Artiklid ja uudised

PINGLAGI – JUSTKUI PURI LAES



Lakke pingule tõmmatud Clipso kangas moodustab peaaegu ideaalselt sileda pinna.

Sileda lae nimel on sajad koduremontijad kurja vaeva näinud. Eks katsu kunagi kehvasti paigaldatud betoonpaneelide vahesid tasaseks saada! Veelgi hullem lugu, kui krohvitud laest larakatena tükke pudeneb – ei saa siledaks mingi trikiga, pane pahtlit ja uut krohvi, palju tahad. Nüüd on laetegijate arsenali lisandunud uus variant, kuidas pea ideaalselt siledat pinda saada – Šveitsi päritolu Clipso kangas, mis tõmmatakse lakke pingule kui puri.

Kangast lagi ilma ühegi ühenduskohata

Clipso Eesti esindaja Ljudmila Karamõševa selgitab lähemalt, millega tegu: „Clipso on polüesterkangas, mis on täidetud polüuretaaniga. Kanga jaoks paigaldatakse lakke või seina ülaossa plastprofiilid, mille külge kangas spetsiaalse tööriista abil selliselt kinnitatakse, et see pingule tõmbub. Kanga materjal on termokahanev – tõmbub termilisel töötlusel 1,2 korda kokku. See tähendab, et kui paigaldamisel tekib mõni korts, siis piisab selle koha soojendamisest ehitusfööniga ja korts kaotab.
Kangas on niiskuskindel, sobib järelikult ka vannituppa, basseiniruumi jm niisketesse kohtadesse. Clipso on ökoloogiline materjal, see n.ö hingab ega lase näiteks hallitusel tekkida. Tänavu kevadel sai kangas ka rahvusvaheline öko-kvaliteedisertifikaadi, mis tõendab, et see ei sisalda raskemetalle ja allergiaohtlikke aineid, ei levita kahjulikke lõhnu jne. Clipso on Eestis ka tuletõrje poolt heaks kiidetud, tervisekaitse
sertifikaati pole me seni taotlenud, võib-olla edaspidi."
Clipso kangaga kaetud lagi näeb valmis peast välja nagu oleks tegu kõva materjaliga. Aga kui näiteks plaat- või muust tükkmaterjalist lael on ühenduskohad enamasti näha, siis Clipsol ei, vähemasti väiksemas ruumis mitte. Kanga laius on 5 meetrit ja rullis on seda 50 meetrit. See tähendab, et põhimõtteliselt võiks teha sileda, ühenduskohtadeta lae, mille mõõdud on 5 x 50 meetrit. Firma esindaja kinnitab, et isegi täispikkuses (50 m) kangas ei vaju kusagilt allapoole rohkem kui 2 mm. Ja palja silmaga nii väikest vajumist
ei näe. Karamõševa sõnul talub Clipso lagi vabalt ka sinna lennutatud šampanjakorgi lööki – kork põrkab tagasi nagu suurelt trummilt.
Pinglagi ei takista valgustite vm laes rippuvate asjade paigaldamist – selleks tuleb kangasse vaid auk teha ning kanga ja kõva lae vahel spetsiaalne tugi panna. Clipso kangas maksab koos paigaldusega umbes 600 krooni ruutmeeter. Firma annab kangale kümneaastase garantii, lubades, et see ei muuda värvi ega vaju lonti. Tootjate väitel peab sellest materjalist lagi aga vastu isegi sada aastat. Tõestada on seda muidugi raske, sest ühegi Clipso lae vanus ei küüni veel isegi veerandsajandini...

Lakke tähistaevas või perekonnapilt?

Algupäraselt on Clipso kangas valge. Aga kes soovib, võib lasta sellele mustri või foto trükkida. Kangas viiakse rullina trükikotta ja trükitakse pilt peale. Karamõševa sõnul võib see põhimõtteliselt olla mis tahes pilt: pilved, Sixtuse kabeli laemaal, soovi korral kas või kallima portree… Arvutifail (foto) peab ainult piisavalt kõrge resolutsiooniga olema.
Ka firma ise pakub oma poolt netiküljel pildivalikut. Karamõ‰eva lisab, et pildiga kangast võib ka seinapannoona kasutada, seda võimalust on Eestiski juba rakendatud.
Lakke kogunevast tolmust soovitatakse kangast puhastada mopi ja Fairyga pestes.
Õmblusteta Clipso laed leiutati Prantsusmaal kümmekond aastat tagasi ja patenteeriti Euroopas 2000. aastal. Eestisse jõudis Clipso lagede süsteem 2005. aastal.
Karamõševa ütleb, et tasapisi on see laeviimistlustehnoloogia meil ka omaks võetud, kuigi Eestis pole Clipsol kaugeltki veel sellist populaarsust nagu näiteks Venemaal. Päevas pöördub Clipso Eesti poole 4–5 huvilist, tegelikke tellimusi tuleb aga nii 15 tükkikuus. Fototrükiga Clipso kangas on üsna kallis, koos paigaldusega 1100 krooni ruutmeeter. Suhteliselt palju on seda kasutanud hotellid, kasiinod jm asutused.

Odavam alternatiiv: PVC-kangaslagi

Sarnaselt Clipsole on võimalik lakke pingutada ka PVC-kangast, mida on keerulisem paigaldada, aga mis on Clipsost odavam. Väikese ruumi puhul tuleb ruutmeetri hinnaks 500 krooni, kui aga ruumi suurus on üle 30 m2, tuleb hind soodsam. Aga alati sõltub kõik paigalduse keerukusest (kui palju on sopistusi jne). Odavama hinnaga kaasneb veel üks ebameeldivus: PVC- materjal lõhnab uuest peast nagu ehtne veneaegne vakstu. Karamõševa sõnul ongi tegemist pigem kile, mitte kangaga. PVC-materjalist laekile laius on üldjuhul kuni 180 cm. Viimasel ajal on turule tulnud ka 2 meetri laiusi, aga siis on faktuuri- ja värvivalik väiksem. PVC kanga lakkepaigaldamine käib nii, et kõrvuti asetsevad kilepaanid n.ö keevitatakse omavahel kokku, liitekoht näeb välja, nagu jookseks peenike, suhteliselt vähemärgatav lõng üle lae. Selle töö jaoks peab ruumis olema soojust 60–80 kraadi, vajalik temperatuur saadakse soojapuhuriga (see on toast väljas, soe tuleb ruumi mööda toru). Tõeline saun! Erinevalt Clipsost tuleks PVC lage puhastada spetsiaalse puhastusvahendi ja mopiga vältimaks materjali kriimustamist.


Clipso Eesti OÜ
Telefon: 502 0823
info@clipso.ee
www.clipso.ee

Külasta ka www.forma.ee !
Tekst: Andres Maarik
Fotod: Peeter Sirge ja tootja

Sisestatud: 20.10.2008