Artiklid ja uudised

Vineer talub halba ilma

Oleme harjunud mõttega, et vineeri sobib kasutada siseviimistluses ja mööblitööstuses, aga seda sobib rakendada ka fassaadikattena.

Tiina Kolk

Puidu kui ehitusmaterjali üks väljenduslaade on vineer, seda ühe- või mitmekihiliste plaatidena. Eritöötluspinkidel eraldatakse puidust õhuke kiht - spoon, paaritu arv spoone liimitakse ristamisi kokku. Tööstuslikult hakati vineeri tootma juba 1620. aastatel.

"Välitingimustesse sobib niiskus- ja veekindel kasevineer," märgib OÜ Klavis müügijuht Rainis Saar. Mõlema sordi puhul kasutatakse spoonikihtide kokkuliimimisel välitingimustele vastavat (WPB) liimi. Sisevineeri valmistamiseks kasutatakse valget liimi ja välitingimustes kasutatava vineeri tarbeks punast liimi, selgitab ta. Seega on nn õuevineeri iseloomulikuks tunnuseks punasetriibulised servad.


Vineeri serv lõigatakse 45k...
Veekindel ehk lamineeritud vineer leiab kõige enam kasutamist autotööstuses haagiste põhjadena ja ehituses betoonivalutöödel rakistena. Fassaadivineerina seda kasutada ei saa, sest puudub ultraviolettkiiri ärapeegeldav kiht. "See tähendab seda, et vineer peab küll niiskusele ja temperatuurimuutusele vastu, aga võib päikese toimel värvi muuta," sõnab Saar. "Selleks, et vineeri hoone fassaadil viimistlusmaterjalina kasutada, soovitame võtta niiskuskindla vineeri ja seda eelnevalt tööstuslikult töödelda - katta fenooli- ehk filmikihiga ja vineeriplaadi servad värvida ilmastikukindla värviga."

Veekindlat vineeri valmistatakse erineva filmikihi paksusega ja paljudes erinevates värvitoonides. Kui vineerplaadid on soovitud mõõtu lõigatud, tuleks horisontaalpinnad 45kraadise nurga alla freesida.


Vineer annab korterelamu fa...
Reval Timber OÜ juhataja Raivo Mitt lisab, et tähtsaim fassaadivineeri kestmise juures on niiskuse mittesattumine vineerikihtide vahele. "Vineeri ei tohi objektil enam lõigata ning kruvipeade ja vineeri vahel peaks kasutama kummitihendiga seibe. Paigaldamisel tuleks silmas pidada ka seda, et vineer vajab küllaltki suurt paisumisruumi ja sellepärast tuleks plaatide vahele jätta 5-10mm vuuk.

Pärast servade pehmendamist ja vineeri lihvimist võib seda viimistleda peitsides, lakkides või värvides. Kruvide asemel saab kasutada ka klambreid.

Välitingimustesse sobiva vineeri ruutmeetrihind algab 500 kroonist
Õuetingimustesse sobivat vineeri otsides tasub hoolega uurida hindu ja tarneaegu - valikut pakuvad õige mitu tootjat.

Üheks olulisemaks vineeripakkujaks on puidust viimistlusmaterjalidega tegelev Reval Timber OÜ, kes teostab oma töid Kopkopi nimel all. Nende suuremad vineeritööd on Tallinnas Padriku tee majad; Viimsi tee ja Väina tee nurgal asuv eramu, Pirita rannahoone; EBETA kontor-laohoone ning Kuressaare linnavalitsuse fassaadi rekonstrueerimine.

Korraliku paigalduse ja õige hoolduse puhul pole fassaadivineeriga mingeid probleeme. Kui spoonikihid tulevad lahti, siis on tavaliselt välisseina pandud interjöörivineer.
Rainis Saar, OÜ Klavis müügijuht "Seal on tegemist niiskuskindla vineeriga, millele annab veekindluse tehases tehtav pinnatöötlus," sedastab Reval Timber OÜ juhataja Raivo Mitt.

Kopkopis algab fassaadivineeri hind 750 kroonist ruutmeeter ning paigalduse hind on 300 kuni 350 krooni ruutmeeter.

Üha populaarsemaks on saamas ka Lätis toodetud vineer. Vabrikus Latvijas Finieris, kelle toodangut OÜ Klavis turustab, kujuneb ruutmeetri hinnaks olenevalt materjali paksusest 500-700 krooni.

"Korraliku paigalduse ja õige hoolduse korral pole fassaadivineeriga mingeid probleeme. Kui spoonikihid tulevad lahti, siis on tavaliselt välisseina pandud interjöörivineer," märgib OÜ Klavis müügijuht Rainis Saar. Tema kogemusel kasutatakse fassaadil üldjuhul 12 mm või 15 mm paksust vineeri. Vineeri on fassaadile kõige lihtsam paigaldada kruvidega. Kindlasti on vaja kruvikohad ette puurida, et paigaldamise ajal ei tekiks ohtu vineeri pealiskihte vigastada. "Augud tuleb kindlasti puurida suuremad kui kruvi läbimõõt!" ütleb Saar.

Palju kasutatakse Eestis ka UPM Kymmene kontserni toodangut, mida müüb edasi Puukeskus AS. UPM Kymmene on üks Euroopa tuntumaid metsatööstuskontserne, kuhu kuulub ka Otepää vineeritehas.

Viimastel aastatel korraldatud konkursil "Eesti parim puitehitis" antakse ka vineeri kasutamise eest eriauhinda välja. 2005. aastal pälvisid selle Kuressaare linnvalitsuse hoone fassaadiuuenduse eest arhitektid Toomas Paaver ja Terje Truumaa.

Paljude modernsete betoonehitiste fassaade ilmestatakse vineerplaatidega (näiteks korterelamud Pirital Padriku teel - arhitektid Meeli Truu ja Andres Saar), puitmajade välisseintel rütmitatakse laudist ja vineeri.

Vineeri võikski leida senisest ulatuslikumalt kasutust just välisseinamaterjalina, sest materjal on pilkutõmbav nii oma naturaalsuse, painduvuse ja kerguse kui ka suure värvivaliku tõttu.

aripäev.ee

Sisestatud: 09.03.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

vaata kõiki