Artiklid ja uudised

Millist pesumasinat osta?

Pesumasinate valik on Eestis väga lai ning seetõttu võib endale sobiva valimine osutuda raskeks. Ainult hinna järgi otsustades võib hiljem pesupesemisel hätta jääda.


Kui vannituba või pesuruum on väike, sobib sinna paremini pealtlaetav masin, kui ruumi on rohkem, võiks kaaluda ka eestlaetavaid pesumasinaid. Eestlaetava masina laius on alati 60 cm, sügavus võib aga oluliselt erineda, alates kitsaimate masinate puhul 33 sentimeetrist.

Kuigi väike pesumasin võtab vähem ruumi, ei pruugi see alati olla parim lahendus. Mõõtmetest sõltub ka mahutavus, mis tavaliselt jääb kolme ja poole ning kuue kilo vahele. See tähendab, et just nii palju mahub masinasse puuvillast pesu.

Perele suurem masin

Ühele inimesele piisab 3,5 kilost kindlasti, pered, kus on juba kolm või enam inimest, peaksid aga mõtlema viie- või kuuekilose masina peale. Ehkki alati on võimalus pesta pesu mitu korda järjest, pole selline teguviis kuigi praktiline ega säästlik.

Eestlaetava pesumasina pluss on kasutusmugavus. Masinasse, millel on suur täiteava (mõnedel mudelitel on diameeter koguni 32 cm), on lihtne laadida ka suuri voodilinu või jopesid.

Pealtlaetava pesumasina laius on tavaliselt 40 ja sügavus 60 cm. On olemas ka mudeleid, mis on 45 cm laiad, sügavus on aga alati 60 cm. Reeglina mahutavad seda tüüpi masinad 4,5 või 5 kg pesu. Pealtlaetav masin võtab vähem ruumi ning sobib seetõttu paremini väikestesse ruumidesse, kuid tema täiteava on väiksem. Näiteks puhtaks pestud sulejope kättesaamine on sellisest masinast päris vaevarikas.

Nii pealt- kui ka eestlaetava pesumasina puhul tuleb alati jätta umbes 50 cm ruumi luugi avamiseks. Jutt, et pealtlaetav pesumasin on vastupidavam, sest toetub kahele laagrile, ei pruugi tänapäeva pesumasinate puhul enam kehtida. Vähemalt 8-10 aastat peaks vastu pidama kõik pesumasinad.

Enamik tänapäeva pesumasinaid on varustatud pesukogust määrava automaatikaga, mille abil saab masin aru, kui palju pesu on parajasti sisse pandud. Vastavalt sellele muudetakse pesuaega ning veekogust. See on ka põhjus, miks kliendid poes olevatelt pesumasinatelt enam «poole koguse» nuppu ei leia. Uued, arukad pesumasinad lihtsalt ei vaja seda.

Alati tasub vaadata ka pesumasina juures olevat andmetabelit, kus parim tulemus saab A ning kehvim G märgistuse. Parimatel masinatel jääb energiatarve 1 kwh ja veetarve 45 liitri kanti. Andmeid võrreldes tuleb jälgida ka täitekogust. Kui 3,5 kg mahutav pesumasin võtab 45 l ja 6 kilogrammine masin 50 l vett, on suurem masin säästlikum.

Vähemalt tuhat pööret

Tsentrifuugipöördeid minutis on lihtsamatel masinatel 600 ja parimatel masinatel isegi kuni 1600.

Võrdluseks olgu toodud, et kunagi meie kodudes valitsenud Vjatkal oli vastav näitaja 400. Hea masin peaks tegema vähemalt 1000 pööret minutis. Sellest oleneb, kui kuiv on pesu, mille masinast välja võtate.

Samas põhjustavad suured pöörded vibratsiooni ja müra. Kallimatel masinatel on oluliselt parem tasakaalustus-automaatika, mis ülalnimetatud häirivaid tegureid vähendab. Samuti saavad müravõrdluses parema tulemuse suured masinad, sest pind, millele need toetuvad, on suurem.

Päris kuivaks ei tee pesu muidugi ükski pesumasin, aga seda, et kiired pöörded riiet rikuvad, ei tasu samuti karta. Pöördeid tõstetakse vähehaaval, mis tagab, et pesu jääb kahjustamata ka 1400 või 1600 pöörde juures minutis.

Ka on tänapäeva pesumasinad nii arukad, et ei lase kasutajal riideid rikkuda. Näiteks ei tõsteta tsentrifuugipöördeid villase pesu programmi puhul üle 400. Programmivalikul tuleb muidugi ise hoolas olla.

Ostes võib uurida ka, kas masinal on viitstart, mis võimaldab pesemist edasi lükata. See on oluline eriti neile, kes soovivad kasutada öist voolu või soovivad pesta pesu puhtaks teatud ajaks – näiteks nii, et õhtul pesema pandud pesu ei jääks märjana ööseks masinasse, vaid saaks parajasti hommikuks pestud, nii et saate selle õue kuivama riputada.

Väikesed mugavad lisad

Lisaks eelöeldule on masinatel palju väikesi erinevusi, mis esmapilgul ei tundugi võib-olla väga tähtsad, kuid võivad pikapeale säästa aega ning närve.

Näiteks ei ole paljudel lihtsamatel masinatel loputusvahendi sahtlit, mis tähendab, et iga kord, kui soovite loputusvahendit lisada, peate ootama, kuni pesutsükkel on läbi, ja siis enne loputust vahendi lisama. See on aga väga tüütu ja aeganõudev.

Samuti on teatud juhtudel oluline, et maksimaalne pesutemperatuur oleks 90º C. Mõnel masinal küünib see vaid 60 kraadini. Paremad pesumasinad on varustatud veelekkekaitsega, mis ei lase lekke korral üle ujutada enda või alumise naabri korterit.

Eriti tähelepanelikud peaksid masinat valides olema väikelastega pered ning allergikud. Sel puhul peaks pesutulemus olema kindlasti parim, ka võiks masinal olla lisaloputuse võimalus.

Igal juhul tasuks pesumasina ostuks varuda aega ja pidada nõu teenindajatega. Üheskoos suudame leida kindlasti parima variandi igaühele.

Sisestatud: 25.05.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Palkmaja mööbli eripärad

Palkmaja mööbli eripärad

Palkmajas on ideaalne sisekliima elamiseks ja kokkamiseks! Sisustamisel ilmnevad aga märgatavad erinevused võrreldes teist tüüpi hoonetega. Palkmajade kõige suurem probleem on vajumine. Kõikide naturaalsest puidust horisontaalelementidest kokku monteeritud hoonete puhul toimub õhuniiskuse muutumise tõttu mingil määral kõrgusmõõtude kõikumine. Seda on hea jälgida eriti külmadel talvedel, kui õhuniiskus on kõige madalam ja ruumi kõrgus veidi väheneb.

vaata kõiki