Artiklid ja uudised

Puhastusala – kasulik investeering

Sügis on tulemas ja koos sellega hakkab järjest rohkem mustust meile tuppa tungima.

Paraku tundub ikka, et aastaid räägitud jutt korraliku puhastusala vajalikkusest hoonete sissepääsudes on läinud kurtidele kõrvadele. Ikka ja jälle juhtub, et vajalikuks pisiasjaks ei jätku ehitise lõpetamisel enam raha ning püütakse asi lahendada rendimattidega. Rendimattide viga on aga selles, et need kipuvad paigalt nihkuma ning samuti ei ole nende vee- ja mustusekogumisvõime nii hea.

Rootsi ühes kaubanduskeskuses tehti katse võrdlemaks rendimattide tõhusust korraliku puhastusalaga. Valiti välja kaks sissepääsu, millel oli ühesugune kasutusintensiivsus. Ühe ette paigaldati tavapärased rendimatid, teise ette Zeno Protecti puhastusala. 3 kuu möödudes mõõdeti mõlema mati kogutud mustuse hulka. Selgus, et Zeno Protecti puhastusala kogus sama perioodi jooksul kolm korda rohkem mustust kui rendimatid.

http://www.floorin.ee/index.php?main=289

Lisaks niiskuse eemaldamisele kaitseb hea puhastusala hoone põrandakatteid ning aitab olulisel määral säästa hoolduse arvelt. Skandinaavias tehtud uuringud (“Den onda cirkeln”, Bo Zetterqvist) on näidanud, et 7 aasta vältel põrandasse tehtud investeeringud jaotuvad üldjuhul järgmiselt:

Põrandakatte ost ja paigaldus 10 %
Remont 4 %
Hooldus 86 %

Sama uuringuga tehti kindlaks, et 80% mustusest tuleb hoonesse väljastpoolt. Korralik puhastusala suudab sellest kinni hoida isegi kuni 90% ning säästa kuni 60% hoolduskuludest.

Märkimisväärsed numbrid, kui arvestada, et sellise tulemuse saavutamiseks piisab sissepääsu juures olevast porirestist, mis võtaks kinni suurema lume ja mustuse ning hoones sees olevast heast porimatist, millel meie tingimustes inimene teeks vähemalt 6 – 8 sammu.

Kuid pori ei säästa meid ka kodus. Kui paljudel meist seisab esikus mopp, et kohe porine põrand puhtaks pesta? Väga tihti, eriti lastega peredes, läbivad porised jäljed põrandal esiku ja lõppevad alles elutoas. Ning samas on ukse ees või taga üks väike porivaibake. Millest enamik inimesi ühe või kahe sammuga üle astub.

Intensiivse koormusega sissepääsudes peaks puhastusala olema statsionaarne ja põrandale liimitud. See väldib mati nihkumist ning parandab ruumi üldmuljet. Puhastusala puhastatakse igapäevaselt tolmuimejaga ning periooditi (vähemalt kord aastas) kuuma aurupesuriga. Tekkinud plekid eemaldatakse plekieemaldajaga.

Vahel on inimesed nurisenud, et matt näeb must välja. Siin tuleb arvestada, et tegu on teatud määral paratamatusega – matt, mis võib sisaldada 5 kg mustust ja 6 liitrit vett ühe ruutmeetri kohta, ei saagi päris perfektne välja näha. Sel juhul on lihtsalt aeg haarata tolmuimeja järele. Parem olgu mustus ukse kõrval mati sees kui terves hoones laiali.

Sisestatud: 14.08.2007

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki