Inspiratsioon, sisekujundusideed, näpunäited ja nipid

Vastutustundlik taaskasutusdisain Habitarel

Ökoloogia ja taaskasutus on tõusnud disaini trendiksi viimastel aastatel.

Seesuguse uue mõtlemisega on saanud alguse TrashDesign (e. prügidisain), mis eestikeeles kõlab tabavamalt pigem taaskasutusdisaini või uuskasutusdisaini nime all.

TrashDesign kasutab kujundamisel ümbertöödeldud materjale.
Oluliseks märksõnadeks on vastutustundlik disain ja taaskasutus.
TrashDesign abil saavad materjalid ja asjad nö uue elu läbi selle, et on olnud varasemalt kasutuses või seeläbi, et asjad leiavad uue otstarbe ja funktsiooni.

TrashDesign eesmärk on ennekõike motiveerida kasutama juba olemasolevaid asju, mitte neid aina uutest toormaterjalidest juurde tootma.
Mitmed toorained on maailma eripiirkondades lõppemas. TrashDesign püüabki vähendada neid probleeme, et maailm oleks sõbralikum elukeskkond, vähem reostavam ning säästlikum.

Kindlasti ei ole tegemist hea disaini vastandumisega vaid pigem koostööle ja ökoloogilisemale mõtlemisele õhutava suunaga - mõtteviisiga, elustiiliga, mille juures on kindlasti omal kohal ka huumor, leidlikkus ja loovus.

Foto: Marika Poom

Foto: Marika Poom

Põhjamaade suurimal sisustusmessi Habitare (12.-16.09) disainiala Ahead! teemaks oli ka sel aastal vastutus / responsibility.
Sealne teemaväljapanek TrashDesign oli sel korral keskendunud hotellile, kus oli välja pandud jäätmekasutusest sündinud 18 erinevat hotellituba ja hotelli vastuvõtuvõturuumi.

Rõõm oli näha, et lisaks teistele väljapanekutele oli TrashDesign hotellitubade väljapanekus osalemas ka eesti oma disainerid, sisekujundajad.
Inge Peetris, kelle firma Vinteco igapäevaseks tegevuseks on 1940 – 1990aastate kasutatud sisustuse disain ja renoveerimine; Ivo Rannaste firmast InRoom ning Ahti Grünberg ja Tõnis Kalve.

Eestalaste esitletud hotellitoa ideeks oli teha "real" (reaalne) tuba, ehk siis iga ese seal on toode mõttega ja moel, et seda on võimalik toota rohkem ning sellel on pikk eluiga.
Osad näidistoas kasutatud toodetest on juba 30aastat vanad ning taaskasutatuna kestab nende elu kindlasti veel.
Inge Peetris'e sõnul on nende tööprojekti sloganiks: "Every item you surround yourself with should be the feature of your life" Mis siis vabas tõlkes võiks kõlada, et iga ese, mis Sind ümbritseb iseloomustab Sinu elu.
Inge lisas, et nad ei soovinud teha ühekordset projekti, misjärel esitletud tooted ei leiaks enam kasutust - kõik on sobitatav ka reaalselt interjööri ning kõiki esemeid on võimalik soovi korral veel teha.

Foto: Marika Poom

Foto: Marika PoomNäidistoas nähtud pakendivineerist laua ja voodi loojateks on Ahti Grünberg ja Tõnis Kalve.
Väga leidlike ja vahva väljanägemisega põrandavalgusti, laua- ja seinavalgusti autoriks Ivo Rannaste (InRoom). Nimelt on valgusti valmistamisel kasutatud kõvakaanega mappe ning vanade valgustite jalgu.
Foto: Marika Poom

Foto: Marika Poom


Inge Peetris (Vinteco) on katnud 80ndate lahtikäiva tugitooli vanade kampsunitega, renoveerinud roosa tooli, teinud kangajääkidest polsterdatud raami vanale peeglile ning rehadest nagid.

Usun, et nähtu julgustab teidki vaatama avatud silmadega enda ümber ning maitsekalt kombineerima vana ja uut.

Vaata lähemalt 2012 aasta Habitare messil esitletud TrashDesign hotellitubate väljapanekut all olevast galeriist

Koostanud: Marika Poom, Sisustuswebi toimetus
Fotod: Marika Poom (erakogu)

Sisestatud: 20.09.2012

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

TAIMELAMP- VAJALIK ABIVAHEND MEIE KLIIMAS.

TAIMELAMP- VAJALIK ABIVAHEND MEIE KLIIMAS.

Ajal kui päevad on lühikesed ja päikesevalgust napib, on hea taimedele anda lisavalgust
taimevalgustiga. Valgusallikas neis valgustites kiirgab, erinevalt tavalisest valgustist,
fotosünteesiks sobivat valgust. Selle mõjul kasvavad taimed rikkalikumalt ning on
elujõulisemad. Taimevalgusti abil saab kasvatada ürte, salati- ja maitsetaimi ning lilli
aastaringselt. Samuti on valgusti väga hea idude kasvatamiseks, sest need tärkavad vaid
paari päevaga.

Scavolini Box Life: üks toode, lõputud võimalused

Scavolini Box Life: üks toode, lõputud võimalused

Scavolini tutvustab sellel aastal oma innovaatilist uut toodet Box Life. Box Life on nutika sisekujunduse kontseptsioon, mis võimaldab luua erineva funktsiooniga alasid väikesel pinnal organiseeritult ja funktsionaalsel viisil, mida iseloomustavad elegants ja ülipaindlik kohandamise võimalus. See hõlmab lõputuid funktsioone, ühendades samal ajal elu-, majapidamis- ja magamistoad, et tagada väikeste eluruumide ülim paindlikkus. Mööbli disainisid rahvusvaheline disainistuudio Rainlight ja selle loovjuht Yorgo Lykouria koostöös HOK-iga, kes on kaasaegse arhitektuuri mõne olulisema teose, sealhulgas Dali muuseumi, Mercedes Benzi staadioni ja Hamadi Rahvusvahelise lennujaama disainerid ja autorid.

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

vaata kõiki