Artiklid ja uudised

Kodu sisustusidee võib leida hobist

Teises «Naabrist parema» saates pidid osalejad panema paberile visiooni oma uuest kodust ja selle žüriile hindamiseks esitama. Hinnang oli karm: ei ühtki silmatorkavalt jaburat või absurdset ideed.

Võitjaks kuulutati Triin ja Kristo, kelle nägemus eristus teistest värvijulguse ja kontrastsusega. Et aga kodu sisekujundus peaks olema ka ühtne tervik, sellele polnud keegi osalistest kuigivõrd tähelepanu pööranud.

Poole tunniga kodu ei kujunda

Loomulikult pole ühtse kontseptsiooni puudumine üksnes saates osalevate noorte viga. Igav lõpptulemus või sobimatutest detailidest koosnev rosolje – seda võime sagedasti näha kinnisvaraportaalides esitletud korterite puhul ja piisava kriitikameele korral küllalt suure tõenäosusega ka oma kodus. Millest võiks kodu uuendama asudes alustada? Kuidas edaspidi vigu vältida?

«Kodu kujundamine on tõsine teema, mida tuleks teha läbimõeldult ja valmistudes.

«Meelelahutuslikke rollisaateid ei maksa liiga tõsiselt võtta, ammugi mitte juhistena eluks,» soovitavad Liisi Murula, Raili Paling ja Liis Lindvere KOKO Arhitektidest. Mängleva kergusega ja poole tunni jooksul, nagu osalistelt «Naabrist parema» saates eeldati, pole sisekujundajate hinnangul küll kuidagi võimalik päriskodu kujundust paika panna: «Kodu kujundatakse isiklikuks keskkonnaks pikaks ajaks ja sellega on nagu abiellumisega – võõrale mehele pärast pooletunnist tutvust minna ei maksa, kuigi on reality-seriaale, kus seda ekraanil tehakse.» Nii tuleb ka žürii rolli selles saates võtta lihtsalt kui mängu.

Terviklik nägemus aitab detaile leida

Algajale sisekujundajale, kel päriskodu kujundamine käsil, soovivad sisearhitektid eelkõige värskeid ideid ja julgeid mõtteid. Lisaks annavad KOKO Arhitektid ka mõned näpunäited:

Mõelge läbi oma soovid ja harjumused, need annavad ka loodavale kodule lõpuks õige tunde.

Kuna kogu kodukujundus ja ehitus on pikk rida valikuid ja otsuseid, siis tutvuge põhjalikult enne otsuste tegemist pakutavate valikuvõimalustega.

Selleks, et kodu moodustaks meeldiva terviku, ei maksa seda kirjuks kuhjata. Hea tulemuse annab üldine idee, mis võib lähtuda kas harrastusest või hobist.

Idee võib tekkida ka näiteks reisi- või lemmikkangelase fotodest; veinikollektsioonist või on lihtsalt mõni ajastu või kultuur, mis inspireerib, jne.

Kui idee on üldjoontes olemas, on juba lihtne leida sobiv põrandakate või vajalik lugemislamp või küsida nõu sisustuspoest või sisekujundajalt.

Pole olemas inetuid värve või üdini halbu materjale. On valikuid, mis moodustavad terviku ja valikuid, mis loovad emotsioone.

Kodu kujundamisel tasub vahel ka reegleid eirata

Mööblisalongi House of Design juhataja Tarmo Karama arvates peab uut elamist kujundama asudes olema silme ees õhkõrn pilt kodust tervikuna. Ühtlasi tuleb omaks võtta teadmine, et oma unistusi tegelikkuses vaevalt sajaprotsendiliselt ellu viia suudetakse.

«Omast kogemusest julgeks soovitada, et liigse peavalu vältimiseks on seinte-lagede värvitoonidest targem valida heledamad. Sinna annab muretult ja ka julgelt sobitada palju suuremas valikus mööblit ning aksessuaare,» soovitab disainer.

Avatud köögi puhul hakkab kõik paratamatult keerlema just köögi ümber, teab Karama oma kogemusest: «Siit hakkab asi hargnema, see ruum tingib omal moel ka ülejäänud ruumide värvigamma ja mööbli stiili.

Köögis langeb mööbli värv ja viimistlus tagaplaanile. Esikohale peaks tõusma hoopis selle funktsionaalsus ja mugavus.»

Kui elamises on kõik ruumid üksteisest eraldatud, on asi lihtsam: «Ühtset liini mingites detailides võib sealgi edendada, aga see pole ka kohustuslik. Sigrimigri stiilides toad võivad olla vägagi huvitavad ja moodustada terviklikumagi mulje kui ranget stiiliraamatut jälgides. Pahaks ei saa panna sedagi, kui muidu ühes stiilis toas on mingi ese täiesti teisest maailmast.» Mõistagi peab tema sõnul selline pilkupüüdev detail olema oskuslikult valitud ega tohiks mingil juhul sattuda sinna juhuslikult.

Samas võib toa kujundamist alustada ka väikesest detailist.

«Vaatasin, et üks «Naabrist parema» telesaates kodu sisustama hakkav noorpaar valis oma elamise esimeseks ostuks rohkete nikerdustega seinapeegli. See on mõne arvates küllaltki pretensioonikas algus, mis võiks dikteerima hakata ka ülejäänud üritust. Täpselt samasuguse hetke olen aga oma praktikaski üle elanud – kliendil oli mulle magamistoa ainsaks ja kohustuslikuks elemendiks anda ülikeerukas ja slaaviliku raamiga seinapeegel. Ülejäänud mööbel sai aga ühisel otsusel valitud hoopis ülimalt minimalistlikus, ranges stiilis ja lisaks veel kandiline. Tulemus ületas kõiki lootusi,» julgustab Karama ka vahel reegleid eirama. Paras tilgake kitši ei tee tema kinnitusel teinekord sugugi paha, sest tänapäeva sisustusmoes on võimalik kokku miksida ka esemeid, mis esmapilgul kohe kuidagi kokku ei kuulu.

Regina Hansen

Sisestatud: 12.02.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki