Artiklid ja uudised

Mille järgi valida majale aknaid?


Kui kaugelt näivad hoonete aknad üsna sarnased, siis tegelikult on erinevus akende vahel päris märkimisväärne ja seisneb eelkõige energiatõhususes.
Meie kliimas on avatäite energiatõhusus äärmiselt oluline näitaja ja valiku tegemisel üks peamisi kriteeriume. 
Akende soojapidavus sõltub mitmest asjaolust, eriti materjalidest. Akna soojapidavust iseloomustab U-väärtus. Mida madalam U-väärtus, seda energiatõhusam on aken. Kõige kõrgema soojapidavusega on puit- ja puitalumiiniumaknad, mille U-väärtus jääb üldjuhul vahemikku 1,1–0,7. Plastakende U-väärtus on üldjuhul 1,6–1,3. 

Kuigi vahe ei tundu suur, võib soojuse kadu eri materjalist akendel olla kahekordne või suuremgi.

Klaaspakett
Klaaspakett on akna raami materjaliga võrreldes vähemalt sama oluline kui mitte olulisemgi. Kahe- ja kolmekordse klaaspaketi soojapidavuse vahe on umbkaudu kolmandik. Näiteks Klarvindueri pakutava kahekordse klaaspaketiga puitakna U-väärtus on 1,1 ja kolmekordse klaaspaketiga aknal 0,7.
Lisaks aitavad klaaspaketi energiatõhusust parandada väärisgaasid, mida kasutatakse klaaspaketi vahel isolaatorina, ning erinevad klaaspinna töötlused, mis peegeldavad soojust tagasi tuppa või siis ei lase päikesel tuba kuuma ilmaga liiga palavaks kütta, peegeldades osa soojusest klaaspinnalt tagasi väliskeskkonda.
Kokkuvõttes kuulub energiatõhususes esikoht puitaknale, mis on küll kallim kui plastaken, aga samas märkimisväärselt soojapidavam. Boonuseks onkahtlemata seegi, et soojapidavamad aknad on üldjuhul ka helikindlamad. Puitalumiiniumaken on sama energiatõhus kui tavaline puitaken, aga mõnevõrra kallim.

Välimus
Valiku tegemisel on tähtis ka akende välimus. Eri tüüpi aknad, klaaside jaotus ja muud detailid mõjutavad üsnagi tuntavalt nii maja välisilmet kui mõistagi ka
interjööri. 
Puitaken on klassikaline valik ja sobib üldjuhul iga hoonega, kui väga modernsed suurte klaaspindadega kontori- ja ärihooned kõrvale jätta. 
Miljööväärtuslikes piirkondades pole puitaknal konkurentsi ning sinna pole tihtipeale teisi aknaid paigaldada lubatudki. Igal juhul ei sobi sellisesse kanti plastaknad ega üldjuhul ka ülimalt modernse joonega alumiiniumaknad. Kõne alla võivad tulla ka puitalumiiniumaknad, kuid puitaknad jäävad pikema ajalooga ehitiste puhul siiski selgelt esimeseks eelistuseks. 
Modernsemate hoonete, aga ka nõukogudeaegsete kortermajade puhul on plastaken soodsama valikuna laialt levinud ja tihti on naabrid tulenevalt plastakende madalamast hinnast juba nende akende kasuks otsustanud, mistõttu ei ole maja ühtsema välisilme säilitamise pärast mõtet muid valikuid teha. 

Viimistlus
Ka viimistluses teeb puitaken teistele aknatüüpidele silmad ette: puitaknaid saab värvida, õlitada ja peitsida, värvivalik on peaaegu piiramatu ning puidu hea töödeldavuse tõttu on lisadetailide, rosettide ja liistude valik kordi laiem kui näiteks plastakendel. 
Puitalumiiniumakende puhul on värvivalik sama lai ja aknad saab soovi korral viimistleda väljast ja seest eri toonis, aga välisviimistluses seab ilmastikukindluse tõstmiseks kasutatav alumiiniumprofiil siiski teatud piirangud. 
Puitakende puhul on valikuvabadus viimistlemisel seega suurim, samuti sobivad need igasse keskkonda ja igast materjalist hoonetele. Tuleb kindlasti rõhutada, et akende valik on pikaajalise mõjuga otsus ja siin tasub kindlasti meenutada rahvatarkust „üheksa korda mõõda ja üks kord lõika!“. Seda ka sõna otseses mõttes. 

Laske oma aknad valmistada tunnustatud ja hea ajalooga tootjal. Tehke taustatööd ja uurige eri tootjate kogemusi. Küsige nõu ja vajaduse korral kutsuge spetsialist kohapeale objekti üle vaatama, et vältida teadmatusest tekkida võivaid vigu.

Sisestatud: 30.10.2020

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Skandinaavia stiilis mööbel on lihtne ja praktiline

Skandinaavia stiilis mööbel on lihtne ja praktiline

Skandinaaviapärase sisustuse populaarsuse põhjuseid ei ole keeruline üles lugeda:
välimuselt lihtne, sisult praktiline ja vormilt meisterlikult teostatud, on omadused, mis esimesena pähe tulevad. Skandinaavia disaini menule on kindlasti kaasa aidanud oskus pakkuda ühtlaselt hea tasemega tooteid. Nimetus “Skandinaavia mööbel” on muutunud justkui kvaliteedi garantiiks või võrdkujuks, mille peale saab alati kindel olla.
Mis veel eristab põhjamaises võtmes mööblit muust mööblist ja miks tasub just seda eelistada? 
 

vaata kõiki