Artiklid ja uudised

Hea uni õige teki all


Inimene veedab kolmandiku ööpäevast teki all. Kaheksa tundi on piisavalt pikk aeg, et oleks põhjust see endale võimalikult mugavaks muuta.

Tekid koosnevad üldjoontes kahest osast – pealisriidest ja sisust. Peale täisnaturaalsete tekkide on ka variante, kus sisu on kunstkiust, pealisriie aga naturaalne. Millal siis minna uut tekki hankima?
Dreamlandi kaupluse müüja sõnul kestab tekk õige hoolduse korral aastaid. “Kui patjade eluiga on mõned aastad, siis tekkide puhul see ei kehti,” kinnitas ta. “Inimesed ostavad uue teki enamasti siis, kui on teinud kodus remonti või ostnud uue voodi.”


Naturaalsed tekid


Sulg. Naturaalsetest sisumaterjalidest on tuntuimad suled. Suletekid erinevad üksteisest udusulgede sisalduse ja katteriide poolest. Kõige kohevamad ja õhulisemad on sada protsenti udusulgedest tekid. Sellist tekki käega pigistades tundub, nagu koosneks tekk vaid õhust. Eriti hinnatakse tekisulgedena idasiberi hanede kaelal olnud udusulgi. Nendest valmistatud tekid on ka kõige kallimad. Euroopa hanede suletekid on odavamad.

Tekkide hind langeb proportsionaalselt sellega, kui palju on tekile lisatud tavalist sulge ehk roosulge. Mida väiksem on udusule protsent ja mida suurem sule protsent, seda odavam, vähem õhulisem ja raskem on tekk. Kui tekis on roosulge 60%, tunneb juba ka käega, et tekk on seest justkui krobeline. Üks keskmine suletekk kaalub umbes kilo.

Unikulma poes on müügil eriline kookonsuletekk. Tekk on jagatud kambriteks, millest osa on sulgedega rohkem täidetud ja veidi raskemad kui teised. Jalutsist ja külgedelt raskem tekk peaks hoidma end magaja ligi, moodustades justkui kookoni. “Raskus on selle teki puhul suhteline mõiste, sest kogu tekk kaalub vaid 450 grammi,” ütles Unikulma kaupluse müüja-konsultant Maris Alasi-Ojaveer.

Suleteki puhul on oluline endale poes selgeks teha, kui tihe on pealiskangas. Mida tihedam see on, seda vähem tõenäoline, et suled sealt läbi tulevad. Enamik suletekke on kaetud puuvillase riidega, näiteks satiini või batistiga. Luksuslikumate katteks on aga siid.

Lambavill. Teine levinud naturaalne materjal on lambavill. Eriti hinnatud on meriinolamba villast tekid. Kui vill on jäetud töötlemata ehk lanoliinikiht alles, on tekil ka raviomadused. Meriinotekkidel on villast kootud kangas ja tekk koosnebki sellest, pealisriiet pole. Osa meriinotekke ei meenuta väljanägemiselt naturaalset lambavilla. Need on töödeldud tekid – lanoliinikihti pole, kuid väljanägemine on väga ilus. On ka tekid, mille sees on vill ja peal puuvillakangas.
Et villatekki oleks lihtsam hooldada, sisaldab osa tekke 80% villa ja 20% polüestrit ja neid on lubatud pesta ka masinas.

Dreamlandi kauplus pakub nelja aastaaja villatekki, millel on kolm paksusastet. Omavahel on kinnitatud kaks trukkidega tekki – üks paksem, teine õhem. Kui on väga külm, saab mõlemad kokku lükkida.

Siid ja mais. Lisaks sule- ja villatekkidele on naturaalsetest tekkide seas ka näiteks siidi- ja maisitekid. Siiditekid on maisitekkidest tunduvalt kallimad ning nende märksõnadeks on kerge, hingav, soe. Siiditekkide sees on siidikookonitest venitatud siidikiud ja ka nende katteriie on siidist. Selline tekk on hästi kerge ning olemuselt soe, kuid vastu ihu jahedana tunduv siid tagab selle, et ka suvel ei ole sellega palav.

Kuna siid on libe materjal, on siiditeki nurkades aasad ja siidist tekikotil väiksed paelad, mille abil saab teki koti külge kinnitada. Nii püsib tekk paremini paigal.

Puuvill. Müügil on ka õhukesed naturaalsed suvetekid, millel nii sisu kui ka pealisriie on puuvillast.Kodukiri.ee
Tekst: Victoria Parmas
Fotod: Priit Grepp
www.kodukiri.ee

Sisestatud: 06.10.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

Koroonaviiruse tõttu väljakuulutatud eriolukorrast riigis on suunatud paljud töötajad kodukontoritesse ja õpilased distantsõppele. Kuigi mõne inimese jaoks on see juba harjumuspärane, siis mitmed on leidnud end täiesti uuest olukorrast.

Need, kellel on juba eraldi tuba või nurgake kontorimööbli jaoks olemas, on muretud. Küll aga teistel võib ootamatu kodukontori üles seadmine osutuda üpris keeruliseks. Esimesed päevad pendeldad muretult diivani, köögilaua ja voodi vahel. Vahelduseks on nii täitsa tore, kuid lõpuks väsib selg pidevast küürutamisest ning tekib vajadus korraliku istumisasendi järele.

vaata kõiki