Artiklid ja uudised

Hektor Light soovitab: mida tasub teada magamistuppa valgusti valimisel

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Magamistuba ei ole vaid uinumisekoht. Sageli on see ruum multifunktsionaalne, kus on hea ka lugeda, televiisorit vaadata, koristada, meikida ja riietuda ja suhelda. Hea valgustus loob selleks võimaluse. Hektor Light jagab nõuandeid, kuidas valgusteid magamistuppa valida.

Magamistuppa valgustit valides soovitame lähtuda:

• ruumis kavandatud tegevusest (näieks, kas vaatate seal televiisorit jne);
• mööbli ja sisustuselementide asetusest ja suurusest;
• ruumi enda suurusest ja kasutatud viimistlusmaterjalidest (kas tume või hele);
• valgustuse psühholoogilisest mõjust selles ruumis;
• valgusti olulisusest ja disainist, mõõtudest, paigutusvõimalustest.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Väldi ala- ja ülevalgustamist

Mõlemad äärmused mõjuvad inimese enesetundele, kas väsitades või muutes meeleolu närvilisemaks ja tusasemaks. Hea valgus võiks anda energiat ning teha rõõmsamaks, tagada meie õige puhkamise ja valmistumise järgmiseks tööpäevaks. Kuigi valgustamisel kehtivad teatud reeglid, siis tegelikult eeldab iga ruum eripärast lahendust. Valguse seisukohalt on oluline, millise värvilahendusega on tehtud magamistoa sisekujundus, sest teada on see, et tumedad toonid neelavad valgust märksa enam kui heledad.

Õigesti valitud valgusti annab ruumile soojust ja avarust ning ei pimesta ega tekita häirivaid peegeldusi või varje. Seepärast võiks kasutada valgusteid, mille valgusallikaid pole üheski võimalikust vaatlemissuunast näha või valgusvoog on suunatud ülespoole. Tasub teada, et liigselt matistatud ja värviline klaasist või kangast kuppel võib valgust „summutada“.

Magamistoas piisav valgustihedus on 200 luksi ühe ruutmeetri kohta. Oluline on teada, et vanuse kasvuga, vajame tugevamat valgust.

Üldvalguse saame lae süvisvalgustite, karniisvalguse või laelampide abil. Tagatud peaks olema piisav ja küllaldane valgus igapäevatoiminguteks - näiteks hommikul meikides, riietudes või tuba koristades. Madalate lagedega ruumidesse sobivad plafoonid ja vastu lage asetsevad valgustid. Eelistada võiks siis karniisvalgustit, kas lakke või hoopis seina. Lühtrid ja rippvalgustid eeldavad kõrgemaid lagesid. Süvistatavate lampide kasutamiseks peaks juba eelnevalt ehitusprojektis arvestama vastavate nõuetega.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Väldi valgustiga pimestamist

Pimestamise vältimiseks ei ole hea panna täpselt voodi kohale otse alla suunatud valgusvihuga ja alt lahtise kupliga valgusteid. Paigaldades suunatavad lambid pigem seina äärde, saame välja valgustada mõne kunstiteose või kauni objekti või andale ruumile ruumikust.

Valgusti soovitatav kaugus seinast peaks olema 40-90 cm olenevalt valgusnurga laiusest.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Valgusti kui kunstiteos

Lambi kitsas valgusvihk võib ka ise olla dekoratsiooniks, tekitatades seinale efektseid mustreid ja varje. Valguse koondamiseks kasutatakse harilikult peegeldeid ehk reflektoreid, LED-ide puhul aga läätsesid. Mida kitsamaks kiireks reflektor või lääts valguse koondab, seda kaugemat, kitsamat ala on võimalik tugevalt valgustada. Erinevate reflektorite ja läätsedega on võimalik saavutada lõputu hulk valgusnurki ning ka keerulisemaid valgusjaotusi. Objektide suurusest, distantsist ja taotletavast efektist sõltub, milliseid valgusnurki ning valgusjaotust kasutada.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Hektor Light soovitab:

Magamistoa üldvalguseks mõeldud laia valgusvihuga lambid võiks paigaldada seinast eemale vähemalt 90cm. Nii väldime seinal dramaatilisi ja kontrastseid valguse ning varju laike. Oluline on ka, et ruumi nurkades ei tekiks pimedaid alasid, sest see muudab lae visuaaalselt madalamaks. Kui lambid on paigutatud optimaalselt soovitatud kaugusele, siis heledast seinast peegelduv valgus muudab toa avaramaks ja erksamaks.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Põrandasse või seina süvisvalgusteid valides tasub teada:

Põrandasse süvistatud valgustid muudavad ruumi visuaalselt kõrgemaks. On hea teada, et käiguteele paigaldatud süvistatud valgustid ei pruugi jääda põrandapinnaga tasa ja nii võib tekkida komistusoht. Et palja jalaga peale astudes kõrvetada ei saaks, on LED valgusallikaga lambi või sisseintegreeritud LED-iga valgusti kasutamine õigustatud just oma minimaalse soojaeralduse tõttu. Ebamugavust võib tekitada alt üles suunatud valgusvihk ning seepärast on hea paigaldada süvistatud põrandavalgustid pigem seina äärde.

Seina sisse süvistamisel on oluline jälgida valgusti tehnilisi nõudeid: millised valgustid on mõeldud ainult kipsseina paigaldamiseks ja millised kiviseina. Kuid enamik neist sobituvad mõlemasse. Oluline lambi süvistussügavus ja paigalduskõrgus, et valgus poleks edaspidi silmale häriv. Mida kõrgemale on paigutatud valgusti seda laiem on põrandale langev valgusvihk.

Miks peab teadma lambi valgustihedust, valgusnurka ja valgusti enda eripära?

Et mõista, kui tihedalt valgusteid paigutada, milline peaks olema nende vaheline paigalduskaugus ja kui kõrgele seinale valgusti asetada, siis oleks vaja teada valgusti eripära, valgustihedusest, valgusnurka ja kas soovitakse ühtlast valgustatust või pigem punkteerivat jne. Selleks on hea kasutada elektriprojekteerija abi või Hektor Light nõustaja soovitusi, sest reeglina meil endal puudub oskus lugeda valgusdiagramme

Ruumikujunduslikult mõjub paremini, kui valgusti on paigaldatud horisontaalsest pinnast umbes 50 cm kõrgusele.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Näiliselt olematu valgusti paigaldus

Efektivalgustuseks võib lugeda väliskorpuseta kipsist süvistatavaid lampe, mis loovad illusiooni olematust valgustist. Paigaldada tuleb need enne lae või seina lõplikku viimistlust. Tänu oma neutraalsele välimusele sobivad need kõikide interjööri paigutatud dekoratiivvalgustitega.

Mugav lülitamine

Soovi korral on võimalik dimmerdamise või eelprogrammeeritud RGB juhtimissüsteemi abil luua soovitud atmosfäär või silmatorkav värvilise valguse mäng. Valgustite sisse - ja väljalülitamisel on mugav ja innovaatiline kasutada selleks ette nähtud pulte ning telefoni äppe.

Tavapärase lüliti asemel dimmerit kasutades suudame ka valgustugevust muuta maksimaalsest minimaalseni ja vastupidi, tekitades nii keskkonna, mis sobib kas aktiivsete või passiivsete tegevuste jaoks.

Üldvalgustuse jaoks mõeldud harilike lülitite traditsiooniline asukoht on ukse kõrval selleks, et ei peaks ruumi sisenedes käsikaudu pimedas liikuma. Vahel võib abi olla ka veksellülitist, mis lubab kustutada ja põlema panna samu valgusteid rohkem kui ühest kohast. See süsteem on küll enam kasutust leidnud hotellide ruumides, kuid miks mitte nüüd ka modernsetes magamistubades. Valguse reguleerimise teeb käepäraseks ukse juurde ja voodi kõrvale paigutatud veksellüliti.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Veel nippe

Üld- ja kohtvalgustusteid omavahel kombineerides saab toa valgusega paremini katta. Arvesta alati valgusti kupli suurust. Kuppel ei tohiks olla liiga suur ja avar, et kogu ruumi enda alla haaraks või selle serva alt valgus silma pimestama hakkaks.

Laualambi valikul on rusikareegliks, et valgusti peab olema 1/3 öökapi suurusest. Kui öökapi kõrgus on 55-65 cm, siis võiks valida valgusti, mille kõrgus on 60-70cm. Kui pinna kõrguseks on 45-50 cm, siis nõuab see kompensatsiooniks ka kõrgemat valgustit. Oluline ei ole, kui kõrge on valgusti,vaid kui kõrgel on valgus.

Kui ruumi on vähe või kui öökapp väike, siis võib kasutada ovaalse- ja ristkülikukujulise kupliga valgusteid. Hoopis huvitavamad on aga pikalt laest alla rippuvad valgustid.

Rippvalgusti kasutamine voodi kõrval on õigustatud ja otstarbekas, kui ruumi napib. Nii saad tuppa lisavalgust ja toreda disaini elemendi. Parim riputuskõrgus on 66-86 cm horisontaalpinnast. Selliseid “saledaid” rippvalgusteid võib paigaldada ka grupina.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Hubasust tekitatavad voodi serva alla peidetud LED-ribad, mis joonistavad välja magamisaseme piirjooned, tõstavad selle justkui maast lahti ning annavad ruumis sumedat valgust turvaliseks ringi liikumiseks.

Seina- ja põrandalambi kui ka selle asukoha valikul tuleb arvestada mitme olulise faktoriga, nagu näiteks lae ja voodi kõrgus, sisse-välja lülitamise võimalus, valgusti otstarve ning indiviidi kasv, et oleks tagatud igasugune kasutusmugavus.

Mõõtmetelt keskmised või veidi suuremad ja eelkõige disainielemendina mõjuvad seinavalgustid võiks paigaldada silmadest kõrgemale ehk põrandapinnast umbes 180 cm. Väiksemate või funktsionaalsete valgustite paigutus peaks olema piisavalt madalal, et nende valgel näeks lugeda või siis nii kõrgel, et voodi vahetus läheduses ei takistaks liikumist.

Suunatavad, kitsama valgusvihuga ja kergesti käsitletavad valgustid sobivad voodis lugemiseks.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Hektor Light soovitab põrandalampe. Helendavad madalad põrandavalgustid mõjuvad soojalt ja ligitõmbavalt. Nende kuma valgustab ümbritsevat ala ja lähedal olevaid mööbliesemeid ühtlaselt. Keskmisest kõrgema põrandavalgusti eksponeerimine annab magamistoale elegantse nüansi.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

Magamistuppa vali energiasäästlik ja vähese soojaeraldusega LED valgusti

Oma heade omaduste tõttu on LED lambid leidnud laialdaselt kasutust meie igapäeva elus ja nüüd, kus nende valguse värvispekter võimaldab ka sooje toone valida, saab LED tehnoloogial baseeruvaid valgusteid paigaldada magamistubadesse. Ka on võimalik soovi korral välja vahetada nii säästulambid, hõõglambid, halogeenlambid kui luminofoortorud tunduvalt tõhusamate LED lampide ja valgustite vastu. Asendamaks olemas olevat valgustallikat LEDiga, tuleb jälgida, et soklitüüp jääks samaks. Soovitame kasutada soojemat tooni valgust s.o 2700-3000 Kelvinit.

LED-ide eelised:
• LEDi valgus kiirgab ühes suunas ja see ei lase valgusti sees tekkida peegeldustel, mis ühtlasi tähendaks valgusekadu. LEDi valgustootlikus (luumen vati kohta) on pea kümme korda suurem kui hõõgpirnil;
• Löögi- ja vibratsioonitaluvuse tagab LED lambi polükarbonaatplastist korpus, mis on märksa vastupidavam võrreldes muude klaasist valmistatud lampidega;
• Ka puuduvad LED-idel liikuvad osad või hõõgniidid, mis võivad puruneda ning tänu sellele on kasutusiga pikem, hinnanguliselt nii 50 000-75 000 tundi kasulikku tööaega, mille möödumisel aga eeldatakse valgusviljakuse langemist 30%. Minimaalse soojuseraldusega LED-i eluea määrab ära temperatuur dioodi sees ja ümber;
• LED-idele ei avalda mõju toitevoolu sagedane sisse- ja väljalülitamine ning lisaks nad on täesti müravabad;
• Tänapäeval on valgusdioodlampide värvitoonide valik tunduvalt mitmekseisem ja ka dimmeriga ereduse reguleerimine on saanud võimalikuks;
• Olles pea hooldusvabad sobivad LED lambid eriti hästi kõrgetesse või raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse paigaldamiseks nii sise- kui välistingimustes.

 Allikas: www.hektor.ee

Allikas: www.hektor.ee

www.hektor.ee
Facebook

Sisestatud: 22.11.2018

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki