Artiklid ja uudised

Värske koolilaps tahab oma tooli ja lauda

Et koolitöö hästi sujuma hakkaks, vajab laps oma õppimiskohta – lauda-tooli, head lampi ja meeldivat keskkonda. Seni mänguasju täis kuhjatud tuppa tuleb koolilapsele leida oma töönurk.

Üks võimalus lapse töökoha kujundamiseks on mõelda läbi, mida vajame töötegemiseks meie ise. Enam-vähem sama vajab ka laps: lauda, mõnd sahtlit, riiulit, pliiatsitopsi. Ja kindlasti head valgust.

Nii mõnigi koolijüts eelistab küll õppida hoopis köögilaua taga või koguni elutoa põrandal kõhuli, ja miks ta ei võiks seda teha, kui õppimine sujub ja valgust ning töörahu on piisavalt, kuid ainult selle peale siiski lootma jääda ei maksa.

Oma õpinurka vajab laps kas või täpsust ja kindlat kätt vajavate tööde tegemiseks. Kui tuba kasutab mitu last, peaks oma väike töönurk olema mõlemal.

Ka esimesse klassi minevad lapsed võivad olla erineva pikkusega, seega ei saa vanematele poodi kaasa anda kindlat tooli- ega lauamõõtu. Need peavad sobima just sellele lapsele, kes neid kasutama hakkab.

Pehme tool

Tool olgu reguleeritav, pehme istepadi muudab selle mugavamaks ja seljatugi peab laskma soovi korral ka taha nõjatuda ning end sirutada. Toolil istudes ei tohi lapse jalad jääda rippu ega olla ka ülemäära konksus.

Laua taga istudes peab laps saama lahedalt küünarnukid sellele toetada. Rinnuni ulatuv või vastupidi – alla küürutamist nõudev laud rikub rühti ja nägemist ning muudab õppimise ebameeldivaks.

Helve Lass Isku mööblikauplusest rääkis, et materjalina on täispuit küll hea, kuid melamiiniga kaetud töölauad peavad paremini vastu.

«Kui lauale satub ka plastiliini või pliiatsikriipse, saab need kergelt maha pühkida. Just sel põhjusel sobib melamiin väga hästi töölaudade katteks,» selgitas Lass. «Puit seevastu on pehme materjal, selle peal kipuvad kõik täkked ja plekid näha jääma.»

Ka Lass rõhutas, et tool peab kindlasti olema reguleeritav, ükskõik milline (köögi)tool õppurile ei tobi. Liikuv peaks olema ka tooli seljatugi.

Väga tähtis on valgus. Laud peaks nii akna kui ka lauavalgusti suhtes asetsema niiviisi, et kirjutaja keha ega käsi ei varjaks valgust. Töötegijale sobib 60 W pirn.

Silmadele mõjuvad halvasti nii liiga tugev kui ka ülemäära nõrk valgus. Sageli saab väikelastele meeldivatesse lampidesse panna vaid kuni 40 W lambipirni, seega tasub valgustit ostes tähelepanelik olla. Mõnikord tahavad lapsed lugeda voodis või tugitoolis, kus samuti peaks raamatut valgustama hea seina- või põrandalamp. Alati on hea, kui valgust saab reguleerida – vastavalt vajadusele, meeleolule ja aastaajale.

Segajad silma alt ära

Lapse tuba sisustades tasub vaadata, kuidas kõik lapse kõrguselt paistab. Näiteks pildid tuleks seinale kinnitada just nii, et lapsel oleks hea neid vaadata. Vaevalt teilegi meeldiks lae alla kinnitatud fotosid uurida.

Tuppa värve valides võib alati kindel olla heledatele pastelltoonidele. Paljudel lastel on raske õppimisele keskenduda ja seda häda võivad veelgi süvendada silmanurgas kirendavad värvid ning mustrid. Samal põhjusel peaks mänguasjad ja muu tähelepanu hajutava õppimisnurgast kaugemale panema.

Võib ka nii

• Lapse jaoks võib osa toaseinast katta tahvlivärviga, mida ta siis kasutada saab.

• Hea oleks panna tuppa töölaua või ukse lähedale ka teadetetahvel. Kleepuvale tahvlile võivad nii laps ise kui pereliikmed kinnitada meeldetuletusi.

Allikas: PM

Sisestatud: 24.08.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

Koroonaviiruse tõttu väljakuulutatud eriolukorrast riigis on suunatud paljud töötajad kodukontoritesse ja õpilased distantsõppele. Kuigi mõne inimese jaoks on see juba harjumuspärane, siis mitmed on leidnud end täiesti uuest olukorrast.

Need, kellel on juba eraldi tuba või nurgake kontorimööbli jaoks olemas, on muretud. Küll aga teistel võib ootamatu kodukontori üles seadmine osutuda üpris keeruliseks. Esimesed päevad pendeldad muretult diivani, köögilaua ja voodi vahel. Vahelduseks on nii täitsa tore, kuid lõpuks väsib selg pidevast küürutamisest ning tekib vajadus korraliku istumisasendi järele.

vaata kõiki