Artiklid ja uudised

Katuse hingav aluskate ei lase kondensveel koguneda

Kuigi katusekate peatab vihma, lume, tormi ja teised ilmastikunähtused, ei suuda enamik neist peatada kondensaadi teket katte alla. Läbi katuse imbuvad väljapoole ka meie tekitatud aurud. Olenevalt aluskattest need kas kondenseeruvad aluskatte alla või liiguvad erilise hingamisomadusega aluskattest läbi.

Hingav ehk difuussne aluskate koosneb mitmest kihist, mille üks olulisem osa on spetsiaalse riidega kaetud auru läbilaskev membraan. Katva kanga ülesanne on kaitsta hingavat membraani vigastuste eest ja seista vastu ilmastikule. Sellist aluskatet on võimalik paigaldada otse sarikatele, seejärel paigaldatakse distantsliist, roov ja katusekate. Sarika­vahe saab täita soojustusmaterjaliga, surudes selle tihedalt vastu pingule tõmmatud aluskatet.

Osad aluskattematerjalid koosnevad kolmest kootud kanga kihist, mille vahele on kaitstuna paigutatud auru läbilaskev (n-ö hingav) ja tuulekindel membraan. Samuti on nende aluskatete alumine kangakiht hüdrofobeeritud.

Tänu erilisele töötlusele on materjalil vetthülgav efekt. Alumise kihi hüdrofobeering on eriti vajalik just täisaluslaudisega katuse puhul (hingava aluskatte võib paigaldada ka otse laudisele), kui aluslaudis on immutatud agressiivsete puidukaitsekemikaalidega. Nii on tagatud aluskatte kaitse puiduimmutuskemikaalide võimaliku laastava toime eest.

Aluskatte üks olulisi näitajaid on selle rebenemiskindlus ja UV-stabiliseeritus, mistõttu see kannatab pikka aega päikesekiirgust. Selline aluskate laseb katuse lõpliku katmisega pisut viivitada ja võimaldab alustada sisetöödega varakult. Samuti on hingavad aluskatted vettimiskindlad, vastates enam kui 1500 mm veekogusele.

Aluskate on märjana libisemiskindel, valgust mitte peegelduv, montaaþinoaga kergesti lõigatav ja vastab ehitusmaterjaliklassile B2. Materjal on tuulekindel juhul, kui materjali ülekatete kinnikleepimiseks kasutatakse spetsiaalseid ühe- ja kahepoolseid montaaþiteipe.

Kasutades hingavaid aluskatteid, ei ole vajadust tuuletõkkeplaadi ega tuulutusprussi järgi, mis praegu levinuima katusekonstruktsiooni kile­taolise ja mittehingava aluskattematerjali puhul peavad olema. Difuusne aluskattematerjal on kallim kui mittehingav aluskate, kuid katusekonstruktsioon tuleb lihtsam ja õhem. Vähenevad kinnitusvahendi- ja tööajakulu ning lõpptulemus on odavam.

Hingav aluskate hoiab ehituskulusid kokku
1 m2 ehitamisel, ei hõlma soojustust, välis- ega sisekatet
orienteeruvad turuhinnad kroonides (ilma käibemaksuta)

Tüüplahendus
tuuletõkkeplaat: 30 kr
aluskate: 7 kr
roovitus, distantsliistud: 24 kr
kinnitustarvikud: 2 kr
kokku materjalid: 63 kr
orienteeruv töö maksumus: 40 kr
hind kokku: 103 kr
Hingav lahendus
hingav aluskate: 25 kr
kahepoolne teip: 2,50 kr
roovitus, distantsliistud: 17 kr
kinnitustarvikud: 1,80 kr
kokku materjalid: 46,30 kr
orienteeruv töö maksumus: 30 kr
hind kokku: 76,30 kr
Allikas: Andrei Doronin

Andrei Doronin
ASi Lokman tootejuht

Sisestatud: 25.04.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki