Artiklid ja uudised

Vinüülkatete kasutamisest kodus.

Põrandakatte valik on maitseasi. Kes naturaalseid põrandakatteid kalliks peab, võib oma kodu põrandad katta PVC ehk vinüülpõrandakattega. Kodudesse mõeldud PVC-materjal on umbes kaks korda odavam kui naturaalne linoleum ning umbes neli korda odavam kui pärisparkett. Sellele lisaks on vinüülkattel teisigi tänuväärseid omadusi: ta on jala all pehmem ja mõnusam kui kivi või laminaat, talub hästi niiskust ning on kõige lihtsamalt puhastatav põrandakate üldse - seetõttu on ta lausa asendamatu materjal esikus ja köögis. Üks materjali omadusi on ka esialgse kuju taastumine, kui näiteks käia mööda põrandat kõrge kontsaga kingadega. Mida paksem ja mitmekihilisem PVC-materjal on, seda mõnusam on tema peal käia, lisaks on paksematel materjalidel ka head heliisolatsiooniomadused.

Praegu pakutav mustri- ja värvivalik peaks rahuldama ka kõige nõudlikuma maitse. Materjalid on reljeefsed - nii on parketi ja plaatpõranda imitatsioonidel tunda vuugikohad, laudpõranda kujutisega PVC-l aga reljeefsed oksakohad.

Kuidas PVC-katet valida?

Kõige lihtsam viis on sisse astuda mõnda põrandatele spetsialiseerunud kauplusse ja seal müüjatele oma soovid ära rääkida. Koos leitakse kindlasti võimalus, mis rahuldab teie vajadusi kõige paremini.

Juhul, kui sellist võimalust pole, annan mõned näpunäited.
Kodu PVC-põrandakatted on mõeldud ainult kodus kasutamiseks. Käidavate kohtade ja kontoripõrandate jaoks on ette nähtud märksa vastupidavamad vinüülkatted. Nende vastupidavuse tagab eelkõige kodukatete omast paksem kulumiskindel kiht, mille paksus on veidi alla millimeetri. Kodukatteid pole soovitav äriruumides kasutada, kuid keegi ei keela äriruumide katteid kodus kasutada.
Asi, millele kindlasti tasub tähelepanu pöörata, on materjali paksus. Õhemad PVC-materjalid tahavad saada paremini töödeldud (silutud) aluspõrandat, sest ebatasasused paistavad õhemast materjalist läbi. Samuti on väga oluline materjali koostis: kvaliteetsed materjalid koosnevad mitmetest erinevatest kihtidest, milledest kõigil on oma kindel otstarve. Aluskihile, mustrile ja puhtast PVCst kulumiskihile lisaks peaks kate kindlasti sisaldama veel klaasfiibervõrku, mis hoiab materjali mõõtmed muutmatutena. See tähendab, et ei teki probleeme lokkiva põrandakattega ega vuugivahede tekkimisega.
Väga oluline on materjali laius. Et PVC-põrandakatet pakutakse laiusega 2, 3 ja 4 meetrit, tuleb silmas pidada seda, et vuuk ei satuks toa keskele.
Müüjalt tasub järele uurida ka konkreetse materjali paigaldamisjuhiseid: kas kasutada liimi või kahepoolselt kleepivat teipi.
PVC-materjali müüakse ruutmeetri kaupa, nii et meetripikkune tükk kahe meetri laiusest rullist sisaldab kahte ruutmeetrit. Kvaliteetsete materjalide hinnad algavad 120 kroonist ruutmeetri kohta.
Veidi peljatakse PVC-materjali plastmassilõhna, kuid see läheb peale paigaldamist toast üsna kiiresti välja. Mida parem on materjal, seda vähem see lõhnab.
Iga materjali kohta peab müüjal olema Riigi Tervisekaitseinspektsiooni kooskõlastus, igal juhul tasub põrandakatet soetama minnes seda müüjalt küsida.

PVC-põrandakatte hooldamine

Kvaliteetse koduvinüüli hooldamine on väga lihtne: tolmust saab lahti tolmuimeja või tolmulapiga, pori, plekid jms saab maha pesta neutraalse põrandapesuvahendiga (pH = 7…8). Paremad koduvinüülid saavad tehases erilise kaitsekihi, mis annab sobiva läike, lihtsustab hooldust ning kaitseb plekkide sisseimbumise eest. Selliseid vinüüle ei ole vaja tõenäoliselt kunagi vahatada, vähemalt esimestel kasutamisaastatel kindlasti mitte. Hiljem võib pinna uuesti kaitsta veebaasilise polümeervahaga.

Kindlasti tuleb vältida tugevate orgaaniliste lahustite (nt. atsetoon) sattumist vinüülkatte pinnale, kuna need “sulatavad” pinna üles. Jäävaid plekke võivad jätta ka mustast kummist esemed ja kilekottide trükivärv.

Sisestatud: 25.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki