Artiklid ja uudised

Millised valgustid sobivad koolilapse tuppa?

Õige pea on kuulda jälle koolikella helinat. Ei ole vahet kas laps alles alustab kooliteed või on käsil juba mitmes klass, oluline on, et lapsel oleks mugav ja tervislik oma õppetööd teha. Üheks oluliseks näitajaks on koolilapse toa valgustus. Kuid mida koolilapse toa valgustite valikul silmas pidada?

Õppimiseks sobib hästi suunatav laualamp.

Lapsed vajavad koolitöö tegemiseks tugevamat valgust, mis aitaks välja valgustada konkreetse tegevusala. Selleks on parim lauale asetatav lauavalgusti.


Lugemisvalgusti juures on oluline, et seda oleks kerge sobivasse asendisse seada ehk ideaalis muudetava kõrgusega. Mugav on kasutada lampi, mille kuppel on suunatav, valgusvihu laius valgustaks ära kogu vajamineva ala, kuid samas ei pimestaks. Valgus peaks tulema paremakäelise jaoks vasakult ja vastupidi.

Hea oleks vältida nii ala- kui ülevalgustamist, sest mõlemad äärmused on lapsele ebamugavad. Siinkohal on abiks valgustid, mille sisse on ehitatud kaasaegsed valgustugevuse juhtimise funktsioonid. Valgusallikate mitmekesisuse, nende timmimise võimaluse, Wifi või Bluetoothiga juhitavate LED-retrofit lampide abil saab luua erinevaid valgusrežiime lähtuvalt lapse vajadustest ja vanuses.

Lauavalgusti on ruumis kõigest üks valgusallikas, et tagada lugemisalal ja õppimislaual piisav valgustugevus. Lapse kirjutuslaua tööalale langev valgustihedus võiks olla 500 ja selle lähiümbruses 300 luksi. Luks (lx) on valgustihedus (intensiivsus), mis näitab valguse intensiivsust valgustatava objekti teatud punktis.

Tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, et valgusallikas oleks võimalikult vähese värelusega, kuna värelus väsitab silmi, segab keskendumist ning võib tekitada peavalusid. Inimese nägemissüsteem ei suuda enamasti tajuda valguse värelust. Arvatakse, et ebasoodsalt võivad mõjuda värelused kuni 1000Hz. Inimsilmaga on tajutav võnkumine kuni 30Hz-50Hz (võnget/sekundis).

Nipp: Kuidas teha selgeks, kas värelust on või mitte?

Selleks tuleb suunata nutitelefoni kaamera valgustile ja vaadata läbi ekraani, kas tekib virvendus.


Lisaks kohtvalgusele peaks täiendavalt kasutama ka üldvalgust, et laps ei väsitaks asjatult silmi. Teatavasti pupillid laienevad ja ahenevad vastavalt valgustugevusele. Valguse ühtlasem jaotumine vähendab kontraste valgete ja pimedate piirkondade vahel ning võimaldab silmadel töötada ühtlases mugavas valguses.

Arvutis töötamiseks peaks kasutama taust- või peidetud valgust, mis ei segaks ekraani ega hakkaks sealt tagasi peegelduma. Pimedas toas eredalt valgustatud ekraan mõjub väga suure kontrastina ja see hakkab aja jooksul last väsitama ning lõppkokkuvõttes võib hakata mõjuma negatiivselt tema psüühikale. Taustavalgust saab nii süvisvalgustite kui karniisi peidetud lampidega luua.


Lapsetoa valgustid olgu praktilised ja turvalised.
Kaasaja märksõnaks on saanud silmasõbralikkus. Valgustus on tänu tehnoloogia kiirele arengule palju säästlikum ja võimalusterohkem. Uue põlvkonna valgusallikas on keskkonnasõbralik LED, mis sobib hästi ka lastetuppa.

Valgusallika võimsus vattides (W) näitab valgusti efektiivsust ehk kui palju võimsust vajatakse antud valgusvoo tootmiseks. Oli aeg, kus õppimiseks ja kirjatöödeks peeti vajalikuks vähemalt 60W hõõglampi. Tänapäeval saab selle asendada 8W LED-iga. 50W halogeeni saab aga asendada 5-8W LED-iga ja 11W säästupirni 7W LED-iga.

Valgusvoog luumenites näitab kui palju lamp annab valgust. Mida suurem luumenite arv, seda rohkem lamp valgust annab.

Värvustemperatuuri number kelvinites annab meile teada kas on tegemist külmema või soojemat tooni valgusallikaga. Neutraalne valgus on vahemikus 3000-4000 K.

Tasub teada, et LED-ide puhul on valgustustase seotud valguse spektriga. Mida kõrgem on värvustemperatuuri näitaja, seda väiksem võib olla valgustihedus lx-des. Kui värvustemperatuur on 2700K, peaks minimaalne valgustihedus silmade kõrgusel olema 337 lx, kui aga värvustemperatuuri tõsta 6500K, siis valgustihedus võib jääda minimaalselt 255 lx.


Turvalisust silmas pidades võiks valida lauavalgusti, mille kuppel on mittepurunevast materjalist. Kindlasti tuleks vältida valgusteid, millel on teravad servad või mis lähevad kuumaks. Tasub teada, et halogeeni klaaskolvi temperatuur võib tõusta kuni 600 kraadini, aga LED-i sisetemperatuur on 40-60C. Siinkohal on õigustatud vähese soojaeraldusega ja laia värvispektriga LED-laualampide kasutamine. LED-ide eeliseks on ka pikk eluiga, vastupidavus põrutustele ja energiasäästlikkus. Kuna lapse silmade tervis on oluline, siis tasub eelistada tuntud tootjate LED-lampe.

Loodame, et leidsite siit piisavalt kasulikke nõuandeid, kuid alati on küsimuste korral võimalik konsulteerida spetsialistidega Hektor Lighti salongides.

Soovime lastele tervislikku, ohutut ja hästi valgustatud kooliteed!

Sisestatud: 09.08.2022

Sisustus E Kaubamaja

Tel:
737 1000
Aadress:
Tehase 16, Tartu, Tartumaa
E-mail:
Kirja saatmine ebaõnnestus. Täitke kõik väljad.

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Tapeeditrendid 2024

Tapeeditrendid 2024

Tapeetide kasutamine interjööris on aegade jooksul läbi elanud erinevaid populaarsuse perioode, kuid praegu on tapeedid tõeliselt moes! Üheplaanilised värvitud seinad, vaid ühte tooni hallid ja beežid kujundused on jäämas tagaplaanile ning selle asemel võtavad maad julgemad värvid, erinevad tekstuurid ja suuremad mustrid. Tapeet muudab kodud kodusemaks, toad hubasemaks ja elu rõõmsamaks ning on üks parimaid viise kodule isikupära lisamiseks. Erinevatesse interjööridesse saab anda värvi ja meeleolu, kasutades tapeeti ühel või kahel aktsentseinal, kogu ruumis või uue trendina laes.

Õigesti valitud aknakate aitab toa suvel jahedana hoida

Õigesti valitud aknakate aitab toa suvel jahedana hoida

Viimastel aastatel on suvi meile pakkunud korralikke kuumakraade. Suurema osa aastast ootame kannatamatult suve, kuid kui kõrge temperatuuri ja lõõmava päikesega suvi kätte jõuab, siis oleme kimpus üle kuumenevate kodudega.

Oma osa mängib kindlasti see, et trendiks on väga suurte aknapindadega korterid ja majad. Seetõttu otsitakse üha enam võimalusi temperatuuri kontrollimiseks, et saaks kodust olemist ja toimetamist nautida.

Koduse temperatuuri reguleerimiseks on mitmeid võimalusi, kuid meie käisime Sisustus+ salongi konsultandi Mailise käest uurimas, milliseid aknakatteid on võimalik liigse suvekuumuse peletamiseks oma koju valida.

Meeleolu loovad ja praktilised kingid Sisustus E Kaubamajast

Meeleolu loovad ja praktilised kingid Sisustus E Kaubamajast

Jõulukuul soovime aja maha võtta, oma lähedastega koos aega veeta ja neile kingituste näol rõõmu tuua. Oleme siia koondanud väikese valiku ideedest, mis rõõmustavad kingisaajat või kaunistavad kodu.

Roosimari Sisustussalong soovitab sel aastal praktilisi, samas keskkonnast hoolivaid kingitusi. Evelin Variku telgedel kootud triibupadjad ja -vaibad sobivad nii maamajadesse kui ka linna ja loovad rõõmsa atmosfääri, lisades omapära ning soojust.

Softrendi salongiõhtu. Sisustustrendide virrvarr ja iseendaks jäämine

Softrendi salongiõhtu. Sisustustrendide virrvarr ja iseendaks jäämine

Igal aastaajal kuuleme uutest värvitoonidest, tekstuuridest ja suundadest, mida kodukujunduses kindlasti silmas peaks pidama. Kuidas leida tasakaal värskuse ja kaasaegsuse, iseendaks jäämise ning sisustuse mõistliku ja kestliku planeerimise vahel?

Laia kogemuse ning praktilise meelega disainer Katariina Kalda jagab parimaid praktikaid, kuidas kodu sisustada nii, et see oleks isikupärane ning samas võimaldaks mõõdukas mahus ka „hooaja-hullusi“ kaasa teha.

vaata kõiki