Artiklid ja uudised

Keris nõudlikule saunalisele

Tutvustame teile uut tüüpi, silindrikujulisi IKI-kerised. Neid toodab Soome firma IKI-Kiuas OY. Kuigi ka Soomes jõudsid need kerised turule alles neli aastat tagasi, on need nüüd seal juba kõige nõutumad.


IKI-kerisega saunas saab nautida tavalisest mõnusamat, tervislikumat, pehmet, kuid samas kuuma leili. See on saavutatud tänu kerise erilaadsele ehitusele: kerisekivide suurele hulgale ja nende paigutusele. Kui tavalistel keristel on kivid küttekeha peal ja suurem osa metallküttekehast kuumutab leiliruumi õhku, siis IKI-keristel paiknevad kivid ümber elektriküttekeha või puuküttekolde. Kive hoiab koos silindrikujuline roostevabast terasest võrk. Sõltuvalt
kerise suurusest saab sinna laduda 140-300 kg kive. Koldest või elektritennidelt kandub kogu kuumus üle kividele ja
neisse akumuleeritud soojusest jätkub pikaks ajaks. Kividest tuleb tervislikum ja mõnusam kuumus kui metallist küttepindadelt. Leiliruumi õhk ei muutu hapnikuvaeseks ja kuivaks, vaid on parajalt niiske ja laval on hea hingata. Sellise kerise leil on umbes samasugune nagu suitsusaunas, kus samuti suur kivimass kuumaks köetakse, ainult et nüüd pole suitsu. Kui suitsusauna tuleb oma pool päeva kütta ja pärast veel suitsu välja lasta, siis IKI-kerise üleskütmiseks kulub tund-poolteist, pärast seda jätkub leili mitmeks tunniks – suur kivimass ei jahtu kuigi ruttu.



IKI-kerisega võib leiliruumi hõlpsalt kütta ka 120 kraadini ja enamgi, kuid parima saunaelamuse saab kätte juba 70-kraadises saunas. Leili saab mõnevõrra reguleeridagi – kerise külgedele vett visates saame niiskemat ja pehmemat leili, ülalt aga kuumemat, teravamat. Suuremat kogust korraga visates tekib aurusauna efekt.
Tähtsusetu pole seegi, et kive ümbritsev metallvõrk läheb küttes küll soojaks, aga mitte ohtlikult tuliseks. Tänu sellele pole kerise ümber vaja piiret ja leiliruumis on rohkem ruumi. Oskuslikult disainitud roostevabast terasest konstruktsioon on leiliruumis ka nägus.

Nii elektri- kui ka puuküttega IKI-kerise paigaldamine käib väga lihtsalt: elektrijuhtmete või suitsutoru ühendamine ei võta rohkem kui tund aega. Kõige enam läheb aega ehk kivide ladumisele. Müügil on neljas standardmõõdus puuküttekerised ja kolmes standardmõõdus elektrikerised, aga tellida saab ka standardist erinevat mõõtu. Elektrikerised on varustatud automaatika ja juhtimispuldiga. Puuküttekerise pikka kollet saab kütta ka selliste suurte halgudega, mis tavalisse ahju ei mahu. 6 mm paksusest kvaliteetterasest käsitsi valmistatud kolle on tugev ja pika kasutuseaga, pole karta selle läbipõlemist. Selle konstruktsioon tagab hea põlemisefektiivsuse – tuhka tekib vähe ja keris köetakse
kiiresti üles.

IKI-keris on nõudlikule tarbijale mõeldud kõrge kvaliteediga eliitklassitoode. Sellest sõltub ka hinnaklass, nende keriste hind algab 16 000 kroonist. Hinda mõjutab materjalide kvaliteet, disain ja käsitsitöö – tegemist on põhiliselt käsitsi tehtud vastupidava, efektiivse ja nägusa tootega.
Eestis müüakse muide ka IKI-kerise eeskujul tehtud odavamaid analoogtooteid. Ent nagu analoogtoote puhul tavaliselt


ikka, jäävad need mitme omaduse poolest originaalist maha. Originaalsete IKI-keriste eeliseks on nii materjalide ja töö kõrgem kvaliteet kui ka täiuslikum konstruktsioon. Kindlasti väärib nimetamist väga tugev ja nägus roostevabast kvaliteetterasest kest, samuti puuküttekerise eriti vastupidavast metallist kolle. Erinevalt analoogidest on koldeosa ilma keevisõmblusteta, mis samuti suurendab vastupidavust (pole karta, et kolle kuumusest lõhki paisub). Samuti on IKI puuküttekerise tulepesa paigutus ja konstruktsioon parem ning soojuse ülekanne kividele tõhusam. Seetõttu on IKI-kerise üleskütmise aeg lühem. Kui keris nõuab liiga pikka üleskütmisaega, läheb selle metallpind punaseks, mis muudab saunaõhu ebatervislikumaks.
IKI-kerised on juba populaarsust võitnud mitmel pool Euroopas ja kaugemalgi, ühe sellise on endale tellinud näiteks Filipiini president. Eestis võib selle kerise mõnusat leili juba praegu nautida Radissoni hotelli saunas ja peatselt ka Toila sanatooriumi termides.



Tekst: ajakiri Kodu & Aed
www.kodu-aed.ee

Sisestatud: 06.01.2010

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Infrapunasaun - lihtne paigaldada, mugav kasutada

Infrapunasaun - lihtne paigaldada, mugav kasutada

Infrapunasauna võib paigaldada igasse hoonesse, isegi tüüpkorterisse. Ostja saab paneelide komplekti, mis ühendatakse omavahel spetsiaalsete kinnituste abil. Soovikorral võib infrapunasauna paigaldada hiljem teise kohta, näiteks korterist suvilasse, siis võetakse paneelid lihtsalt lahti, viiakse uude kohta ja pannakse uuesti kokku.
Kui ehitatakse endale tavalise elektrikerisega sauna, puututakse kokku ventilatsiooni, kanalisatsiooni ja niiskustõkke probleemiga. Infrapunasauna puhul selliseid probleeme ei teki, sest see saun ei mõjuta peaaegu üldse hoone mikrokliimat ja selle võib paigaldada kasvõi magamistuppa. Infrapunasaunas võib näiteks lugeda või kasutada elektroonikat (raadio, CD, DVD jm.), mis on tavalises niiskes ja kuumas leiliruumis võimatu.

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

vaata kõiki