Artiklid ja uudised

Laika, Belka & Strelka sisearhitektid


Laika, Belka & Strelka sisearhitektid. Nime järgi võiks oodata midagi mängulist, värvilist, 1960ndate retropoppi. Natuke tehnoutoopiat, natuke koomikseid; poppe bürooruume ja kohvikuid. Tegelikult on kolm naist – Malle Jürgenson, Krista Lepland ja Tea Tammelaan, kelle kaubamärgiks hoopis teravmeelsed ja tundlikud näituse- ja muuseumiekspositsioonid.

Mängulised kindlasti ja kohati ka retrod, aga kosmose- või koomiksiihalust ei kuigivõrd. Muuseumide tolmune kuvand – kui see veel kellegi jaoks selline peaks olema – on nende käe all küll üksjagu tuulutust saanud. Lisaks mitmeid muid meeldejäävaid ruume.

Kohtun „laikadega“ ühel hommikul nende vanalinna tööruumes. Räägime Eesti konteksti ja mastaabi eripärast, lavastuslikkusest ja filmimaagiast, ajutisuse kergusest, oma niši eelistest ja piirangutest, lastest ja elust. Ja muidugi ruumidest ja ruumilugudest.

Just paari päeva eest avati Vargamäel Tammsaare muuseumi uus püsiekspositsioon, teie järjekordne töö. Mulle tundub, et viimasel ajal olete ridamisi saanud tegeleda „arhetüüpse Eesti asja“ visualiseerimise ja atraktiivseks muutmisega – enne Tammsaaret valmis Kihnu muuseum, tegemisel on Saatse Seto muuseum. Tea on varem lisaks kujundanud hulga Eesti Rahva Muuseumi näitusi. Kuidas te ennast Eesti lugude jutustajatena tunnete?

Malle: See rida nüüd küll teadlik valik ei ole olnud, sellise seose peale poleks ise tulnudki. Ekspositsioon valmib ikka tihedas koostöös muuseumiinimeste, teaduritega ning see on muidugi iga kord erinev, kui täpselt sisu paigas on. Alati süveneme meiegi teemasse, muidu ei saaks seda tööd üldse teha.

Krista: Tammsaare muuseumi puhul oli küll näituse koostajail väga selge nägemus, mida nad tahavad. Näiteks „Tõe ja õiguse“ toast saab võrdlemisi hea ettekujutuse raamatust isegi see, kel on õnnestunud kohustusliku kirjanduse lugemisest kõrvale hiilida, ja võibolla hakkab ta sellepeale lugemagi.

Tekst: Ingrid Ruudi
Fotod: Tarvo Varres/ portree

Pikemalt juba ajakirjas nr. 3-2009...

Sisestatud: 10.11.2009

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Värsked disaini ja sisekujunduse uudised Itaaliast, Salone Del Mobile 2025 mööblimessilt.

Värsked disaini ja sisekujunduse uudised Itaaliast, Salone Del Mobile 2025 mööblimessilt.

Interjööri tulevik – ISIKUPÄRA, JÄTKUSUUTLIKKUS JA EMOTSIONAALNE DISAIN
Salone del Mobile 2025 ehk Milano mööblimess on oluline rahvusvaheline sündmus, mis toimub iga aasta Milanos ning mis on üks oodatuimaid sündmusi sisearhitektidele ja disaineritele. See on ülemaailmne kohtumispaik mööbli- ja disainitööstuse professionaalidele, meelitades kohale eksponente, disainereid, arhitekte, jaemüüjaid, ostjaid ja ajakirjanikke kogu maailmast. Mess on nn. baromeetriks ennustades ja suunates sisustustrende. Sisearhitekt Ingrid Kuuli Design 4 You st ( lingitud) toob ülevaate interjööri suundadest.

AXOR x Antonio Citterio: isikupära uuel tasandil

AXOR x Antonio Citterio: isikupära uuel tasandil

Sihvakas, elegantne ja erakordselt rafineeritud AXOR Citterio C tõlgendab valamusegistit uue ajastu valguses, mis nõuab üha väiksematelt vannitubadelt aina rohkem mugavust ja isikupära. Olemuselt minimalistlik pehmete kontuuride ja sensuaalse vormiga segisti lausa kutsub end puudutama, pakkudes samal ajal silmale avastamist iga nurga alt. Valamusegisti tunnusjooneks on segistitila ja kang-käepideme sujuvalt kulgevad faasitud servad – see iseloomulik joon laieneb kõigile kollektsiooni toodetele. Omanäoline, kuid diskreetne AXOR Citterio C sobitub hästi erinevate vannitoastiilidega. Neile, kes soovivad veelgi isiklikupärasemat lähenemist, on käepidemed saadaval ainulaadse sisselõigatud kuubimustriga, lisaks on segistile võimalik tellida AXOR Signature'i teenuse kaudu veel teisigi erinevate mustritega käepidemeid. коврики для йоги
Массажные ролики








коврики для фитнеса
Samuti on kollektsioon saadaval kõigi AXOR FinishPlusi värviliste pinnakatetega.

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Hetkel, mil maailm on haaratud Covidi viirusest, viibitakse aina rohkem kodukeskkonnas: siin
töötatakse, õpitakse, kokatakse jne. Ruum, kus viibitakse rohkelt võiks igati olla mugav kasutada ning
kena vaadata. Kodukeskkonna seisukohast on vast kõige olulisem õige ruumiplaneering ehk oluline on
ruumi kasutusmugavus, seejärel õigesti valitud v. projekteeritud mööbel ning ära ei tohiks unustada
elektri- ning valgustuslahendust.

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujunduses on ikka nii, et mööblikataloogide stiilis tüüplahendused on head ja turvalised, ent ometi on just väiksed vimkad ja kiiksuga sisustuselemendid need, mis teevad ühest majast või korterist kodu, rääkides selle omanike lugu. Mida aga teha siis, kui sinu kodu interjöör igatseb midagi erilist, ent sul pole õrna aimugi, mis see olla võiks? Ära muretse - meil on taolisteks puhkudeks hulgaliselt häid soovitusi! Toome sinuni mõned põnevad ideed meie sisekujundaja varasalvest.

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Veiko Liis on Eesti disainer, kes tegeleb Tallinnas tootedisaini alase tööga. Ta on loonud mitmeid tooteid, nende seas hästi tuntud kilepiimakannu. Veiko viimaste projektide seas on DIY mööblibränd Jovvut. Lisaks tootedisainerina tegutsemisele illustreerib raamatuid ja storyboard’e. Veiko viimane koostöö Radis furniture’le on LIFT-riiul, mis sai 2019 German Design Award Special Mention’i.



Et saaksid teada rohkemat disaineri tööst ja mõjutustest, rääkis Radis furniture’st Maris Vahter Veiko Liisiga Bolognas, kes, lisaks mitmetele teemadele, kirjeldab oma disainialaste tegevuste kõrval ka visiooni põhjamaisest hygge’st

vaata kõiki