Artiklid ja uudised

Disainiöö - "Kummardus loovusele"

Arts and Lights in Tallinn 26-28.09.2008 ja DISAINIÖÖ
“Kummardus loovusele!”

Mis on festival Arts and Lights in Tallinn ja Disainiöö?




Arts and Lights in Tallinn on 3 päevane loomemajandust, kultuuriturismi ja kaasaegset elustiilii propageeriv festival, mille käigus saab, tutvuda disainisaavutustega Eestist ja mujalt maailmast; osa võtta seminaridest ja töötubadest; külastada festivaliüritusi ning luua uusi kontakte.
Fookus on disainil ja säästlikul elustiilil. Festivali soosib loovuse ja rohelise mõtlemise rakendamist kõigis valdkondades parema elukeskkonna loomise nimel.
Festival hoolitseb selle eest, et linlased ja turistid saavad tutvuvad kultuurinähtustega, mis muidu tähelepanuta jäänud või marginaalsed olnud. Märksõnaks on süntees. Festival osutab aina progresseeruvale protsessile, kus erinevad kultuurivaldkonnad sulanduvad kokku nii, et raske öelda, millega tegu.
Muuseumid, galeriid, esinduskauplused korraldavad spetsiaalseid üritusi, tootetutvustusi, propageerivad kultuurset ajaveetmist. Ettevõtetele, kes asuvad kesklinnast kaugemal, luuakse võimalus 3 päeva jooksul tutvustada oma tooteid festivali tõmbekeskuses - Kultuurikatlas.

Kellele on festival mõeldud:
Üritus on kultuurihuvilistele linlastele, kultuurituristidele, kunsti manageridele, disainiteadlikele ettevõtetele, noortele ning kultuurialala professionaalidele.

Festivali piirkonnad on:
Laboratooriumi tänav
Grusbecketagune torn (alumine korrus)
Plate torn (alumine korrus)
Köismäe torn
Hobuveski
Kultuurikatel / Elektrijaam (Põhja pst 27a)
Rotermanni keskus

Raekoja plats

Rahvusooper Estonia Kammersaal
Arhitektuuri- ja Disainigalerii (Pärnu mnt 6)

Festivali majakad:
Festival algab disainseminariga /„Disaineri roll rahvusliku kultuuripärandi loomisel“/ , mis tutvustab erinevate maade disainikogemust. Esinevad tuntud disainerid ja disainistrateegid Inglismaalt, Taanist, Islandist, Soomest, Eestist.


Disainiöö üheks tähtsaimaks sündmuseks on Eesti Disainiauhinna BRUNO võitjate välja kuulutamine ja näitus Arhitektuuri- ja Disainigaleriis. Uudisena on auhinna väljaandmine ettevõtetele design management kategoorias.


Kuidas siduda loovust rohelise mõtlemisega? Kontrastina vanalinna kivimüüridele ja munakivisillutisele avaneb kestet Raekoja platsi helge roheline oaas, mis tuletab meile meelde, et maailma tarbimisharjumused vajaksid ümbermõtestamist.


Laboratooriumi tänaval on tõeline disainilabor, kus tegevust leidub nii lastele kui noortele talentidele.


Köismäe tornis korraldatakse loovust rakendavaid ja säästlikkule tarbimisele orienteeritud töötubasid. Lapsed saavad näha ka Nukuteatri etendusi.


Saab näha ka EKA tudengite äsja kursusetööna valminud toote prototüüpe – toole.


Disainiööl toimub traditsiooniliselt Hobuveskis ka DISAINIOKSJON, kus on võimalik soetada ainulaadseid eesti unikaaldisaini tooteid. 2007.a. oksjoni tulu võimaldas kahel noorel disainitudengil Maris Kasel ja Pent Talvetil jätkata välismaal disainiõpinguid. Ka seekordne oksjon on heategevuslik.


Festival on rahvusvaheline ning on ka seekord Helsinki Design Weeki programmis www.helsinkidesignweek.com/2008/events/. Loodame Design Partners ürituse Pecha Kucha* Night raames näha esinemas väljapaistvaid soome disainereid See on üritus, kus disainerid ja loomeinimesed omavahel suhtlevad. Mõõdukas kogus alkoholi ning vaba mikrofon (á 6 min) on selleks, et jagada mõtteid ning tutvustada oma töid ja tegemisi.


*Pecha Kucha Night autorid on Astrid Klein ja Mark Dytham (Klein Dytham architecture) Esmakordselt toimus Pecha Kucha 2003 Tokyos, nüüdseks on üritus aset leidnud juba 30 riigis üle maailma). www.pecha-kucha.org.


Lisaks omamaiste disainerite loomingu laiemale tutvustamisele on ürituse eesmärgiks tuua igal aastal tähelepanu keskpunkti mõni põnevust pakkuv loominguline rühmitus väljaspoolt Eestit. 2008. aasta külaliseteks on Island, Poola, Portugal. Uurimisretke Islandi disaini ja söögikultuuri on võimalik läbi viia külastades Kultuurikatla II korruse näituseruumi. Näitus avatud ainult 3 päeva! Disainiseminaril on võimalik kuulata ettekannet selle omanäolise maa disainist.


Poola disaini kohta saab ülevaate SooSoo galeriid väisates.


Ja Portugali valgusmoeshow Light Parade valgub ise tänavatele.


Eesti moedisainerite etteasted on magnetina meelitanud publiku tahes missugustesse esinemiskohtadesse. Ka seekord marsib sisse Disainiöösse suurejooneline Fashion Week oma etendustega Kultuurikatlas ning Disainiöö maiuspala Reet Ausi moeshow.

Seiklus- ja teadmishimulisi disainisõltlasi ootab üritusi pakkuv merereis 27.septembril Helsinki Design Weekile.


Festivalikorraldajad lubavad veel drive-in välikino; tantsu; muusikat ja muid performance-e, mille käigus erinevad kultuurinähtused üheks sulavad.


Näitusi, installatsioone, moe-showsid, performance-id, kontserte, välikino, töötubasid ja toote tutvustusi, festivalihinnaga müügiüritusi jt külastajaid harivaid või meelt lahutavaid ettevõtmisi kajastame internetis, festivali lehes, festivali kaardil ning kohalikus ja rahvusvahelises meedias. Jätkame traditsiooni hoida festivalikohad avatud südaööni.


Festival Arts and Lights in Tallinn ja Disainiöö on üks üritustest Euroopa Liidu Regioonide Komitee Avatud Uste Päevade raames ning on Tallinn-Euroopa Kultuuripealinn 2011 projektide loetelus. Disainiöö on saanud tunnustuse Tallinna linnalt ja Kultuurkapitalilt.

Piletid saadaval Piletilevis ja Eesti Disainerite Liidus Suur-Karja 14, Tallinn ning Reet Aus butiigis Müürivahe 19.

Pileti hinnad:
1-päeva täispilet 80.-
1-päeva sooduspilet 40.-
3-päeva täispilet 200.-
3-päeva sooduspilet 100.-

Sooduspilet kehtib õpilasele, üliõpilasele, pensionärile ja invaliidi saatjale koos soodustust tõendava dokumendiga (nõutav kohapeal).

Kes festivali korraldavad:
Üritust korraldab Eesti Disainerite Liit koostöös MTÜ-ga Disainiöö.

www.disainioo.ee
www.edl.ee















Sisestatud: 30.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Soovitusi ja näited olulistest ning nupukatest ruumi- ja mööblilahendustest

Hetkel, mil maailm on haaratud Covidi viirusest, viibitakse aina rohkem kodukeskkonnas: siin
töötatakse, õpitakse, kokatakse jne. Ruum, kus viibitakse rohkelt võiks igati olla mugav kasutada ning
kena vaadata. Kodukeskkonna seisukohast on vast kõige olulisem õige ruumiplaneering ehk oluline on
ruumi kasutusmugavus, seejärel õigesti valitud v. projekteeritud mööbel ning ära ei tohiks unustada
elektri- ning valgustuslahendust.

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujunduses on ikka nii, et mööblikataloogide stiilis tüüplahendused on head ja turvalised, ent ometi on just väiksed vimkad ja kiiksuga sisustuselemendid need, mis teevad ühest majast või korterist kodu, rääkides selle omanike lugu. Mida aga teha siis, kui sinu kodu interjöör igatseb midagi erilist, ent sul pole õrna aimugi, mis see olla võiks? Ära muretse - meil on taolisteks puhkudeks hulgaliselt häid soovitusi! Toome sinuni mõned põnevad ideed meie sisekujundaja varasalvest.

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Vestlus disainer Veiko Liisiga: Ma pean loomingu jaoks aja täiesti unustama

Veiko Liis on Eesti disainer, kes tegeleb Tallinnas tootedisaini alase tööga. Ta on loonud mitmeid tooteid, nende seas hästi tuntud kilepiimakannu. Veiko viimaste projektide seas on DIY mööblibränd Jovvut. Lisaks tootedisainerina tegutsemisele illustreerib raamatuid ja storyboard’e. Veiko viimane koostöö Radis furniture’le on LIFT-riiul, mis sai 2019 German Design Award Special Mention’i.



Et saaksid teada rohkemat disaineri tööst ja mõjutustest, rääkis Radis furniture’st Maris Vahter Veiko Liisiga Bolognas, kes, lisaks mitmetele teemadele, kirjeldab oma disainialaste tegevuste kõrval ka visiooni põhjamaisest hygge’st

vaata kõiki