Artiklid ja uudised

Eesti disain 2008

Pika traditsiooniga eesti tarbekunst on tähelepanuga harjunud, viimasel ajal aga pälvib järjest suuremat rahvusvahelist tunnustust eesti disain.

Eesti graafiline disain, valgusti-, mööbli-, tekstiili-, ehte-, rõivadisain on leidnud tee erinevatele näitustele, messidele ja rahvusvahelisele turule. Elle Decoration, Elle, Avantage, ID, Dwell jt väljaanded Prantsusmaalt, Saksamaalt, Taanist, Rootsist, USA-st on avaldanud mahukaid ülevaatelugusid eesti disaineritest ja nende saavutustest. USA uudisteajakiri Newsweek nimetas Tallinna üheks üllatavaks disainipealinnaks. Selle au on meile teeninud Eesti moodsalt ja tundeliselt loodud kohvikud ja söögikohad, hotellid, SPA-d ja muuseumid, mille taga on mitmed tugeva ruumikujunduse kooli saanud sisekujundajad: Pille Lausmäe, Gert Sarv, Maile Grünberg, bürood Pink, Plank, disainibüroo Laika, Belka ja Strelka, perekonnad Vaiklad jt. Interjöörid paistavad silma oma põhjamaisuse, läbimõeldud komplekssuse ja uuenduslike lahendustega. Viimase aja trendiks on saamas eestimaisuse rõhutamine ning etniliste elementide sobitamine kaasaegsesse keskkonda. Algatus on tulnud ehtekunstnik Kärt Summatavetilt ja tekstiilikunstnik Signe Kivilt. Disainimahukamaks sektoriks Eestis on rõiva ja tekstiilitööstus. Brandid Ivo Nikkolo, Monton, Bastion, Sangar ja spordirõivastele spetsialiseeruv ISC on jõudsalt arenemas rahvusvahelisel maastikul. Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tudengitega koostöös valminud innovatiivne kaubamärk Hula teeb katseid läbilöömiseks väljaspool Eestit. Reet Aus on toonud turule riiete korduvkasutust propageeriva brändi Re-Use.

Hoolimata kõrgest töötlemata puidu ekspordist on kiirelt kasvamas mööblitootmine, kus disainerid on enim rakendust leidnud ja tunnustust toonud. Innovaatilise toote eest "Martini laud" on rahvusvahelise tähtsusega red dot auhinna pälvinud disainer Martin Pärn. Teiste seast paistavad eredamalt silma Thulema (disainer: Martin Pärn), T&T Mang (disainerid: Tiina Mang, Kaisa Raidmets, Aet Seire), Standard (disainer: Katrin Soans) disainerite paar Jan Graps ja Ken Ruut; Igor Volkov Lootustandev on uus kaubamärk Fellin Furniture. (disainerid: Sixten Heidmets, Sirli Ehari). Valgustitootmise alal on vaieldamatu liider 4Room (disainer: Tarmo Luisk). Välisvalgustuses puhuvad uudsed tuuled tänu ByRollers¨ile. Konkurentsivõimeliseks tootmisharuks on kasvanud vannitööstus koos kahe suure tegija Balteco (disainerid: Matti Õunapuu, Tiit Liiv, Aivar Habakukk jt) ja peenetundelisema Aquatoriga (disainerid: Sven Sõrmus ja Villi Pogga). Suureks tunnustuseks võib nimetada ADEX innovatsiooniauhinda USAst Sten Aderile tervisekookoni NeoQ eest.

Turul on ka väga disainiteadlikke väikeettevõtteid. Pikaajalise kogemusega Matti Õunapuu on tegelenud osavalt turunišši tabanuna suusabokside kujundamise ja tootmisega ning on andnud oma panuse ka auto- ja vannitööstusesse. Kaasaegset väljundit disainiturule otsib meie sügavatest põhjamaistest juurtest sirgunud tarbekunstitraditsioon. Ehtekunstnikud ja tekstiilidisainerid kombivad tarbekunsti ja disainivahelisi piire, näitena ehtekunstnikud Kadri Mälk, Anneli Tammik, Katrin Amos, Ülle Kõuts. Traditsioonilistele tekstiilitoodetele pakub uudsust uus põlvkond disainereid, kes katsetavad innovatiivseid lahendusi ja koostöös IT-spetsialistidega tegelevad n-ö tarkade materjalidega. Nii tekivad külma- ja soojatundlikud tekstiilid, rääkivad või helendavad vaibad jne. Kunstiliselt ja tehniliselt näitavad väga kõrget taset tekstiilidisainerid - Mare Kelpman, Annike Laigo, Monika Järg, Krista Leesi, Elna Kaasik ja paljud teised.

Eesti graafilisel disainil on tugevad juured. Igapäevastele firmastiili ja visuaalse identiteedi loomisele pühendatud tööde kõrval (Asko Künnap, Markko Karu jt) on taas ellu ärganud autoriplakat (Markko Kekishev, Martin Pedanik, Ivar Sakk, Ruth Huimerind jt) ning graafilised disainerid otsivad eesti tüpograafia identiteeti (Kristjan Jagomägi. Anton Koovit, Mart Anderson). Koostöös soome tootjaga Savcor Oy on Ilona Gurjanova välja töötanud graafiliste elementide sarja keraamilistele plaatidele. Tugeva graafilise disaini põlvkonna loomise taga on Kunstiakadeemia professorid Ivar Sakk ja Kristjan Mändmaa.

Iga kahe aasta tagant annab Eesti Disainerite Liit välja disainiauhinda BRUNO. Bruno omanikuks 2006.a.said Martin Pärn parima tootedisaini eest ja Annike Laigo parima disainiprojekti eest. Äramärgitud tööde autorid olid Viili Pogga, Sven Sõrmus, Sixten Heidmets, Sirli Ehari, Kaspar Torn. Noorte tootedisainerite motiveerimiseks on loodud disainiauhind SÄSI. Aina rohkem on eesti disain leidnud tunnustust ka väljaspool Eestit. Klaasikunstnik Tiina Sarapu ideekavand "Roundelay" pälvis Itaalia Trieste Contemporanea Design Contest disainivõistlusel peapreemia. EKA üliõpilane Riho Tiivel tõi alumiiniumlusikatega peapreemia rahvusvahelisel disainikonkursil ReAL 13. 2006.a. Milano kodutarvete mess MACEF raames anti EKA disainitudengile Pavel Sidorenkole Massimo Martini nimeline disainiauhind. 2007.a. pälvised Euroopa Design Management eripreemia Thulema ja Aquator.

Väljaspool Eestit on eesti disaini väljapanekud olnud alates 2000.a. Helsinki Disainimuuseumis ja korduvalt Design Forumis, St Etienne Disainibiennaalil, Berliinis rahvusvahelisel disainifestivalil DesignMai ja Kommunikatsioonimuuseumis. 2007.a. toimus Stuttgardi Disainikeskuse VII Disainikonverents Face to Face, kus Eesti esitas oma edulugusid saksa kolleegidega vaheldumisi. Eesti disaini rändnäitus on külastanud Lätit, Türgit.

Mitmendat aastat tutvustatakse riigi toel eesti disaini välismessidel. Korduvalt on Disainerite Liit oma kollektsiooniga esinenud Pariisi messil Maison&Objet/now! ning 2008.a. esmakordselt ka London 100% Design messil. Tihe koostöö on Eestil käimas naabermaadega. Koostöös eesti ja soome ettevõtjate ning eesti disaineritega on ellu viidud disainiprojekte, mille tulemusena on valminud uusi tooteid ning tuleviku hotelli kontseptsioone. Tulemusi on eksponeeritud näitustel Eestis ja Soomes. Eesmärgiks on disainerite ja ettevõtete vahelise koostöö hoogustamine. Ettevalmistamisel on koostööprojekt Design For All kontseptsiooni elluviimiseks.

Traditsiooniliselt toimub sügisel Tallinnas Disainiöö, mis toimub festivali Arts & Lights in Tallinn (26-28.09.2008) raames. Festival soosib loovuse rakendamist kõigis valdkondades – kino, kunst, muusika, teater. Arts & Lights in Tallinn ja Disainiöö on välja valitud “Tallinn – Euroopa kultuuripealinn 2011” projektidest, kes osalevad kultuuripealinna programmis.

Disainiöö toimub koostöös Helsinki Design Week’i ning osalejate hulgas on ka välisesinejaid. Eesti disaini kontsentraati saab näha eksootilistes linnamüüri tornides ning mahajäetud Elektrijaamas (Kultuurikatel). Disainiööl kuulutatakse välja Eesti disainiauhinna BRUNO võitjad, korraldatakse seminare, esitletakse uusi tooteid, eksponeeritakse moodi, viiakse läbi heategevuslik disainioksjon jne.

Edukalt läbiviidud projektid disainiteadlikkuse tõstmiseks 2006/2007 a.a toimunud Disainiaasta jooksul olid tõestuseks, et ühiskond vajab rohkem disainialast informatsiooni ja nõuandeid. Selle tulemusena loodi 2008.a. Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Disainerite Liidu ja Eesti Disaini Instituudi poolt Eesti Disainikeskus, mille mõte on disaini edukast kasutamisest tulenevate võimaluste tutvustamine ning Eesti disaini arendamine.

Koostöös Tallinna linnaga on tehtud esimesed sammud Disainiklastri loomiseks.

Ilona Gurjanova

Eesti Disainerite Liidu esinaine


Eesti Disainerite Liit
http://www.edl.ee

Sisestatud: 15.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Hetkel, mil maailm on haaratud Covidi viirusest, viibitakse aina rohkem kodukeskkonnas: siin
töötatakse, õpitakse, kokatakse jne. Ruum, kus viibitakse rohkelt võiks igati olla mugav kasutada ning
kena vaadata. Kodukeskkonna seisukohast on vast kõige olulisem õige ruumiplaneering ehk oluline on
ruumi kasutusmugavus, seejärel õigesti valitud v. projekteeritud mööbel ning ära ei tohiks unustada
elektri- ning valgustuslahendust.

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujunduses on ikka nii, et mööblikataloogide stiilis tüüplahendused on head ja turvalised, ent ometi on just väiksed vimkad ja kiiksuga sisustuselemendid need, mis teevad ühest majast või korterist kodu, rääkides selle omanike lugu. Mida aga teha siis, kui sinu kodu interjöör igatseb midagi erilist, ent sul pole õrna aimugi, mis see olla võiks? Ära muretse - meil on taolisteks puhkudeks hulgaliselt häid soovitusi! Toome sinuni mõned põnevad ideed meie sisekujundaja varasalvest.

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Veiko Liis on Eesti disainer, kes tegeleb Tallinnas tootedisaini alase tööga. Ta on loonud mitmeid tooteid, nende seas hästi tuntud kilepiimakannu. Veiko viimaste projektide seas on DIY mööblibränd Jovvut. Lisaks tootedisainerina tegutsemisele illustreerib raamatuid ja storyboard’e. Veiko viimane koostöö Radis furniture’le on LIFT-riiul, mis sai 2019 German Design Award Special Mention’i.



Et saaksid teada rohkemat disaineri tööst ja mõjutustest, rääkis Radis furniture’st Maris Vahter Veiko Liisiga Bolognas, kes, lisaks mitmetele teemadele, kirjeldab oma disainialaste tegevuste kõrval ka visiooni põhjamaisest hygge’st

vaata kõiki