Artiklid ja uudised

Põrandatüüp vali ruumi otstarbe ja kujunduse järgi

Ille Grün-Ots

Põrandat vahetades pea silmas, et sõltumata materjalist olgu aluspind sile ja tugev.

Põrandakatete valik on kirju. Vanade tuntud materjalide kõrval pakutakse palju uut ja huvitavat. Valikus aitavad orienteeruda põrandamaterjalifirma Auma Expo, sisustusfirma Vivarec ja Vaibaparadiisi asjatundjad.

Marmoleum

Marmoleum on naturaalne looduslikest toorainetest (linaseemneõli, puiduvaik, paekivi- ja puidujahu, dĻuud) valmistatud üle 200 värvitooniga linoleumpõrandakate. See on jala all soe ja lihtsalt puhastatav. Bakterid sellel ei paljune, sest materjal on antistaatiline. Sobib hästi allergikutele ja astmaatikutele.

PVC ehk vinüülpõrandakate

Vinüülkatte plussid on jala-sõbralikkus, vastupidavus, niiskuskindlus ja lihtne hooldus. Kodus on mõistlik eelistada tavapäraseid vahtalusel laia värvi- ja mustrivalikuga vinüülkatteid, mille paigaldusega saab igaüks hakkama. Mida paksem materjal, seda soojem ja mõnusam. Kvaliteetsed katted on kaetud PU-kaitsekihiga, mis lihtsustab põrandakatte hooldust.

Materjali ostes jälgi, et see sisaldaks klaaskiust tugevdust, mis takistab põrandakatte lokkimist ja kokkutõmbumist. Katsu, kas materjal tundub rasvane ning nuusuta, kas see haiseb. LVT põrandakate
LVT (luxury vinyl tiles) on puit- või kivipõrandale sarnanev kõrgsurve all pressitud plaat. See on hea lahendus kohtadele, kus originaalmaterjale pole mõistlik kasutada, nt esikus ja köögis, aga miks mitte ka elutoas. LVT-põrandakatted on vastupidavad, mugavad, kulumis- ja niiskuskindlad, lihtsalt paigaldatavad ja hooldatavad. Koos LVT-ga müüakse ka erinevaid bordüüre ja liiste, mille abil on lihtne luua omanäolist põrandakujundust.

Klassikaline puitpõrand

Puitpõranda eelistajale on kaks valikut – parkett või laud. Arvesta sellega, et laud mängib oluliselt rohkem kui tasakaalustatud mitmekihiline laudparkett. Seega on praod laudpõrandas vältimatud. Mida kvaliteetsem ja kuivem laud ning mida ühtlasem õhuniiskus, seda väiksemad praod tulevad.
Eelistada tasub lehtpuu-põrandaid, mis on vahel tunduvalt kõvemad kui okaspuu-põrandad. Mida kõvem puit, seda vähem tekib sellesse täkkeid, mis koguvad mustust ja annavad põrandale määrdunud välimuse. Puitpõranda puhul on oluline viimistlus.

Kork

Kork on looduslik ja soe materjal, millest tehtud põrand on tõeliselt jalasõbralik. Talvel kiirgab korkpõrand soojust tagasi, suvel on ta jala all meeldivalt jahe. Kork summutab heli ja on antistaatiline. Looduslik kork on vastupidav ka suurele kuumusele. Tänu painduvusele ja elastsusele peab kork hästi vastu isegi tikk-kontsadele, deformeerunud pind võtab mõne aja pärast oma esialgse kuju. Korgi hooldamine on hõlbus, puhastamiseks piisab täiesti tolmuimejast ja pehmest lapist.
Korki müüakse nii plaadina kui ka parketilauana. Lisaks naturaalsele toonile on olemas ka punast, rohelist, sinist, valget jne korki. Müügil on ka vinüülkattega või lakitud puiduspooniga korkpõrandaid. Vinüülkatteline kork sobib enamkäidavatesse kohtadesse (kaubanduskeskused, bürood, elutuba, köök, esik). See peab vastu ka lemmiklooma küüntele ja kontsadele. Lakitud kork sobib magamis- ja lastetuppa. Naturaalne kork vajab alati järelviimistlust vaha või lakiga. Vahatatud korki võiks kasutada ainult magamistoas, kus vähe käiakse ja sedagi pehmetes toasussides.
Koduseks kasutuseks on valida, kas liimida kork otse põrandale (paksusega 3,2 ja 4 ning 6 mm) või paigaldada korkparkett lukustussüsteemiga (paksusega 10,5 ja 12 mm).

Vaipkate

Põhimõtteliselt jagunevad vaipkatted kaheks: naturaalsed (enamasti villast) ja sünteetilised. Üldjuhul on tänapäevased vaipkatted kõik antistaatilised. Kvaliteetset sünteetilist vaipa on lihtsam puhastada kui villast. Seepärast sobib villavaip rohkem magamistubadesse, kus pole ohtu, et sinna söögitaldrikust midagi poetatakse või poriste saabastega jälgi tehakse.

Kuidas valida?

Millist põrandat eelistada?
Valik tubade järgi
•• Lastetoapõrand ei tohi olla külm. Seepärast tasub lastetoas eelistada naturaalseid, sooje ja tihedaid (tolm ei kogune vuugivahedesse ja pragudesse) põrandakatteid.
•• Magamistoapõrand peaks olema mõnus ja soe. Madratsis ja voodipesus tekkiva tolmu pärast on mõistlik magamistoas eelistada silepõrandat. Kui on kindel soov astuda voodist otse pehmele vaibale, tasub osta väiksem lahtine vaip, mille saab väljas korralikult puhtaks kloppida.
•• Köögipõrand peab olema vastupidav niiskusele, olmekeemiale ja lihtsalt hooldatav. Kõige paremini vastavad nendele nõudmistele vinüülkatted. Kivipõranda eelistajal tasub mõelda sellele, et kivi on külm – seega eeldab kindlasti põrandakütte olemasolu.
•• Kabinetti tuleb valida mõni antistaatiliste omadustega põrandakate, sest seal on palju elektroonikat.
•• Esikupõrand peab kannatama suurimat koormust – liiva, vett, pori, lund jne. Võimalusel tasub eelistada mustreid, mis aitavad mustust peita. Sissekäigu juures tuleb kindlasti kasutada puhastusala, mis aitab kinni pidada kuni 90% sissekantavast mustusest.
•• Vannituppa on valida, kas keraamiline plaat või vinüülkate. Keraamiline plaat on vastupidav, suure värvivalikuga ja harjumuspärane. Samas aga ka kõva, libe ning vuugivahesid on raske puhastada. Plaat nõuab ka korralikku hüdroisolatsiooni. Vinüül-katted tagavad täiesti veetiheda põranda ning on lihtsalt vormitavad ka ülespööretena seinale ning äravoolukohtadesse. Allikas: Floorin

Eesti Päevaleht

Sisestatud: 21.05.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki