Artiklid ja uudised

Rakvere vitriinimeistrid teevad unikaalset muuseumimööblit

Rakvere meistrid valmistasid Tartu Mänguasjamuuseumile näitusevitriinid ja on seega pälvinud killukese muuseumi sisekujundusele osaks saanud tunnustusest.

Tartu Mänguasjamuuseumi ajaloolise interjööri kujundust hindas Eesti Sisearhitektide Liit aastapreemia vääriliseks. Kujunduse autorid on Tea Tammlaane, Krista Lepland ja Malle Jürgenson arhitektibüroost Laika, Belka & Strelka.

Tellijate mõtete järgi tegid riiulid ja vitriinid valmis Rakvere ettevõtted Porsa Est AS, ER Frees OÜ ja RLR Rakvere. Kui esimesed valmistasid vitriine, siis viimane tegi valmis metallkonstruktsioonid.

Kliendiks muuseumid

Porsa Est ühe omaniku Toomas Korgi sõnul on eelmisel aastal uue sisekujunduse saanud üheksa vitriini autor Porsa noor mööblimeister Tõnu Tandru. “Meie tellijate hulgas on olnud ligi 20 muuseumi,” rääkis Kork. Praegu on töös Laidoneri muuseumi ekspositsiooniosakond ja Eesti Spordimuuseumi maalihoidla.”

Porsa tootmisjuhi Edith Vetiku sõnul teevad nad palju ka kaupluste mööblit. “Oleg Gross on meie klient, oleme teinud vitriine ka kullassepaäridele ja Turu Tarele, aga tellijate hulgas on olnud ka väike Mõisaküla muuseum,” loetles ta kliente. Enamik mahukaid töid on valminud allhanke korras suurtele mööblifirmadele Standard ja Thulema.

Vitriinimeister Tõnu Tandru sõnul pole kaupluse ja ajaloolise muuseumi vitriinid sarnased. “Vahe on materjalides ja töö põhimõttes, poed tellivad rohkem standardseid neljakandilisi vitriine,” lausus ta tellimusi võrreldes. Kuus aastat tagasi Porsasse tööle tulnud noormees on oskused omandanud töö käigus, alustas ta abitöölisena.

Porsa Est tootmisjuhi Edith Vetiku sõnul on vitriinide valmistamine peamiselt käsitöö ja sellega tulevad toime kõik seitse Porsa töötajat.

Aia tänavas tegutseva Porsa koostööpartner on metallifirma Rakvere RLT, keda juhivad kaks Vladimirit, Gelbart ja Fursov. 30 töötajaga metallifirma põhitööks on praegu peamiselt ekspordiks minevate metalltreppide valmistamine. Vajaduse korral oleme täitnud ka Porsa ja Freesi tellimusi,” ütles Vladimir Gelbart.

Tööga tuli vaeva näha

Kui Porsas valmisid peamiselt klaasvitriinid, siis Freesis tehti puitosad. ER Frees OÜ juhataja Eerik Mägi tunnistas, et ega päris lihtsalt puitosade tegemine sujunudki.

“Kujundajatel võib olla küll hea mõte, aga kuidas see tehniliselt välja tuleb, see on teine asi,” rääkis Mägi. Ja eks pea sedagi silmas pidama, et kogu mänguasjamuuseumi sisustus lastele ohutu oleks.

Standardi 1,4-miljonilisest töömahust täitis Frees umbes miljoni jagu.

Toomas Korgi arvamusel tuleb teatud erimeelsusi töö käigus ikka lahendada. “Nii mänguasjamuuseum kui ka kujundajad olid päris nõudlikud,” sõnas ta. See, et lõpptulemusena sisustus sisearhitektide liidu aastapreemia sai, näitab siiski korralikku lõpptulemust.

Arhitektuuribüroo Laika, Belka & Strelka ühe autori Krista Leplandi arvates pole muuseumi erikujuliste riiulite valmistamine siiski päris standardtöö ja nõuab rohkem vaeva ja aega.

Tartu Mänguasjamuuseumi direktor Tiia Toomet rääkis, et muuseumi mööbli näol oli tegemist unikaalmööbliga, mistõttu tekkis tegemise käigus ka üsna palju tehnilisi ja kvaliteediprobleeme. “Koostöö sellise ettevõtmise puhul jättis ka soovida. Ega Standard ise tegelnudki asjaga, Rakvere firmad olid ise peamised tegijad. Mõni asi nagu karumaja tuli Toometi sõnul aga kohe hästi välja.

Tartu Mänguasjamuuseumi remont lõppes 2003. aasta oktoobris, seejärel valmis sisseseade ja uus ekspositsioon avati eelmise aasta märtsis.


Porsa Est
Aia tn. 13A, Rakvere 44309
Telefon: 322 3686
porsa@porsa.ee
www.porsa.ee

Virumaateataja.ee
Eevi Kuht, reporter
Foto: Tairo Lutter
www.virumaateataja.ee/260505/esileht/15024459.php

Sisestatud: 21.11.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid