Artiklid ja uudised

Tükivaip – lihtne ja omapärane viis muuta interjööri


Paljud meist on soetanud viimaste aastate jooksul uue elamise või renoveerinud oma olemasolevat kodu ning seejuures kasutanud põrandakattena naturaalset puitpõrandat või laminaati. Puit ja tema väljanägemine on väga hubane ja mõnus materjal kodu põrandatele, kuid samas suures pinnas võib jääda tunne, et midagi on siiski puudu ja väljanägemine pole täiuslik. Tavaliselt aitab selle olukorra ära lahendada tükivaip.
Põrandakate soetatakse tavaliselt aastakümneteks, samas just tükivaibaga on võimalik lihtsalt ja kiiresti ümber kujundada oma tuba iga paari aasta tagant vastavalt oma soovidele ja trendidele.

Mille alusel valida endale tükivaip?

Esimesel kohal on üldjuhul vaiba väljanägemine. Tükivaiba ost on tihti emotsionaalne, mistõttu peab selle muster ja värvikombinatsioon inimesele meeldima. Igal inimesel on oma maitse välja nägemise suhtes, mistõttu tükivaipadel lai mustrite valik annab võimaluse leida igaühele leida endale sobiv: kes eelistab klassikalisi kes modernseid mustreid, pärsia, india, nepaali, maroko jne mustrite seast. Sealjuures veel seda erinevates kvaliteedi ja hinnaklassides.

Mõned head soovitused vaiba valimisel:

• Heledad vaibad muudavad ruumi väljanägemise avaramaks, sügavamad ja tumedamad värvid aga toovad ruumi mugavust ja õdusust.
• Tugeva ja üle kogu pinna ulatuva mustriga vaibad muutuvad tavaliselt ruumi keskseks kohaks ja sellega tuleb arvestada mööbli ning teiste sisustuselementide paigutamisel.
• Ära karda kasutada ümmargusi, ovaalseid või näiteks kaheksanurkseid vaipasid ristkülikuliste vaipade asemel – ruumi väljanägemine võib sellest oluliselt muutuda.

Peale väljanägemise on vaiba vastupidavuse ja väljanägemise kohalt olulised kiu materjal ja vaiba kudumise tehnoloogia. Sünteetilised kiud nagu nailon ehk polüamiid, akrüül ja polupropüleen, ning looduslikud kiud nagu vill ja puuvill on kõik vastupidavad, pehmed ja kergesti puhastatavad. Sünteetiliste kiudude eeliseks on puhtad ja erksad toonid. Looduslikud kiud on seevastu pastelsemat, rahulikumat ja looduslähedasemat tooni. Samuti tasub arvestada sellega, et paksemad villased vaibad eraldavad alguses lahtiseid kiudusid. Need võivad kleepuda riiete külge ja tekitada nn tolmurulle. See efekt aja jooksul väheneb, eriti kui tolmuimejaga korralikult vaipa puhastada.


Kudumistehnoloogiatest on enim levinud masinkootud, käsitafting ja käsitsi lõngast sõlmitud vaibad. Mida rohkem tuleb ühe vaiba puhul teha käsitsi, seda omapärasemaid ja ainulaadsemaid väljanägemisi on võimalik saavutada. Käsitafting ja käsitsisõlmitud vaipade puhul on võimalik vaibale anda muster mitte ainult värvide vaid ka erinevate pinna kõrgustega, struktuursusega. On võimalik rõhutada faasidega eri värvide üleminekuid kui ka ühevärvilise vaiba puhul tekitada varjude mänge. Samas on selline tootmine tunduvalt pikem ja kulukam. Näiteks koosneb sõlmitud vaip keskmiselt 50 000-200 000, eksklusiivsemate vaipade puhul kuni 1 000 000 sõlmest ühes ruutmeetris ning üks inimene on võimeline sõlmima ainult u. 5000 sõlme päevas.



Siret Antsmäe
Floorin AS turundusjuht
www.floorin.ee
porandad@floorin.ee

Sisestatud: 18.03.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki