Artiklid ja uudised

Miks sambla eemaldamine katuselt pikendab katuse eluiga?

Muinasjuturaamatus on väga tavaline silmata puude vahele peitunud koheva rohelise samblakatusega majakest.

Ja kui juturaamatus on selline vaatepilt tõesti omal kohal, siis päris elus peaks samblane katus häirekellad helisema lööma.

Ent isegi kui sa oled kuulnud, et katus on tarvis samblast puhastada, kas oled ka mõelnud, miks sambla eemaldamine katuselt pikendab katuse eluiga?

Vastused annab Katusepesu.ee.


Mida sambla eemaldamine katuselt muudab?
„Sammal on suurepärane niiskuseimaja, ent katuse konstruktsioonide jaoks on liigne niiskus hoopis suurim vaenlane,“ toob katusehoolduse spetsialist ja hooldusjuht Siim Jõgi koheselt välja peamise murekoha.

Puude all sambla peal jalutades või samblatutti käes hoides on keeruline tajuda, kuivõrd koormavaks katusel kasvav sammal maja jaoks muutub. Võtame turbasambla, mis võib endasse imeda kuni 20 korda rohkem niiskust, kui ise kaalub. Katusel kasvavad küll teist tüüpi samblad, ent nendegi niiskuse imamisvõime on märkimisväärt!

Sambla eemaldamine säästab katust ka teistest probleemidest, kui liigniiske keskkond.

Kas sa sõiduauto pargiksid maja katusele?
„Viljandis oli tavaline 300 ruutmeetrine kivikatus. Sealt eemaldatud sambla viisime jäätmejaama, kaalusime ära ning sammalt oli 1200 kg!“ toob Jõgi näite ühest märkimisväärsemast samblavaibast, mis kaalu poolest on võrdne väiksema sõiduautoga. Ja kui autot ei kiputa katusele parkima, siis samblal lastakse rahumeeli kasvada.

Nagu Jõgi selgitab, on hoone ehitamisel arvestatud vast tonnise lisaraskusega. Küll ei ole arvestatud sellega, et katusel on tonn niisket sammalt ja talvel veel teine tonn lund juurde.

„Selline lisaraskus hakkab mõjutama katuse struktuuri ning vastupidavust. Järgmiseks ongi katkiläinud katusekivid või ära vajunud struktuurid,“ loetleb Jõgi erinevaid riske.

Mida ei näe, seda pole olemas!

Kuna samblakate suudab väga edukalt murekohti peita, võib probleemi tõeline ulatus selguda alles siis, kui on liiga hilja.

Lekkiva katuse parandamine ning hallituse või mädanikuga võitlemine on väga kallis ja ajakulukas töö. Halvimal juhul võib vajalik olla terve katuse välja vahetamine!

Saad aga varakult jaole, siis selge see, et paari katkise katusekivi asendamine või roostelaigu eemaldamine on lihtsam, kiirem ja odavam.

Küsi pakkumist katuse puhastamiseks - Katusepesu.ee


Kui tihti on vaja sammalt eemaldada?
Mida kauem lasta samblal kasvada, seda keerulisem ning ajakulukam katuse puhastamine on. Seda kauem on ka samblal aega katuse pinda kahjustada.

„Kõige keerulisemas seisus on väga sammaldunud katused. Just kivikatused, mis paigaldati 1990. aastate alguses, kakskümmend viis või isegi rohkem aastat tagasi,“ nendib Jõgi.

Katuse esmakordne puhastamine on tavaliselt kõige ajakulukam, sest seda, millest katust puhastada, on lihtsalt niivõrd palju. Edaspidi läheb katuse pesemine palju kiiremini. Oluline on muidugi regulaarsus.

See, kui tihti katuse pesemine on tarvis ette võtta, sõltub katusematerjalist ja hoone asukohast.

Regulaarne katuse puhastamine päästab probleemidest
Korra aastas katusel ringi vaadates on võimalik katuse seisukorral ilma suurema vaevata silma peal hoida.

Juhul kui sambla eemaldamine pole vajalik, siis katusepesu puhastab katuse ka muust materjalist, mis võib hakata probleeme tekitama: okkad, oksaraod, lehed jm.

Kõik see tundub esmapilgul väheoluline, ent selline materjal kipub kogunema katusenurkadesse, kuhu hakkab kogunema ka niiskus, mis talvisel ajal jäätub, paisub ning lõhub katust.

Samamoodi võivad okkad-lehed koguneda vihmaveerennidesse. Tulemuseks on ummistus ja vee korrektse äravoolu takistamine.

Nii koguneb vesi katusele seisma või leiab teise äravoolu ja kahjustab fassaadi. Halvimal juhul võib niiske või jäätunud sammal vihmaveerennide jaoks liiga raskeks osutuda ning lausa katuselt lahti rebeneda ja alla kukkuda.

Kui keeruline siis katuse puhastamine on?
Kuna tavaliselt toimub sambla eemaldamine katuselt survepesuriga, proovivad mõned majaomanikud seda ise teha. Lihtsalt masinast aga ei piisa, vaja on ka teada, mida ja kuidas teha. Seetõttu avastataksegi tihti juba mõne ruutmeetri järel, et katuse pesemise töö on palju keerulisem, kui algul tundus ning tellitakse kohale professionaalne katusehooldusmeeskond.

Aga oluline on ka turvalisus. „Meil on just katuse hooldamiseks mõeldud ronimis- ja turvavarustus, rakmed ja köied. Lisaks on töötajatel väljaõpe kõrgustes tegutsemiseks ja oskused, et saaksime katusel ligi igasse nurka,“ ütleb Jõgi.

„Ei tasu liigselt riskida enda tervise ja eluga. Meie meeskonnal on kogemus, kuidas igale ülesandele kõige otstarbekamalt läheneda.“


Millal on vajalik samblaeemaldusvahend?
Nii võib teatud olukordades lisaks survepesurile olla tarvilik ka samblaeemaldusvahend. Ühelt poolt muudab samblaeemaldusvahend sambla eemaldamise kergemaks, kuid lisaks pääseb puhastusvahend ka sinna, kuhu mehaanilise puhastusega ei ulatu.

Muidugi ei sobi siin iga vahend. Valesti valitud samblaeemaldusvahend võib katusematerjali korralikult kahjustada! Oluline on seejuures nii katusematerjaliga sobiv puhastusvahend, kui ka selle õige lahjendamine. Ja muidugi peaks valima keskkonnale ohutu biolaguneva pesuvahendi.

Päris mitu aspekti, mida peab katust puhastades silmas pidama, ehk veel üks põhjus, miks eelistada kogemustega katusehooldusmeeskonda.

Mida tähendab eterniitkatuse puhastamine?
Eterniitkatuse puhastamine ja üldiselt katuste puhastamine on kõige parem ette võtta siis, kui väljas on vähemalt viis soojakraadi. Nii ongi katusepesu hooaeg tavaliselt kevadest sügiseni.

Võib mõelda, et mida see sammal korralikku eterniitkatust siis nii väga mõjutab, ent jäätunud sammal suudab ajaga lausa eterniitplaate nihutada, avades katusealuse vihmale ja lumele.

Kuidas erineb kivikatuse puhastamine?
Nagu eterniitkatus, on ka kivikatus poorsest materjalist, mistõttu pole sambla täielik vältimine võimalik. Sambla füüsilise eemaldamise kõrval on tähtis pesujärgne samblatõrjevahendi kasutamine. Selliselt saab lahti ka kõige väiksematest eostest ja niidistiku osadest, mis muidu kohe uue hooga kasvama hakkaksid.

Kui sambla eemaldamine katuselt teeb katuse puhtaks, siis samblatõrjevahendi kasutamine aitab katuse puhtana püsimise aega oluliselt pikendada.

Kas plekk-katuse pesemine on ka vajalik?
Plekk-katus ei ole poorne materjal ehk et sambla pärast ei tule muretseda. Samas ei tähenda see, et plekk-katus oleks täiesti hooldusvaba või et poleks vajalik plekk-katuse pesemine.

Olenevalt ümbritsevast keskkonnast võivad plekk-katusel hakata kasvama vetikad, kindlasti puutub see kokku saaste ja üldise mustusega. Samamoodi on plekk-katusel nurgad ja orvakesed, kuhu koguneb okkaid, lehti ja oksaraage.

„Heas seisukorras plekk-katuse pesemiseks on tavaliselt täiesti piisav korralik survepesu puhta veega,“ selgitab Jõgi, ent toonitab, et vajadusel kasutatakse kangekaelse mustuse eemaldamiseks ka spetsiaalset pesuainet.

Plekk-katuse värvimine annab katusele värske ilme!
Tasub üle korrata, et katuse pesemine on vajalik teiste probleemide avastamiseks. Plekk-katuse murekohtadeks on tavaliselt kooruv värv ja rooste. Mustuse all võivad need aga kahe silma vahele jääda!

Kuna värvikiht kaitseb tsingitud plekk-katust UV kiirguse ning korrosiooni eest, rääkimata värskendatud välisilmest, mida on ka lihtsalt ilus vaadata, tuleb aegajalt ette võtta katuse värvikihi värskendamine.

Ka siin on tarvilik katuse pesemine. Jah, katusepesule ei pea järgnema alati värvimine, ent igale värvitööle peab eelnema pesemine.

Esiteks ei ole hea mõte jätta värvi alla mustust ja prahti ning teiseks haakub uus värvikiht puhastatud katusepinnaga paremini.

Sambla eemaldamine katuselt ennetab ja lahendab muresid
Probleemi lahendamisega on võimalik alustada vaid siis, kui probleemi olemasolust teadlik olla.

Võimalik, et sa polnud varem mõelnud, mida samblakiht katuse peal päriselt tähendab. Nüüd on sul selge ülevaade, et see tähendab katuse jaoks kehva liigniisket keskkonda, kaasnev raskus võib katuse üle koormata ja sambla all peidus olles saab väike mure kasvada suureks probleemiks.

Professionaalse katusehooldusmeeskonna poolt puhastatud katus teeb oma tööd paremini ning tagab selle, et maja kestaks veel aastakümneid!

Küsi pakkumist -
Katusepesu.ee

Sisestatud: 26.06.2024

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Kodukontori sisustuse saad osta ka ärikliendi järelmaksuga

Kodukontori sisustuse saad osta ka ärikliendi järelmaksuga

Oma äri alustamine on täis väljakutseid. Üks väljakutseid on kindlasti ka oma peamise töökoha või kodukontori efektiivseks muutmine. Kodukontori sisustus ei ole ainult mugavuse, vaid ka produktiivsuse küsimus. Väikeettevõtete omanikud, kes töötavad peamiselt kodust, sealhulgas e-kaubanduse ettevõtjad, seisavad sageli silmitsi ruumi ja ressursside piirangutega oma töökoha sisustamisel. Üks võimalus alustava ettevõttena oma ressursse paremini planeerida on ärikliendi järelmaks.

vaata kõiki