Artiklid ja uudised

Kiht-kihilt tapeetidest

Kui proovite korraks unustada näotud Nõukogude-aegsed paneelmajade lainelisi seinu katvad makulatuuri- ja tapeedikihid, siis mis silme ette tuleb? Seal kõige all, peaaegu et ajaloo prügikastis, on avastatud aare. Vanade tapeetide väärtusest, taastamisvõimalikkusest ning visuaalsest kõnevõimest annab ülevaate restauraator Kadri Kallaste.

Väärtusetu paber?

Tapeedid on juba kolm aastasada mänginud tähtsat rolli interjööri kujunduses. Seda ei teadvusta paljud. Miks peakski, on need ju alati olnud vaid ajutine nähtus. Vahetuvad põlvkonnad, nende stiilitunnetus ja harjumused, teiseneb ruumide otstarve ning interjööri kujundus, vahetuvad ka tapeedid seintel.

Olgugi, et vana tapeet võib esmapilgul tunduda vaid väärtusetu paberina, talletab see siiski palju tähtsat teavet kasutatud materjalide ja nende kvaliteedi kohta, tutvustab vanu tootmismeetodeid ning laseb aimata ruumi funktsiooni ja ka endiste omanike sotsiaalset staatust.

Nii, nagu on suure tähelepanu osaliseks saanud erinevad siseviimistlusvõtted - seina- ning laemaalingud, puidust ning kipsist ehisdetailid - väärivad ka põhjalikumat tundma õppimist tapeedid. Need on tihti lahutamatuks osaks interjööri kujundus-skeemist ning moodustavad teiste ehisdetailidega ühtse terviku.


ERAMU & korter
Tekst: Kadri Kallaste
Fotod: Kadri Kallaste/ tootjad
www.solness.ee/eramu/index.php?gid=34&id=1037

Sisestatud: 17.08.2009

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Elektriline ehituskunst

Elektriline ehituskunst

Eesti arhitektuurimaastikul on mitmeid loomingulisi duosid, kes on juba aastakümneid arvanud, et kaks pead on ikka kaks pead – Vilen Künnapu ja Ain Padrik, Jüri Okas ja Marika Lõoke, Andres Alver ja Tiit Trummal (viimased kaks omavad küll tänaseks isiklikke büroosid). Eelmainitute väärikasse ritta tuleb panna ka arhitektid Urmas Muru ja Peeter Pere, kes oma isikupäraste eramute ja stiilipuhaste kortermajadega eristuvad nii kinnisvarakülade santabarbaralikest villadest...

Industriaal ennemuistsel aal -Tabasalu vaskeramu suveköök

Industriaal ennemuistsel aal -Tabasalu vaskeramu suveköök

Tabasalus asuv vaskeramu on arhitektuurihuvilisele juba mõned aastad tuntud elanik kohalikul majamaastikul. Arhitektide Urmas Muru ja Peeter Pere 2004. aastal valminud eramu paistis kohe silma tellijapoolse julguse ja arhitektide eksperimenteerimisvalmidusega – vaskplekiga kaetud maja pole Eesti eramutes kasutatava puidu ja betooni kõrval igapäevane nähtus. Tänaseks on samade arhitektide joonestuslaualt tulnud ka tigujas alumiiniumeramu Rannamõisas.

vaata kõiki