Artiklid ja uudised

Õiged vaibad õiges kohas

Õigesti valitud porimatid võivad kinni hoida suure osa väljast meie kodudesse kanduvast mustusest. Seega ei tasu jalamatti alahinnata – korralik vaip teeb elu lihtsamaks.

Sobivaid uksematte leiab poodidest nii ühele kui ka teisele poole välisust. Esimene jalapühkimisvõimalus peaks koju- või küllatulijat ootama enne välisust – korrusmajadel välisesikus, eramajadel välistrepil. Selleks sobib hästi metallist või kummist restmatt, mis puhastab kingad ja saapad, mustuse aga laseb läbi. Viimane tuleb sealt alt vaid aeg-ajalt harja või tolmuimejaga ära tõmmata.

Niisugune matt teeb ära esmase puhastustöö. Sellele peaks järgnema harjasmatt, mis valmistatud näiteks kookosest, nõelvildist vms karedast materjalist, mis kuivatab ja puhastab saabaste tallamustrit. Kolmas ja viimane oleks pehmemast materjalist porimatt, mis võtab jalanõudelt veel viimasegi niiskuse.

Kirjud ja värvilised matid

Lincona põrandakeskuse tootejuhi Liis Aedmaa sõnul võiks kortermajas ideaalis olla nii, et all trepikojas on restmatt, iga korteri ukse taga harjasmatt ning esikus niiskust mitteläbilaskval põhjal porimatt. Nii ei jõua poriplekid kodupõrandale.

Ehkki inimesed on harjunud sellega, et uksematid on tavaliselt tumedat karva ja ühetoonilised, võib tänapäeval nii ukse taha kui ka ette panna hoopis erivärvilisi või -mustrilisi matte. Siiski eelistavad eestlased seniajani naturaalseid ja eelkõige tumedates toonides porivaipu – omad piirid seab kindlasti ka meie kliima.

Õige kuju ja suurusega uksemati võib ka ise välja lõigata – selleks on olemas rullis müüdavad 0,8-1,2 m laiad vaibarullid. Liis Aedmaa sõnul jäetakse mitmetes uutes majades esikusse välisukse juurde spetsiaalsed avad porimati ja miks mitte ka restmati jaoks. «Sel juhul ei takista porimatt näiteks ukse avamist. Kui matt on libedal põhjal – mida kummipõhjal matid kunagi ei ole –, takistab see ka mati liikumist. Pole ju kuigi tore, kui porimatt omasoodu mööda esikut ringi sõidab.»

Vaibad lihtsalt puhtaks

Restmatte pole vaja pesta, harjasmatte tuleb aeg-ajalt vaid puhtaks kloppida, porivaipu aga võib ja vahetevahel lausa tuleb pesta. Tavaliselt jäigal kummialusel olevaid porivaipu saab pesta käsitsi, aga selle töö võib lasta ka ära teha vastavas firmas. Porivaibad on sünteetilisest materjalist, taluvad hästi pesemist ja kuivavad kiiresti.

«Ideaalis võiks kolme tüüpi porimattidega olla kaetud 6-7 meetri pikkune tee,» rääkis Aedmaa. «Kuid tegelikult on see enamasti mõeldav vaid ühiskondlikes hoonetes.» Kuna meetritepikkust matirada naljalt ühegi elumaja juures ette ei kujuta, tuleb kodus piirduda väiksemate uksemattidega, kuid seda hoolsamalt tuleks neil siis jalgu pühkida.

«Uuringutega on kindlaks tehtud, et umbkaudu 80% kodupõrandal olevast mustusest tuuakse sisse väliskeskkonnast,» mainis Aedmaa. «Sellest omakorda 90% on võimalik õigesti valitud porimattide abil kinni pidada. Kodu on puhtam, koristamisele kulub vähem aega ja vaeva ning mis eriti tähtis – porimatid pikendavad tunduvalt teiste, palju kallimate põrandakattematerjalide, näiteks parketi ja linoleumi eluiga.»

Matid ja hinnad

• sünteetilisest materjalist jalamatid alates 20 kr

• kummimatid u 100 kr

• kookosmatid alates 70 kr

• välitingimustesse mõeldud kookosmatid u 200 kr

• vett mitteläbilaskvast tekstiilmaterjalist matt u 150-200 kr

• nõelvildist vaip rullis u 100 kr/m²

• kookosest vaip rullis u 350 kr/m²

Postimees

Sisestatud: 28.09.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

Koroonaviiruse tõttu väljakuulutatud eriolukorrast riigis on suunatud paljud töötajad kodukontoritesse ja õpilased distantsõppele. Kuigi mõne inimese jaoks on see juba harjumuspärane, siis mitmed on leidnud end täiesti uuest olukorrast.

Need, kellel on juba eraldi tuba või nurgake kontorimööbli jaoks olemas, on muretud. Küll aga teistel võib ootamatu kodukontori üles seadmine osutuda üpris keeruliseks. Esimesed päevad pendeldad muretult diivani, köögilaua ja voodi vahel. Vahelduseks on nii täitsa tore, kuid lõpuks väsib selg pidevast küürutamisest ning tekib vajadus korraliku istumisasendi järele.

vaata kõiki