Artiklid ja uudised

Hästi niiskust siduv värv ei sobi välisseintele

Looduslikud värvid tasakaalustavad hoone õhustikku ja neid võib vabalt loodusesse visata.

Kristina Kurm kasutas oma kodulae värvimiseks isetehtud kohupiimavärvi. Foto: Andres Haabu

Kristina Kurm kasutas oma kodulae värvimiseks isetehtud kohupiimavärvi. Foto: Andres Haabu

Loodust säästvaid värve saab Tartu Säästva Renoveerimise Infokeskuse töötaja Kristina Kurmi kinnitusel ise lihtsalt valmistada.

Samas aga ei tasu selliste värvide poest ostmisel alati usaldada kirju pakendil. "Kahjuks märgivad paljud tootjad küll värvipurgi peale, et tegemist on linaõlivärviga, kuid tegelikult on seal sees nii palju lisaaineid, et värvi öko-omadused on täielikult kadunud," lisab Kurm.

Looduslikud värvid loovad ruumidesse hea sisekliima, hoides tasakaalus inimese tervist mõjutava niiskussisalduse. Kuna keemiliselt töödeldud n-ö plastikvärvid ei lase Kurmi seletusel majaseintel korralikult hingata, hakkab niiskusbarjääri sumbuv värv seinalt ja laest kiirelt maha kooruma.

Enne loodusliku värviga värvimist peaks tähelepanu pöörama kattepinnale, milleks sobib Eestis juba aastasadu kasutusel olev savikrohv. Savikrohvi võib Kurmi seletusel panna puu- ja kiviseinale või vanale krohvipinnale. Savikrohv seob hästi õhuniiskust. Näiteks sobiks see Kurmi kinnitusel paneelmajades, kus kütteperioodil kipub õhk liigselt kuivaks muutuma.

Teine võimalus on kasutada lubikrohvi, mis on tervislik niiskuse ja süsinikdioksiidi sidumise võime tõttu.

Liiatigi saab lubikrohvi alati uuesti kasutada või muretult loodusesse visata.

Valik hingavaid looduslikke värve

Liimvärv
Hästi hingav, tervisele kahjutu, lihtsalt uuendatav. Sobib sisemistele kips-, krohv- ja papp-pindadele.
Kaseiinvärv
Baaselemendiks on kaseiinliim. Kaseiin esineb valguna näiteks kohupiimas, ja rahvasuus on need värvid tuntud kohupiimavärvina. Vastupidav puidu, kivi ja krohvi seinavärv. Ei sobi niiskusetundlikkuse tõttu välispindadele. Kuivab kahe-kolme tunniga.
Linaõlivärv
Looduslik õlivärv puitpindade viimistlemiseks. Sobib akendele, ustele ja laudisfassaadidele. Kergelt hooldatav.
Lubivärv
Sobib lubikrohvpindade viimistlemiseks väljas ja sees. Töötamisel vältida otsest päikesevalgust, muidu aurustub värvist vesi.
Munaõlivärv ehk munaõlitempera
Sobib siseruumidesse, näiteks krohvi katmiseks. Toonilt läbikumav.

www.aripaev.ee

Sisestatud: 08.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki