Artiklid ja uudised

Tiiu Truus: minimalism on elatav

Vähe on palju. Sisearhitekt Tiiu Truus teab seda ütlust. Tapeeditud seinale eelistab ta iga kell valget pinda, värvide paraadile üksikuid aktsente. Inimesed ja nende asjad toovad ruumidesse niigi värvi, miks seda siis võimendada sisekujundusega, on sisearhitekti deviisiks.

Sisearhitektitöö on teatepulga ülevõtmine arhitektilt, aga kust läheb õigupoolest piir arhitekti ja sisearhitekti töö vahel?
TT: Hajuv. Enamiku arhitektidega, kellega olen koos töötanud, olen alustanud juba eskiisi järgus tööd. Eriti eramute puhul konsulteerivad arhitektid meelsasti sisearhitektiga.

Kui varakult tuleks kaasata sisearhitekt, et tema ülesandeks ei jääks puhtalt dekoreerimine?
TT: Juba eskiisistaadiumis, muidu jääb sisearhitektile dekoreerimise roll.

Muusika tellib tellija, millise tellijaga sujub koostöö kõige paremini?
TT: On üsna suur otsus, kellega kaks aastat koos töötad. Tellijad on saanud üsna teadlikuks sellest, mida tahavad. Ka arhitektid on huvitatud, et hoone saaks väärilise jätku siseruumis.

Kust läheb piir lõpunidisainitud ja elatava kodu vahel? Kas igas disainkodus on võimalik elada?
TT: Ma arvan, et see on väljamõeldud probleem. Sõltub inimesest, mõnele meeldib, kui asjad on kappides peidus. Minimalism ei võrdu mitteelatavusega. Materjal ja vorm ei saa teha inimese elu igavaks.

Milliste materjalidega meeldib Teile kõige rohkem mängida?
TT: Looduslikega. Seda tahaks ma enda ümber ja meeleldi soovitaks teistele. Ei armasta plasti. Kõik ei pea olema ka piinavalt kallis, oleme ju kasvanud kõik laudpõrandatel ja alati on soodsamaid alternatiive.

Igasse eramusse olete disaininud ka ise mööblit, miks nii?
TT: Alati ei luba ruumi mõõdud täita seda tüüpmööbliga, teine kord on jälle nii tore teha midagi muud. Eramutesse teeme alati bürooga trepid, kaminad, söögilauad. Toole ja sohvasid vähem, sest näiteks Mangil on kenad sohvad.

Kas on midagi, mida Te oma töö juures iseäranis naudite?
TT: Kogu protsessi. Eriti inimestega koos tegemist, kui tellijal silmad põlevad peas, nagu ühe käimasoleva projekti puhul. Väljamõtlemine, süvenemine elulaadi ja maja iseärasustesse.

Kust te inspiratsiooni otsite?
TT: Ma arvan, et iga töö ise pakub. Kodude puhul kindlasti inimesed. Tavaliselt palun ma inimestel rääkida endast ja uurin, kas on midagi, mida kindlasti tahetakse või välistatakse. Ettevõtete nägu on samuti teenäitaja, mida ja kuidas teha.


ERAMU & korter
Tekst: Aale Kask
Portree: Tanja Muravskaja
http://www.solness.ee/eramu/index.php?gid=26&id=995

Sisestatud: 02.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Hetkel, mil maailm on haaratud Covidi viirusest, viibitakse aina rohkem kodukeskkonnas: siin
töötatakse, õpitakse, kokatakse jne. Ruum, kus viibitakse rohkelt võiks igati olla mugav kasutada ning
kena vaadata. Kodukeskkonna seisukohast on vast kõige olulisem õige ruumiplaneering ehk oluline on
ruumi kasutusmugavus, seejärel õigesti valitud v. projekteeritud mööbel ning ära ei tohiks unustada
elektri- ning valgustuslahendust.

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujunduses on ikka nii, et mööblikataloogide stiilis tüüplahendused on head ja turvalised, ent ometi on just väiksed vimkad ja kiiksuga sisustuselemendid need, mis teevad ühest majast või korterist kodu, rääkides selle omanike lugu. Mida aga teha siis, kui sinu kodu interjöör igatseb midagi erilist, ent sul pole õrna aimugi, mis see olla võiks? Ära muretse - meil on taolisteks puhkudeks hulgaliselt häid soovitusi! Toome sinuni mõned põnevad ideed meie sisekujundaja varasalvest.

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Veiko Liis on Eesti disainer, kes tegeleb Tallinnas tootedisaini alase tööga. Ta on loonud mitmeid tooteid, nende seas hästi tuntud kilepiimakannu. Veiko viimaste projektide seas on DIY mööblibränd Jovvut. Lisaks tootedisainerina tegutsemisele illustreerib raamatuid ja storyboard’e. Veiko viimane koostöö Radis furniture’le on LIFT-riiul, mis sai 2019 German Design Award Special Mention’i.



Et saaksid teada rohkemat disaineri tööst ja mõjutustest, rääkis Radis furniture’st Maris Vahter Veiko Liisiga Bolognas, kes, lisaks mitmetele teemadele, kirjeldab oma disainialaste tegevuste kõrval ka visiooni põhjamaisest hygge’st

vaata kõiki