Inspiratsioon, sisekujundusideed, näpunäited ja nipid

Vastutustundlik taaskasutusdisain Habitarel

Ökoloogia ja taaskasutus on tõusnud disaini trendiksi viimastel aastatel.

Seesuguse uue mõtlemisega on saanud alguse TrashDesign (e. prügidisain), mis eestikeeles kõlab tabavamalt pigem taaskasutusdisaini või uuskasutusdisaini nime all.

TrashDesign kasutab kujundamisel ümbertöödeldud materjale.
Oluliseks märksõnadeks on vastutustundlik disain ja taaskasutus.
TrashDesign abil saavad materjalid ja asjad nö uue elu läbi selle, et on olnud varasemalt kasutuses või seeläbi, et asjad leiavad uue otstarbe ja funktsiooni.

TrashDesign eesmärk on ennekõike motiveerida kasutama juba olemasolevaid asju, mitte neid aina uutest toormaterjalidest juurde tootma.
Mitmed toorained on maailma eripiirkondades lõppemas. TrashDesign püüabki vähendada neid probleeme, et maailm oleks sõbralikum elukeskkond, vähem reostavam ning säästlikum.

Kindlasti ei ole tegemist hea disaini vastandumisega vaid pigem koostööle ja ökoloogilisemale mõtlemisele õhutava suunaga - mõtteviisiga, elustiiliga, mille juures on kindlasti omal kohal ka huumor, leidlikkus ja loovus.

Foto: Marika Poom

Foto: Marika Poom

Põhjamaade suurimal sisustusmessi Habitare (12.-16.09) disainiala Ahead! teemaks oli ka sel aastal vastutus / responsibility.
Sealne teemaväljapanek TrashDesign oli sel korral keskendunud hotellile, kus oli välja pandud jäätmekasutusest sündinud 18 erinevat hotellituba ja hotelli vastuvõtuvõturuumi.

Rõõm oli näha, et lisaks teistele väljapanekutele oli TrashDesign hotellitubade väljapanekus osalemas ka eesti oma disainerid, sisekujundajad.
Inge Peetris, kelle firma Vinteco igapäevaseks tegevuseks on 1940 – 1990aastate kasutatud sisustuse disain ja renoveerimine; Ivo Rannaste firmast InRoom ning Ahti Grünberg ja Tõnis Kalve.

Eestalaste esitletud hotellitoa ideeks oli teha "real" (reaalne) tuba, ehk siis iga ese seal on toode mõttega ja moel, et seda on võimalik toota rohkem ning sellel on pikk eluiga.
Osad näidistoas kasutatud toodetest on juba 30aastat vanad ning taaskasutatuna kestab nende elu kindlasti veel.
Inge Peetris'e sõnul on nende tööprojekti sloganiks: "Every item you surround yourself with should be the feature of your life" Mis siis vabas tõlkes võiks kõlada, et iga ese, mis Sind ümbritseb iseloomustab Sinu elu.
Inge lisas, et nad ei soovinud teha ühekordset projekti, misjärel esitletud tooted ei leiaks enam kasutust - kõik on sobitatav ka reaalselt interjööri ning kõiki esemeid on võimalik soovi korral veel teha.

Foto: Marika Poom

Foto: Marika PoomNäidistoas nähtud pakendivineerist laua ja voodi loojateks on Ahti Grünberg ja Tõnis Kalve.
Väga leidlike ja vahva väljanägemisega põrandavalgusti, laua- ja seinavalgusti autoriks Ivo Rannaste (InRoom). Nimelt on valgusti valmistamisel kasutatud kõvakaanega mappe ning vanade valgustite jalgu.
Foto: Marika Poom

Foto: Marika Poom


Inge Peetris (Vinteco) on katnud 80ndate lahtikäiva tugitooli vanade kampsunitega, renoveerinud roosa tooli, teinud kangajääkidest polsterdatud raami vanale peeglile ning rehadest nagid.

Usun, et nähtu julgustab teidki vaatama avatud silmadega enda ümber ning maitsekalt kombineerima vana ja uut.

Vaata lähemalt 2012 aasta Habitare messil esitletud TrashDesign hotellitubate väljapanekut all olevast galeriist

Koostanud: Marika Poom, Sisustuswebi toimetus
Fotod: Marika Poom (erakogu)

Sisestatud: 20.09.2012

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

Koroonaviiruse tõttu väljakuulutatud eriolukorrast riigis on suunatud paljud töötajad kodukontoritesse ja õpilased distantsõppele. Kuigi mõne inimese jaoks on see juba harjumuspärane, siis mitmed on leidnud end täiesti uuest olukorrast.

Need, kellel on juba eraldi tuba või nurgake kontorimööbli jaoks olemas, on muretud. Küll aga teistel võib ootamatu kodukontori üles seadmine osutuda üpris keeruliseks. Esimesed päevad pendeldad muretult diivani, köögilaua ja voodi vahel. Vahelduseks on nii täitsa tore, kuid lõpuks väsib selg pidevast küürutamisest ning tekib vajadus korraliku istumisasendi järele.

vaata kõiki