Artiklid ja uudised

Sauna õige keris, kerisele õiged kivid!

Kiviaja saun oli onn, kuhu viidi eelnevalt tules olnud kivid. Siis visati kividele vett ja nii tekkiski sauna niiske kuum õhk. Nüüdisajal eelistatakse kerist, kas elektril töötavat või puudega köetavat, on maitse ja võimaluste küsimus.

“Esimene asi, mille järgi leiliruumi kerist valida, on ruumi kubatuur,” rõhutab Espaki ahjude ja kollete müügijuht Neeme Noogen. Ainult “pikkus x laius x kõrgus” arvutusest üksi ei piisa. “Külmad pinnad leiliruumis tuleb ka eraldi arvesse võtta: isoleerimata kivipind (põrand, sein) ja klaas –nii aknad kui

ka klaasuks. Külma pinna ruutmeeter tuleb läbi korrutada 1,5-ga ja lisada kubatuurinumbrile juurde.” Näiteks suure aknapinna mittearvestamisel jääb lihtsalt kubatuuri järgi valitud keris nõrgaks.
Noogen kinnitab ka, et enamasti on keriseid müüvates korralikes poodides iga küttekeha juures ka info, kui suure ruumi jaoks see mõeldud on. Oluline on valikul jälgida sedagi, et suitsuringlus oleks võimalikult pikk, teisisõnu – et suits ei kihutaks koos soojaga sirgelt korstnasse.
Parematel keristel (näiteks Helo) ongi kahekordne tuleringlussüsteem koos spetsiaalse keskkanaliga. Nii kuumenevad kõik kerisekivid võrdselt ning õhk saunas soojeneb ruttu. Soojus kasutatakse efektiivselt ära ja hea kuuma leili saab juba suhteliselt vähese hulga puudega.
Elektrikerise puhul saab vajaliku võimsuse arvutada valemiga 1m3 x kW = kerise võimsus. Aga ka elektrikerise puhul tuleb külma pinna koefitsient kindlasti arvesse võtta.







Kodukiri.ee
Tekst: Victoria Parmas
Fotod: Airvitamin
www.kodukiri.ee

Sisestatud: 30.10.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Infrapunasaun - lihtne paigaldada, mugav kasutada

Infrapunasaun - lihtne paigaldada, mugav kasutada

Infrapunasauna võib paigaldada igasse hoonesse, isegi tüüpkorterisse. Ostja saab paneelide komplekti, mis ühendatakse omavahel spetsiaalsete kinnituste abil. Soovikorral võib infrapunasauna paigaldada hiljem teise kohta, näiteks korterist suvilasse, siis võetakse paneelid lihtsalt lahti, viiakse uude kohta ja pannakse uuesti kokku.
Kui ehitatakse endale tavalise elektrikerisega sauna, puututakse kokku ventilatsiooni, kanalisatsiooni ja niiskustõkke probleemiga. Infrapunasauna puhul selliseid probleeme ei teki, sest see saun ei mõjuta peaaegu üldse hoone mikrokliimat ja selle võib paigaldada kasvõi magamistuppa. Infrapunasaunas võib näiteks lugeda või kasutada elektroonikat (raadio, CD, DVD jm.), mis on tavalises niiskes ja kuumas leiliruumis võimatu.

vaata kõiki