Artiklid ja uudised

KIIVIT KUMMARDAV KIVIMAJA

Arhitekt Ralf Tammel on sageli ette näidata erilise vormiloogikaga eramuid. Ühe viimastest, mille vormitekke aluseks sättis arhitekt kiivivilja lahtilõikamise, leidis Viimsi metsadest üles Urmas Oja.

Tellijale meeldisid enda sõnul Ralf Tamme varasemad kastilikud eramajad ja kuna neid kahte inimest sidus ka kerge tööalane kokkupuude, ei läinudki tulevane majaomanik endale arhitekti kaugelt otsima. Peale ruumiprogrammi paikapanemist polnud tellijal Tammele suurt midagi muud piiranguks panna ja arhitekt võis hakata majale vormi nuputama.

Tekkinud kastidest koosnev kompositsioon poleks midagi tähelepanuväärset, kui sellele ei lisaks kerget kiiksu mahuline elemendimäng avade ja eendite juures. Arhitekt võttis niisiis kätte kiivi, taandas selle kuubikuks ning hakkas noaga koore sisse ümberkujundusi tegema. Nii ongi maja kattev fassaadivärv kiivi koore värvi hall, kõik sisselõigete pinnad aga kiivi viljalihast inspireerituna rohelised.

Garaažiplokk sõidab maja algkuubikust välja eramu kõrvale. Maja esiküljest on välja tõstetud saunamaht. Kõik aknad on majja sisse lõigatud, millele viitavad aknaavade kõrval või kohal fassaadi tardunud seinatükid, nagu oleks keegi akende eest äsja kivist luugid eemale lükanud.

Maja koosneb kahest osast: piljardilauaga varustatud avara eesruumiga saunaplokist ja elumaja kahekordsest mahust. Kahte elementi ühendab klaasseintega koridor ning majaosade vahel on kenas päikeselises eraldatuses sini-sinine basseiniovaal. Majapoolte vaheosa katab kaldu klaaskatus, mis liigub üle koridoriruumi lõpuks peasissepääsu kohale. Krunt paikneb rahulikus metsaäärses piirkonnas; kahjuks polnud pildistamise ajal veel valmis saanud haljastus.

Interjööris on tumedate pruunide toonidega pehme ja soliidne meeleolu. Ruumid on avarad, ent neis ei teki tänu tumeda spooniga kaetud mööblile ja erksale parketile kõleduse tunnet. Kerget kodust mustrit pakuvad pehme mööbli tekstiilid. Maja üheks uhkuseks on kõik uksed, mis on valmistatud peremehe enda ettevõttes. Paljud neist on kaetud sama spooniga, mis katab osa mööblistki, et tekkiv ruumikujunduslik tervik oleks ühtsem ja rahulikum.

Kena on teisele korrusele suunduv trepp, mida kandev metalltala saab peagi ka roostekarva viimistluse ning mille astmete alla on veel paigaldamata altvalgusega piimklaasid. Elegantselt on lahendatud suurtest karastatud klaastahviltest trepipiire, millel eraldi käsipuuelementi polegi. Klaas on aga paks ja tugev, tänu läbipaistvusele siiski ka õhuline.

Peaaegu igas ruumis on märgata tapeeti. Sauna eesruumis, millest on kujundatud ka väljaspool pesuprotseduure kasutatav piljardilauaga puhkeruum, on üks sein sinaka jumega muinasjutumetsa pildi all. Mõlema lapse toas on efektne tapeet, mis õhutab toas aktiivsele ja liikuvale tegevusele. Vanema tütre toas asub magamisase naiselikul poodiumil. Vanemate voodikatte heledad triibud hakkavad karniisi taha peidetud laevalguse toel helklevalt elama. Puitümbrises vann on otse magamistoa ruumisopis, võimaldades kõik õhtused protseduurid ühes kohas läbi viia. Teisel korrusel asub lisaks ka üks duširuum, mille punane toon äratab ka kõige varasema ärkaja.

Majas on palju detaile, mis on sündinud tänu pühendunud elanikele. Näiteks on köögikappide lihtsad vertikaalsed käepidemed ise konstrueeritud roostevabadest lihvitud lattidest, et saavutada täpselt enda ettekujutuses tekkinud tulemust. Peremees kiidab ka saunaruumi täispikki käepidemeid, mis pärinevad justkui mõnest elegantsest hotellist. Saunaruum ise on kõikide võimalustega ning koosneb puidu kõrval ka tumedast kivist.

Ralf Tamme kiivi-maja on näide sellest, kuidas rahuliku ja tavapärase kandilise kivimaja võib mõne ootamatu paralleeliga edukalt elama panna. Ning sellest, et kui tellija annab arhitektile suhteliselt vabad käed, ei tarvitse tingimata sündida ebamugav plahvatuslik arhitektoon, vaid siiski täiesti funktsionaalne ja igapäevaselt koduna kasutatav ehitis.


ERAMU & korter
Fotod: Paco Ulman
http://www.solness.ee/eramu/index.php?gid=4&id=990

Sisestatud: 02.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Hetkel, mil maailm on haaratud Covidi viirusest, viibitakse aina rohkem kodukeskkonnas: siin
töötatakse, õpitakse, kokatakse jne. Ruum, kus viibitakse rohkelt võiks igati olla mugav kasutada ning
kena vaadata. Kodukeskkonna seisukohast on vast kõige olulisem õige ruumiplaneering ehk oluline on
ruumi kasutusmugavus, seejärel õigesti valitud v. projekteeritud mööbel ning ära ei tohiks unustada
elektri- ning valgustuslahendust.

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujunduses on ikka nii, et mööblikataloogide stiilis tüüplahendused on head ja turvalised, ent ometi on just väiksed vimkad ja kiiksuga sisustuselemendid need, mis teevad ühest majast või korterist kodu, rääkides selle omanike lugu. Mida aga teha siis, kui sinu kodu interjöör igatseb midagi erilist, ent sul pole õrna aimugi, mis see olla võiks? Ära muretse - meil on taolisteks puhkudeks hulgaliselt häid soovitusi! Toome sinuni mõned põnevad ideed meie sisekujundaja varasalvest.

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Veiko Liis on Eesti disainer, kes tegeleb Tallinnas tootedisaini alase tööga. Ta on loonud mitmeid tooteid, nende seas hästi tuntud kilepiimakannu. Veiko viimaste projektide seas on DIY mööblibränd Jovvut. Lisaks tootedisainerina tegutsemisele illustreerib raamatuid ja storyboard’e. Veiko viimane koostöö Radis furniture’le on LIFT-riiul, mis sai 2019 German Design Award Special Mention’i.



Et saaksid teada rohkemat disaineri tööst ja mõjutustest, rääkis Radis furniture’st Maris Vahter Veiko Liisiga Bolognas, kes, lisaks mitmetele teemadele, kirjeldab oma disainialaste tegevuste kõrval ka visiooni põhjamaisest hygge’st

vaata kõiki