Artiklid ja uudised

Korter Rosenbergi villas

Viljandis on ordulossivaremed, kaunis loodus, paadimehe legend ja igasuvine folkfestival.

Lisaks sellele on Viljandis säilinud palju sajandivanust elamuarhitektuuri, mille loodud idülliline pilt konkureerib täiel määral Eesti kuurortlinnade parimate vaadetega.

Uhkemad näited linna omaaegsest elamuarhitektuurist paiknevad ürgoru nõlval, Trepimäe kandis. See on ilmselt üks atraktiivsemaid linnaosi Viljandis. Tänavad siinsete majade vahel on kitsad ja käänulised. Kruusa ja munakivisegune konarlik teekate ei rõõmusta tõenäoliselt autoomanikke, küll aga lisab jalutuskäikudele romantikat.

Kunagiste uhkete villade hulgast tõuseb esile Rosenbergi villa, mille Viljandi firma VMT Ehitus 2005. aastal ostis ja mille renoveerimistööd on praeguseks kenasti lõpule jõudnud. Tegemist on elumajaga, mille ehitusajaks pakutakse 20. sajandi algust. 1937. aastal hoone müüdi ning ehitati arhitekt Johannes Fuksi projekti järgi ümber üürikorteriteks. Nõnda ümberehitatuna on maja säilinud tänaseni. Majas on elanud maalikunstnik Johannes Muks, vastavasisuline mälestustahvel on paigutatud ehitise peasissekäigu juurde. Rahvasuus teataksegi maja "Muksi maja" nime all. Hoone on neljakorruseline, heimatstiilis, maakivist soklikorruse ja pseudovahverk tehnikas ülemiste korrustega. Järvepoolset fassaadi ilmestab läbi kolme korruse ulatuv polügonaalne ärkel, tänavapoolset fassaadi aga kaarjas ärkel. Ehitis asub Viljandi vanalinna muinsuskaitse alal ning sellest tulenevalt on maja taastatud muinsuskaitse eritingimusi silmas pidades ning maksimaalselt olemasolevat vana säilitades. Hoone fassaadi värvitoonid ja siseruumide osalised detailid pani renoveerimistööde käigus paika firma VMT arhitekt Velle Kadalipp. Praegu on majas kokku 8 korterit, mille omanikud said karbi kujul kätte. See andis vabaduse kujundada korter oma maitseelistustest lähtuvalt.

86,7 m2 korteri ruumid paiknevad kahel tasapinnal: soklikorrusel asetsevad avatud köögiga elutuba, majapidamisruum, saun, vannituba ning WC. Metallist keerdtrepp viib üles esimesele korrusele, avarasse fuajeesse ning magamistuppa. Korteril on kaks sissepääsu: üks maja peauksest trepikoja kaudu, teine maja järvepoolselt küljelt terrassi kaudu; viimane avaneb soklikorrusel paiknevasse avatud köök-elutuppa. Mõnus müüriga varjatud terrass on vaid kõnealuse korteriga kaasas käiv luksus. Maja ülejäänud korterite elanikel on kasutada pisut allpool paiknev üldkasutatav terrass või rõdud, mis kuuluvad kõrgemate korruste korterite juurde.

Interjööri koloriit ja materjalivalik on maskuliinsed – halli erinevatele varjunditele lisandub mõõdukalt musta. Mööbliesemetes helgib vastu metalne pind. Samas esineb palju julget ornamenti, mis koosluses tumeda värvigammaga mõjub värskelt ja elegantselt. Õnnestunult on mängitud põrandamaterjaliga: elutoa naturaalsele tiigiparketile sekundeerib esiku hall keraamiline plaat, mis jätkub ka abiruumi. Käigurada köögist läbi abiruumi vannituppa markeerib hele plaat halli põranda sees. Kujunduslikult mõjub hästi, et interjööris kasutatud keraamilised plaadid ei ole mitte ühtlast matti tooni, vaid metalse küütleva pinnaga. Ülemise korruse halliruumi ja magamistoa põrandat katab samuti tiigiparkett.

Kompaktne köögiblokk sobitub oma värvigammalt kenasti avatud elutoaga.Tööpinna kohal on matt metalne kapipind ja alumine kapirivi ning külmik on musta kõrgläikelise viimistlusega. Tööpinna taha jääv klaaspind peegeldab ilusasti välisuksest ja aknast paistvat loodust. Klaasitagune kollane värv on parajaks värvisüstiks must-valge koloriidiga interjööris ning sobitub ka hoone fassaadi kollase tooniga.

Vannitoale, mis moodustab koos WC ja saunaga ühtse ruumi, lisab luksuslikkust vanni juures olev aken, kust avaneb vaade privaatsele terrassile. Vannitoa seinad on on viimistletud pruunikas-halli tooni plaatidega, põrandal on heledad elevandiluuvalged plaadid. Vannitoa plaadid pärinevad Itaalia firmast Cerdisa, samuti abiruumi ja köögi põranda plaadid.

Abiruumi köögist eraldav sein on kaetud halli struktuurkrohviga. Kareda krohvi vastukaaluks on elutoa kaarja vormiga seintel ornamendiga tapeet. Tapeet pärineb salongist Muster, kollektsioonist Bazaar. Maja arhitektuurist tulenevad kaarjad vormid siseruumides teevad interjööri eriti võluvaks ja huvitavaks. Võimas kujunduslik element korteris on metallist keerdtrepp, mille valmistas firma VMT Ehitus. Keerdtrepp viib soklikorruselt üles fuajeesse, kus pilgupüüdjaks on rohelistest glasuurplaatidest ahi. Maja ehitusajajärgust pärit ahi võeti renoveerimistööde käigus lahti, paigutati uus südamik ning laoti seejärel uuesti üles. Ahju soemüür ulatub samal korrusel paiknevasse magamistuppa. Ahi töötab muidugi eeskätt ajaloolise emotsionaalse väärtuse kandjana, kuid on soovi korral ka töökorras küttekeha eest.

Fuajee kaarja seina kõrgetest akendest avaneb kaunis vaade alla järvele. Silm püüab korrapäraselt niidetud murulappide asemel kinni lopsaka looduse. Maja akendele renoveerimistööde käigus paigaldatud uued vasksed sulgurid ja lingid mõjuvad nagu oleksid originaalid. Fuajeest magamistuppa viiv renoveeritud uks ongi originaal.

Magamistoas tõuseb esile ornamnediga must-valge tapeet, mis ei kata seinu põrandast laeni, vaid lõpeb enne lage akna kõrgusel konkreetse pruuni triibuga. Tapeet pärineb salongist Muster. Mööbel magamistoas on lihtsa vormi ja pretensioonitu koloriidiga, lastes dekoratiivsel tapeedimustril esile tõusta.

Maskuliine korter uhkeldab tehnikaga.

Isegi rohkem kui korteri koloriit ja materjalid, vihjab elaniku soole audiotehnika, mida korteris kohtab igal sammul. Telekaid on elamises kolm: üks suur elutoas ja kaks väiksemat magamis- ja vannitoas. Diskreetselt lae alla seintele kinnitatud kõlareid kohtab interjööris pea igas ruumis, muuhulgas ka vannitoa duššipaneelis ja terrassil maja välisseinal. Välisukse juures on väike seadeldis, mis võimalab kodust eemal viibides erinevaid protsesse juhtida. Näiteks saab teel koju sauna mobiiltelefoniga sisse lülitada.

Kes kõnealusesse majja ära armus, sellele teadmiseks, et mõned korterid on majas veel vabad.


ERAMU & korter
Tekst: Agneta Land-Koskinen
Fotod: Jukka Koskinen
http://www.solness.ee/eramu/index.php?gid=3&id=993

Sisestatud: 03.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Hetkel, mil maailm on haaratud Covidi viirusest, viibitakse aina rohkem kodukeskkonnas: siin
töötatakse, õpitakse, kokatakse jne. Ruum, kus viibitakse rohkelt võiks igati olla mugav kasutada ning
kena vaadata. Kodukeskkonna seisukohast on vast kõige olulisem õige ruumiplaneering ehk oluline on
ruumi kasutusmugavus, seejärel õigesti valitud v. projekteeritud mööbel ning ära ei tohiks unustada
elektri- ning valgustuslahendust.

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujunduses on ikka nii, et mööblikataloogide stiilis tüüplahendused on head ja turvalised, ent ometi on just väiksed vimkad ja kiiksuga sisustuselemendid need, mis teevad ühest majast või korterist kodu, rääkides selle omanike lugu. Mida aga teha siis, kui sinu kodu interjöör igatseb midagi erilist, ent sul pole õrna aimugi, mis see olla võiks? Ära muretse - meil on taolisteks puhkudeks hulgaliselt häid soovitusi! Toome sinuni mõned põnevad ideed meie sisekujundaja varasalvest.

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

vaata kõiki