Artiklid ja uudised

Vana hea silikaatkivi

Kaido Kallikorm, ASi Silikaat turundusjuht
Allikas: Maaleht

Jätkuvalt aktiivne ehitustegevus on tekitanud olukorra, kus paljud ehitus-materjalid on muutunud defitsiitseks. Samas on Eesti ehitusturule iseloomulik äärmiselt lai ehitusmaterjalide valik. Kuidas peaks sobiva lahenduseni jõudma?


Alati tasub esmalt hinnata, mis on ehitatava objekti eesmärk. Kui soovitakse saada kiiret ja lühiajalist tulemust, pole kivist põhjust pikemalt rääkidagi. Ent kui soovitakse kvaliteetset ja pikaajalist tulemust, mis tõstaks ka elukeskkonna väärtust, siis on kivi kahtlemata üks parimaid valikuid.


Kivi oli ja jääb

Kivi on läbi aegade olnud peamisi ehitusmaterjale. Tänapäeval on valikus mitmeid eri tehnoloogiatega toodetud tehiskive. Loomulikult sõltuvad tootmistehnoloogiast ka tehiskivi omadused ja kasutusvaldkonnad.


Mõni tootmisprotsess on uudne, teine aga juba aastakümnete vältel oma kvaliteeti tõestanud. Silikaatkivi on Eestis toodetud juba üle 100 aasta. Meie silikaattellis on hinnatud ka väljaspool Eestit: Lätis, Rootsis, Soomes.


Ühest küljest on tarbijate usaldus tootja suhtes ja suurenevad müügimahud tootele suurimaks tunnustuseks. Teisalt näitavad muutused ehitusturul, et inimesed on hakanud väärtustama oma elukvaliteeti ning mõeldakse perspektiivitundega tulevikule. Varem hinnatud ehituskiiruse asemel on nõudmiste rõhk liikumas kvaliteedi suunas ja selles valguses on kivi kasutamine ehituses kindlasti loomulik asjade käik. Soovitakse ju, et tulemus oleks nägus, kauakestev ja ratsionaalne.


Kuid nii nagu mis tahes muus valdkonnas: tulemus on efektiivne vaid juhul, kui kasutatakse õiget materjali õiges kohas.


Kasutusvaldkonnad ja omadused

Peamiselt kasutatakse silikaattellist hoonete sise- ja välisseinte, korstnapitside ja aiapostide tegemiseks.


Kuigi lubjatellis on tulekindel, ei soovitata seda kasutada vahetult tulekolletes, sest kivi pinnale paakunud pigi võib põlema süttimisel materjali kahjustada.


Silikaattellist toodetakse kolme erineva pinnaprofiiliga: sile, klombitud ja murtud – tehnilistelt omadustelt on need kolm kivitüüpi võrdsed, valik tuleneb maitse-eelistusest.


Silikaatkivi on tugev ja vastupidav. Nendest kividest on laotud näiteks Estonia teater ja Munamäe vaatetorn.


Tehniliselt hinnatakse kivi vastupidavust külmatsüklite järgi ehk Eesti olusid arvestades on silikaatkivi vastupidavus vähemalt 50 külmatsüklit: minimaalselt 75 aastat. Praktika on tõestanud, et vastupida-vusaeg on tegelikult märksa pikem.


Välisseinte puhul on oluline, et pind peaks vastu välistele mõjutustele. Silikaattellisest majaseina puhul pole karta, et sellele redelit või jalgratast toetades auk tekib.


Silikaatkivi on raske materjal ning seetõttu sobilik ka vaheseinte ladumiseks. Raske materjal on tunduvalt helikindlam kui nii mõnigi mahult suur, kuid kaalult kergem toode. Raske materjali teine suurepärane omadus on akumuleerimisvõime ehk teisisõnu: külma ilmaga on ruum soojem ja küttekulud väiksemad.


Kuidas silikaatseina värvida

Silikaatkivist välisseina ei pea järeltöötlema. See, kas majasein katta värviga, on juba omaniku maitseasi. Otsustades värvimise kasuks, tuleb värvi valides jälgida, et tegu oleks spetsiaalse silikaatvärviga. Silikaattellis on poorne materjal, võtab niiskust sisse ja annab selle jälle välja. Kui selline pind katta vale värviga, on tulemus äärmiselt lühiajaline.


Silikaattellisest välisseina värvimisel värvitakse ka vuugid ehk siis kogu sein on ühes toonis. Lisaks erinevatele värvitoonidele on laialt levinud ka impregneervahendite kasutamine. Tegu on värvitu ainega, mis takistab vee imbumist kivisse ja lihtsustab pinna puhastamist.


Silikaattellis, kinnisvara ja hinnad

Vaadates praegust kinnisvarabuumi ja meeletut ehitustempot, tekib paratamatult küsimus: kaua see kestab ja mis saab edasi?


Inimene, kes endale kodu loob, peab suutma leida pakutavate võimaluste hulgast ratsionaalse lahenduse, mis tagaks elukvaliteedi tõusu, majandusliku kasumlikkuse, mugavuse ja turvalisuse.


Sageli võib kuulda, et kivi on kallis materjal. Kuid näiteks 120 m2 välisseina katmiseks kulub ehituskive 25 000 krooni eest. Ent milline lisaväärtus sellega kaasneb? Kiviseina ei pea regulaarselt hooldama ja uuendama – see tähendab mugavust. Küttekulud on väiksemad. Ning kui selline maja müüa, on selle hind märgatavalt kõrgem ja ostuotsus tehakse sageli just kivimaja kasuks seetõttu, et kaugemas perspektiivis maja väärtus kasvab.


Silikaatkivist aiapostid

Üsna kahju on vaadata pilti, kus maja välissein on korralikult viimistletud, ent üldmulje jääb kasinaks, sest maja ümber ehitatud aed ei toeta tervikut. Et majaomanikul valik suurem ja töö kergem ning odavam oleks, on Silikaat AS toonud turule erinevas mõõdus aiapostimooduleid.


Aiapostide ladumise ja paigaldamisega võib hakkama saada iga peremees ise, vaja läheb vaid pealehakkamist ja tahtmist. Kuidas aiaposti ladumine moodulitest täpsemalt välja näeb, saab vaadata näiteks Internetist aadressilt www.silikaat.ee

Sisestatud: 17.09.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

vaata kõiki