Artiklid ja uudised

Väike vannituba

Ka väikest vannituba saab sisustada ja planeerida nii, et tulemus on nägus ja toimiv.

Korterelamutes, enamasti vanades paneelmajades, aga ka uutes hoonetes, kipuvad vannitoad olema pigem väikesed kui suured. Aastakümnete eest ehitatud eramudki ei pruugi suurte vannitubadega hiilata. Vahel ehitatakse maja renoveerimise käigus lisavannitube näiteks trepialustesse või mujale vabasse nurgatagusesse. Need ruumid on taas minimõõtmetega, sobides vaid kiireks pesukorraks.
Eraldi asuvad väike vannituba ja tualettruum on sageli otstarbekas parema planeeringu nimel ühendada. Kui aga vannituba on piisavalt suur, on parem eraldi tualett säilitada, eriti suurema pere korral – aitab vältida hommikuti tekkivaid järjekordi. Ka külalistel pole siis teie vannituppa asja.
Väikeses vannitoas on vaja tekitada avaruse illusiooni. Selleks on mitmeid võimalusi, vaatleme neist mõnda:

- Vertikaalsed jooned annavad ruumile lisakõrgust. Lagi nihkub näiliselt kõrgemale ka juhul, kui lae äär on viimistletud ülejäänud pinnast erineva poordiga. Moodsam ja kaunim lahendus on pilgu suunamine üles muude võtetega, näiteks valgustusega. Selleks võib lae ja seina piiri välja valgustada näiteks süvistatud halogeenvalgustitega, kitsa karniisi taha varjatud valgusallikatega või paigutada vahetult lae lähedusse riiulid ja nende alla valgustid. Nii kaovad ka võimalikud pimedad nurgad.

- Maast laeni plaaditud ruum tundub avaram, väikest ruumi ei ole otstarbekas poortidega poolitada ega üla- ja alaosa eri värvi plaatida. Värviskeem peaks olema lihtne ja hele, sobivad neutraalsed ja pastelsed toonid, valge. Mustrite ja tugevate värvide kasutamine peab olema hästi läbi mõeldud, muster võiks olla pigem lakooniline ja abstraktne kui rangelt geomeetriline või lilleline. Mõningal määral võiks ehk kasutada metalliläikelist plaati, mis peegeldab teatud määral valgust, kuid see võiks olla külm heledatooniline metall, mitte näiteks soe kullaläige. Kuid samas – kõik sõltub ruumist, üldisest stiilist ja omaniku eelistustest.

- Peeglid ja peegelpinnad annavad väikesele ruumile juurde sügavust, laiust ja pikkust. Peegel aitab ka ruumis valgust edasi kanda ja hajutada. Samas ei tohiks peeglitega üle pingutada – väikeses ruumis piisab harilikult ühest suuremast peegelpinnast.

- Dušinurgad/kabiinid võiksid olla klaasist vaheseintega ja võimalikult väheste või märkamatute kinnitusraamidega, et ei tekiks visuaalseid takistusi.

- Loomulik valgus on väga hea avaruse tekitaja. Sageli pole küll vannitoas akna võimalust, kuid klaasidega võib avada näiteks seina ülemise osa, kust kõrvalruumi loomulik valgus sisse pääseb. Kui peremudel võimaldab ja julgust jätkub, võib tavalise ukse asemel kasutada läbipaistvate klaasidega lükanduksi – need lasevad valguse ruumi, säästavad seinapinda ja ühendavad ruume.

- Kui kasutada suuri plaate, pole vuugivahede võrgustik nii tihe ja pealetükkiv ning ruum tundub avaram.

- Põrandapinna võiks hoida võimalikult vaba. Seda võimaldavad seinale paigaldatavad või jalaga valamud, seinale paigaldatavad ja peidetud loputuskastiga wc-potid, põrandapinnast kõrgemal asetsevad seinakapid. Vältida võiks valamualuseid kinniseid kappe, massiivseid põrandale toetuvaid kappe ja riiuleid. Kappide sügavus ja laius peaksid olema võimalikud väikesed, kasutada võib nišsidesse paigutatud riiuleid, seintesse süvistatud kappe, klaasriiuleid. Samas peaks hoiukohti ja panipaiku olema piisavalt, et vältida asjade kaootilist kuhjumist vanniservale või kapipealsele. Ruumikusest tekib eelkõige asjade süsteemsel ja korrektsel paigutamisel.

- Kui tualetipoti saab paigutada nišši, võib riiulid paigaldada ka selle kohale.

- Väikeses vannitoas on oluline sanitaartehnika ja aksessuaaride valik. Peab valima mõõtudelt kompaktsemad mudelid, ühtlasi tuleb jälgida, et ka segistite mõõdud oleks sobivas proportsioonis. Vanni puhul võib otsustada näiteks väiksemate mõõtudega, aga sügavama mudeli kasuks. Leidub ka erikujulisi vanne, mis kitsenevad jalgade suunas, säästes nii põrandapinda ja võimaldades siiski piisavat istumismugavust. Võib valida ka ruumi nurka mõeldud sanitaartehnikamudelid.

- Väike vannituba vajab mitme funktsiooniga esemeid – näiteks vann, mille juurde kuulub ka dušš või sisseehitatud mustapesukorviga kapp.







Kodukiri.ee
Autor: Madle Mühlbach
www.kodukiri.ee/artikkel.php?id=4487

Sisestatud: 03.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Me kõik tahame, et suvi ei lõpeks kunagi ja me kõik saaksime aastaringselt päikest nautida. Lõppude lõpuks, mis võiks olla parem kui nautida värskendavat suvist kokteili, istudes väljas sooja ja mahedat päikest nautides kerge tuule all? Õnneks on tänapäeval palju võimalusi suvehooaega ka külmemateks kuudeks pikendada tänu erinevatele leidlikele kodukujunduslahendustele – ja aiamaja on neist vaieldamatult parim.

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Disaini perspektiividest ja hetkeseisust BNDNWK’l. Alhambra Berlin pakkus suurepärase võimaluse koondades disainereid, kultuuri institutsioone, ettevõtteid ja uurimisinstitutsioone ühise katuse alla sooviga rakendada ja esitleda kõrgemaid eesmärke disainis. Radis Furniture’ väljapanek keskendus praegustele ökoloogilise ja sotsiaalse jätkusuutlikkusega seotud küsimustele. Berlinis nähtav zeitgeist peegeldab Radis Furniture'i uusimaid suundi kummutiga ROMB ja uue NOBLE TV-aluse ning materialivalikuga. Otse Berliini südames, Kurfürstendamm 68, Radis Furniture'i kureeritud ruumi eest täname veelkord kuraatorit Alexandra Klatti ja BNDNWK disainimeeskonda.

vaata kõiki