Artiklid ja uudised

Kloostrid Tiibetis

Arhitekt Ott Kadariku reisikiri Tiibetist tutvustab kloostrite ehitamise põhimõtteid ja loob visuaalse seikluse valgete kastide vahel.

Tiibeti kloostrid on olnud olulised vaimukeskused juba aegade algusest saadik. Kloostrites on aluse saanud mitmed erinevad teoreetilised mõttesuunad ning palju on tegeletud pühade tekstide säilitamise ja tõlkimisega Tiibeti keelde. Ühtlasi on kantud edasi nii kunsti kui arhitektuuripärandit. Iga Tiibeti perekond saadab vähemalt ühe poisslapse kloostrisse. Tavaliselt saadetakse poisid kloostrisse seitsme aasta vanuselt, tüdrukud aga pisut vanemalt. Elu kloostris on olnud pikka aega ainuke võimalus Tiibetlasel saada haridust.

Arhitektuur on mänginud budismi levikul Indiast Tiibetisse märkimisväärset rolli, templite ja kloostrite arhitektuur peegeldab endas budistliku maailmavaadet. Tiibeti kloostrid on oma planeeringuliselt struktuurilt ja ülesehituselt, lähtudes traditsioonidest, väga sarnase ülesehitusega. Kloostrikomplekside mudel on tekkinud läbi etapiviisilise arengu, kus tempel on põimunud esialgu kloostriga ja hiljem on see kooslus sulandunud kokku paleega.

Valdavalt on kloostrid paigutatud kaitseeesmärkidel raskesti ligipääsetavatesse paikadesse, peidetuna mõne küla või asula kohale mägede ja taeva vahele. Lisaks hoolikalt valitud asukohale ümbritseb kloosterlinnakut ka kõrge kaitsemüür paari vahitorniga. Ümber kloostrikompleksi kulgeb tavaliselt ka „kora“ ehk palverännaku rada.


ERAMU & korter
Tekst ja fotod: Ott Kadarik
www.solness.ee/eramu/index.php?gid=26&id=1038

Sisestatud: 06.07.2009

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Elektriline ehituskunst

Elektriline ehituskunst

Eesti arhitektuurimaastikul on mitmeid loomingulisi duosid, kes on juba aastakümneid arvanud, et kaks pead on ikka kaks pead – Vilen Künnapu ja Ain Padrik, Jüri Okas ja Marika Lõoke, Andres Alver ja Tiit Trummal (viimased kaks omavad küll tänaseks isiklikke büroosid). Eelmainitute väärikasse ritta tuleb panna ka arhitektid Urmas Muru ja Peeter Pere, kes oma isikupäraste eramute ja stiilipuhaste kortermajadega eristuvad nii kinnisvarakülade santabarbaralikest villadest...

Industriaal ennemuistsel aal -Tabasalu vaskeramu suveköök

Industriaal ennemuistsel aal -Tabasalu vaskeramu suveköök

Tabasalus asuv vaskeramu on arhitektuurihuvilisele juba mõned aastad tuntud elanik kohalikul majamaastikul. Arhitektide Urmas Muru ja Peeter Pere 2004. aastal valminud eramu paistis kohe silma tellijapoolse julguse ja arhitektide eksperimenteerimisvalmidusega – vaskplekiga kaetud maja pole Eesti eramutes kasutatava puidu ja betooni kõrval igapäevane nähtus. Tänaseks on samade arhitektide joonestuslaualt tulnud ka tigujas alumiiniumeramu Rannamõisas.

vaata kõiki