Artiklid ja uudised

Elutoast

Väikesest elutoast võib värvide ja sobiva mööbli abil kujundada hubase ja sooja nurgakese, kus on hea telerit vaadata.

"Moodsate värvidega on nii, et moes võib olla mis iganes, kuid põhiline argument moesoleva kasutamiseks on ikka see, kas meeldib või ei meeldi,” ütleb selle elutoa kujundanud sisearhitektuuritudeng Aljona Kamenik. “Eelistused sõltuvad nii valija iseloomust, maitsest kui ka stiilist. Ning kindlasti ka ruumist, kuhu värve valitakse.” Magamistoas tahetakse näha/tunda rahu, lastetoas rõõmu jne. Värvide küllastatus- ja tumedusaste sõltub lisaks elanike maitsele ka loomulikust valgusest ja sellest, kas seda on vähe või palju. Ka hooajalised trendid ei lähe meist mööda. Kas järgime neid teadlikult või mitte, kuid alateadlikult mõjutavad need meid siiski. Õnneks elame tolerantsel ajal, mil on lubatud peaaegu kõik ning värvide valik sõltub nii konkreetsest stiilist kui ka meist endist.

Väga populaarsed on erinevate ajastute stiilid: 1950.-1970. aastad. Kuuekümnendad pakuvad suurepäraseid, rõõmsaid, värvilisi mustreid, mis kannavad selle aja märki - siin sõltub värvide valik vaid tegija vabast fantaasiast. Endiselt on moes triibulised pinnad - nii seintel kui ka detailides. Suviti räägime tihti vee ja mere temaatikast - kõik sinakasrohelised toonid, palju heledaid ja läbipaistvaid värve, mis meenutavad vett. Praegu on aktuaalsed ka väga intensiivsed värvid nagu erkroosa, leheroheline, mereroheline. Neid kombineeritakse pastelsete nn beebivärvidega - helekollane, helesinine.

Tagasi on romantiline ja naiivne kaheksakümnendate teema - mürkroheline ja tugev fuksiaroosa. Julgematele on pakkuda tugevaid kontraste: oranz, must ja valge. Tundub, et kunagi ei lähe moest ka jõuline ja efektne kombinatsioon punasest, valgest ja mustast. Mahedate ja looduslike värvide armastajad saavad valida paljude looduse poolt pakutavate toonide seast. Need on tihti seotud etno-stiiliga: näiteks pakub Lõuna-Prantsusmaa värvigammat oliivrohelisest kuni lavenellillani, Mehhikost tuleb terrakotapruun ja palju päikeseküllaseid intensiivseid värve (kollane, oranz, tumeroosa ja taevasinine).

Valik on väga lai. Seetõttu tuleks interjööri kujundamisel valida mingi konkreetne stiil ja sellest lähtuvalt värvid. Vahelduseks minimalismile on moes mustrid: geomeetrilised, fototrükimustrid (mäletate vanu fototapeete?), suured ja erksavärvilised lillmustrid. Kodu kujundades olge aga nendega ettevaatlikud, sest sellise värvikirevusega on lihtne sattuda liialdustesse.

Värvid Aljona Kameniku kujundatud elutoas on valitud mõeldes soojale ja hubasele nurgakesele, kus on hea puhata. Samas pole unustatud moetrende - heleroheline seinal, oranz detailides. Et ruum oleks meeldiv igal aastaajal, on toonid veidi murtud, mitte puhtad ja pealetükkivad. Külmal talveõhtul meenutaks see sooja suve ja palaval suvel värskendaks maheda rohelise valgusega, mis tuleb rulooga kaetud aknast.

Probleemiks oli elutoa väiksus. Siis keskendutakse telerivaatamisele – pehme mõnus diivan ja kohvilaud. Tugitoole asendavad padjad. Põrandalamp on mahedama valgusmeeleolu tekitamiseks. Tammespooniga teleririiul mahutab palju. Kasutatud on naturaalseid materjale looduslikes toonides.

Sisestatud: 24.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

KUIDAS LEIDA IDEAALNE DIIVAN?

KUIDAS LEIDA IDEAALNE DIIVAN?

Kui ees on diivani vahetamine või uue soetmine, võite leida ennast küllaltki keerulisest olukorrast. Valikuid on ju turul mustmiljon. Kuidas aga tunda ära see ideaalne diivan?
Diivaneid on erineva ergonoomikaga ja selleks, et leida omale sobiv, tuleb selgeks teha, kas eelistad midagi pehmemat või jäigemat. Suure istumissügavusega diivanit, et mõnusalt lebotada või klassikalist kitsast diivanit. Nii sule-, verdu- kui poroloondiivanid on väga erineva tunnetusega. Ei saa väita, et üks on parem kui teine, vaid tuleb lihtsalt proovida ja leida endale meeldivaim.

vaata kõiki