Artiklid ja uudised

Korkpõrand kannatab ka tikk-kontsa

Korgist põrand on tõeliselt jalasõbralik. Talvel kiirgab soojust tagasi ning suvel on jala all meeldivalt jahe.

Sisustusfirma Vivarec turundusjuht Anu Jaanson tõdeb, et miskipärast teab eestlane korgist kui põranda- ja seinamaterjalist häbematult vähe. Ometi on materjalil kuhjaga häid omadusi. Kork summutab heli. Korkpõrandal kingadega käies ei teki ebameeldivat klobinat – põrand vähendab tekkivat müra. Tehniliselt väljendudes: üks kuuptoll korki sisaldab üle 200 miljoni õhuga täidetud hermeetilise raku, moodustades ideaalse heliisolaatori.

Kork on antistaatiline, ei tõmba tolmu ligi. Tal on suur tulekindlus – looduslik kork on talub kõrget kuumust.

Põrandamaterjalina on kork vastupidav. Tänu oma painduvusele ja elastsusele peab korgist põrand hästi vastu isegi tikk-kontsadele, deformeerunud pind võtab mõne aja möödudes oma esialgse kuju. Korgi raku omapärane struktuur võimaldab rakul toimida õhkpadjana – surutakse kokku rakus olev õhk, rakuseinad ise jäävad kahjustamata.

Ka korgi hooldamine on hõlbus. Koristamiseks ja puhastamiseks piisab täiesti tolmuimejast ja pehmest pesemislapist.

Põrandakatteks müüakse korki nii plaadina kui parketilauana. „Ekslikult arvatakse, et korkpõrandad on alati ühe mustriga, korgimustrilised-helepruunid. Tegelikult on värvivalik lai. On punast, rohelist, sinist, valget jne. Samuti on olemas puiduspooniga korkpõrandaid (tamm, pöök, vaher, venge), mis omakorda on kas vinüülkattega või lakitud,” selgitab Anu Jaanson.

Korgist toodetakse ka seina või lakke sobivat katet. Sedagi saab valida erinevat tooni. Seinakorgi paksus on 3 mm, vahatatud plaadi mõõdud on 600x300 mm. Lisaks sellele, et kork on seinas huvitav, toimib see ka hea heliisolaatorina. Lisaks põranda- ja seinakorgile ongi au sisse tõusmas isolatsioonikork (paksus 10, 20, 25, 30, 40 või 60 mm).

Kuhu milline korkpõrand?

Koduseks korkpõrandaks on Anu Jaansoni sõnul kaks suurt valikut. Kas otse põrandale liimitav korkpõrand (paksus 3,2 mm, 4 mm või 6 mm) või korkparkett (paksus 10,5 mm, 12 mm), mille omavahel lukustuvaid plaate paigaldatakse ilma liimita.

Pinnaviimistlusvariante on korkpõrandal mitu:

*Vinüülkatteline kork sobib kohtadesse, kus palju käiakse (kaubanduskeskused, bürood, kodus näiteks elutuba, köök, esik). Peab vastu ka lemmiklooma küüntele ja daamide kontsadele.

*Lakitud kork sobib magamis- ja lastetuppa.

*Naturaalne kork vajab alati järelviimistlust, kas siis vahatamist või lakkimist. Vahatatud korki võiks siiski kasutada ainult magamistoas, kus käiakse vähe ja tavaliselt pehmetes toasussides.

Korgist põrandat on suhteliselt lihtne paigaldada. Korkplaate võib panna nii betoonile, vineerile, kipsplaadile, puitpõrandale kui ka keraamilistele plaatidele. Peaasi, et aluspõrand on tasane, kuiv, puhas ning vaba kõigest, mis võib takistada liimimist. Kui tundub, et aluspõrand pole piisavalt kuiv, tuleks kasutada niiskustõket.

Tootjad soovitavad lasta kilepakendis korkplaate ja liimi aklimatiseeruda vähemalt ööpäev enne paigaldust ning teha kilepakendid lahti vahetult enne liimimise algust.

Keemiliselt koostiselt sisaldab kork orgaanilisi pigmente, mistõttu on normaalne, et materjal valguse käes pleegib või ajapikku värvi muudab. Samuti võivad naturaalse materjali värvivarjundid varieeruda plaaditi või erineda võrreldes kataloogi ja näidistoodetega. Sestap on soovitatav enne paigaldamist laotada plaadid kaetavale pinnale, et saavutada enim meeldiv varjundite lõpplahendus.

Puitparketiga samas hinnaklassis

Koju sobivate korkpõrandaplaatide hinnad algavad 200 kroonist. Odavamad on lakitud otseliimitavad põrandakorgid, kallimad korkparketid ning hinnaklassi tipus on puiduspooniga vinüülkatteline korkparkett.

Vinüülkattega korkplaadid maksavad umbes 300–400 kr/m2, see materjal on ka vastupidavam. Puiduspooniga korkpõranda hind sõltub spoonist, aga jääb vahemikku 500–800 kr/m2.

Seinakorgi ruutmeetrihinnad algavad 167 kroonist. Isolatsioonikork maksab sõltuvalt selle paksusest 152–389 krooni ruutmeeter.

Nõuandeid korkpõranda hoolduseks

• Et põrand sissekäikude juures ei määrduks ega kuluks, kasutage matte, see aitab eemaldada jalanõudelt mustuse ja pori. Siiski ei sobi lateks- või kummipõhjalised matid, sest need võivad omakorda ise põrandat määrida.

• Põranda puhastamise tihedus ei sõltu üksnes põrandal käimise tihedusest, vaid sellestki, kui korralikult põrandat puhastate.

• Mõni lahusti, vaha või kosmeetikatoode võib tekitada põrandale plekke, mida on võimatu eemaldada.

• Pange mööbli jalgade alla mööblikaitsed või vilt (mitte kumm).

• Põrandaid ei soovitata puhastada veega töötavate tööstuslike masinatega.

• Ärge kasutage abrasiivseid puhastusvahendeid ja lahustitel põhinevaid puhastustooteid, need võivad põranda lõplikult tuksi keerata.

• Ärge kasutage puhastamiseks metallharju.

• Kaitske korkplaatide servi, mis ei jää põrandaliistude alla, profiil-liistudega.

• Mööblirattad peavad olema proportsionaalselt õige laiusega raskuse suhtes, mida nad kannavad.

• Ärge lohistage mööblit mööda põrandat.

• Lakitud pinna puhul veenduge, et enne hooldustoodete kasutamist on lakkimisest möödunud piisav aeg.

Sisestatud: 03.08.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki