmaterjalidest, mööblist ning puhastus- ja pesuvahenditest, bioaerosoolid).
hallitusseened ja nende laguproduktid
kütte-, ventilatsiooni- ja kliimaseadmed
õhu temperatuur ja niiskus
müra
valgustus
ruumis viibivate inimeste tegevus ja nende tervislik seisund
ruumide ülekoormatus
ruumide värvilahendus ja mööbli paigutus
ruumi, hoonet mõjutavad geobioloogilised tegurid

Sisestatud: 24.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki