Artiklid ja uudised

Põrandad ja staatiline elekter

Staatiline elekter on igapäevane kaaslane meie elus. Ta tekib erinevate materalide intensiivsel kontaktil või hõõrdumisel. Näiteks kingataldade hõõrdumisel vastu tavalist põrandat omandavad mõlemad pinnad elektrostaatilise laengu. Kingadelt kandub laeng edasi inimesele, käimisel laengust tulenev pinge tõuseb.

Ka rõivaste hõõrdumisel vastu mööblikatteid tekivad märkimisväärsed pinged ning kui inimesel on isoleerivate taldadega kingad jalas, ei aita ka elektrit juhtiv põrandakate. Isoleerival aluspinnal võivad inimesed omandada kuni 20kV suuruse laengupotensiaali, mis toob endaga kaasa juba valusa sädelahenduse ohu.

Oht on seda suurem, mida väiksem on ruumiõhu niiskussisaldus.

Staatilisest elektrist tingitud probleemid

Elektrilöök - inimene hakkab tundma staatilist elektrilööki umbes 3000V pingest, mis tekib väga lihtsalt, näiteks kasvõi mööda tavalist põrandat käies. Enamasti väljendub see vaid ebamugavustundes ja ehmatuses, kuid teinekord võivad löögist põhjustatud spontaansed liigutused tekitada ka suuremaid õnnetusi.
Plahvatusoht - ruumides, kus kasutatakse või hoitakse kergestisüttivaid ja plahvatusohtlikke materjale, võib staatilise elektri sädelahendus põhjustada saatuslikke tagajärgi.
Elektrooniliste seadmete häired - tänapäeval on elektroonilised seadmed üha paremini kaitstud staatilise elektri eest, kuid siiski on nad sellele tundlikud. Häireid võivad põhjustada nii otsene staatilise elektri lahendus tundlikul komponendil või seadmel kui ka elektromagnetiline interferents. Staatiline elekter võib kahjustada mikrosüsteemide mälukaarte ja muuta tuhandeid, isegi miljoneid kroone maksvaid aparatuure kasutuks.
Tolm - staatiline elekter põhjustab tolmu kogunemist sarnaselt sellele, mida võib näha kodusele teleekraanile ladestunud tolmuna.

Kõigil eelnimetatud põhjustel osutubki teatud ruumides kohustuslikuks korraldada süstemaatilist kaitset staatilise elektri eest. Staatilist elektrit hajutav või juhtiv põrandakate, mis on õigesti paigaldatud ja hooldatud, on osaks tervest süsteemist, kuhu kuuluvad näiteks ka mitteisoleerivate taldadega jalanõude kandmine, seadmete täiendav kaitse ning toolide, töölaudade jm mööbli maandamine.
Põrandakatete antistaatilised omadused

Põrandakatted jagatakse antistaatilisuse alusel peamiselt kolme gruppi:
n antistaatilised katted - kaitsevad inimest ebamugavate laengute tekkimise eest ning on piisavad ka personaalarvutite jt. elektrooniliste kontoriseadmete kaitseks.
n elektrostaatilisi laenguid hajutavad põrandad - võimaldavad tekkinud laenguid hajutada, kui põrand on ühendatud madalama potentsiaaliga.
Kasutatakse arvutiruumides, elektromehaanikatööstuses, laborites (keemia, bioloogia, elektroonika), spetsiaalsetes tervishoiukabinettides (tomograafia, magnetresonants, endoskoopia)
n elektrostaatilisi laenguid ärajuhtivad põrandakatted - piisavalt väikese elektritakistusega
(£ 1x106 W), et kiiresti ära juhtida staatilise elektri laengud, kui põrandakate on maandatud.
On nõutavad ruumides, kus hoitakse või kasutatakse tule/plahvatusohtlikke materjale, digitaalsetes telekommunikatsioonikeskustes, operatsioonisaalides ja intesiivravipalatites,
high-tech laboratooriumites ja kõrgendatud puhtusnõuetega ruumides (elektroonika, optika, farmaatsia, biotehnoloogia).

Mida veel arvestada?

Elektrit juhtivad ja hajutavad katted tuleb paigaldusel kindlasti maandada. Selleks paigaldatakse katte alla vastav metall-lintidest võrgustik ning kate liimitakse põrandale elektrit juhtiva liimiga. Põranda kaitsmiseks tuleks kindlasti kasutada just elektrit juhtivaid kaitsevahasid ning igapäevasel hooldamisel antistaatiliste põrandate jaoks ettenähtud pesuvahendeid

Sisestatud: 25.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki