Artiklid ja uudised

Kodu valgustamine- mida silmas pidada kodu valgustamisel

On tuntud tõde, et valesti valitud valgusti võib rikkuda mulje kogu ruumist. Ajal, mil valgustite valik kauplustes võib kergesti segadusse ajada, muutub üha raskemaks sobiva valgusti leidmine. Igal valgustil on oma otstarve. Soovitame õppida tundma eri valgustite väärtusi ja neid julgemalt omavahel kombineerida.
NB! Enamikul seinalampidest ei ole komplektis lülitit ja pistikuga toitejuhet, nad eeldavad et juhtmed on varem seina sees olemas. Seega tuleb seinalampide asukohad läbi mõelda juba enne seinte lõplikku viimistlemist. Sellest pole midagi, kui mõni juhe saab seina ülearu - juhtmeava kinnipanek on palju lihtsam kui remonditud seina sisse lisajuhtme paigaldamine.
Põrandavalgusteid on mitut tüüpi. Osad annavad korraga kahte tüüpi valgust: võimas, ülespidi suunatud “kauss” annab mõnusat kaudvalgust, mis peegeldub tagasi seintelt ning laest. Valguse tugevus on tavaliselt reguleeritav ning silmasõbralik. Väiksem, liigenditega varustatud suundlamp on suunatud otse alla ja annab mõnusa lugemisvalguse. Kuid on ka dekoratiivseid põrandavalgusteid, mis peale valgustamise toetavad ruumi ka kujunduslikult.

Erinevad valgusallikate tüübid:
Hõõglamp annab ühtlase, pehme ja sooja valguse, sobib hästi üldvalguseks ja paljudesse suundvalgustitesse.
Halogeenlamp annab ereda ja tugeva suundvalguse, mis võimaldab ideaalselt välja tuua detaile ruumis või pilti seinal, aga on samuti hea lugemisvalgusena.
Luminofoor- ehk päevavalguslambid on mõeldud tugevaks üldvalgustuseks. Lihtsad luminofoorvalgustid on kallimad hõõglampidega valgustitest, kuid nad teevad elu lihtsamaks, säästavad energiat ja lampe ei pea nii tihti vahetama.
Kompaktlambid on tegelikult samad “päevavalguslambid”, nad on lihtsalt kompaktselt kokku “volditud”, siit ka nende nimi.
“Säästulambid” on tavalise lambipesaga varustatud kompaktlambid, käesoleval koduleheküljel on neist eraldi juttu.
NB! Kompaktlampide ja säästulampidega valgusteid ei saa regulaatoriga “maha keerata”! On olemas ka reguleeritavaid kompaktlampe, kuid need on tavalistest kuni neli korda kallimad!

Valgusvajadus eri ruumides.

Esik. Esik on kodu sissejuhatus. Esikuvalgus peab süttima ruttu ja olema küllaltki tugev. Et mitte komistada jalanõude või nagi otsa, vajame ühtlast ja tugevat üldvalgust. Head üldist valgust annab lakke või seinale paigutatud hõõg- või kompaktlampidega plafoonvalgusti. Aga lisaks sellel võib paigutada ka halogeenlampidega valgusteid – nende suunatud valgus tagab, et ruum ei tundu igav. Ka võib suundvalgusti osutuda vajalikuks nagi või peegli valgustamisel. Kui esikus on sügavad riidekapid, tasub kaaluda lisavalgustite paigaldamist kapi SISSE, need võiksid sisse lülituda näiteks kapiukse avamisel.

Köök. Juba aastaid soovitatakse köökides kasutada suunatud valgust ehk nn spot-valgusteid. Korralikku valgustatust vajab ju köögis tegelikult kolm kohta: tööpind, pliit ja kraanikauss. Tööpinna valgustamiseks on kõige praktilisem paigutada õhukesed liistvalgustid köögikapi alla. Pliidi lamp on enamasti õhupuhasti küljes, selle puudumisel võib valguse suunata pliidile ka laest. Söögilaud võib valgust saada suunatud valgustitest laest või seinalt, või siis otse laua kohale riputatud laelambist.

Elutuba. Seda on kõige keerulisem valgustada, sest siin tehakse kõige erinevamaid toiminguid. Siin puhatakse, mängitakse, tehakse käsitööd, loetakse ja vaadatakse telerit. Seega võiks siin olla ka kõige rohkem erinevaid valgusteid. Kui on võimalik, pange lakke suur ja võimas valgusti, mis annab üldist ja tugevat valgust, nii koristamiseks kui lastele mängimiseks. Hubasuse loomiseks valige aga seina- või põrandavalgustid. Hubasuse ja üldvalguse võib ühendada ka ühte, kasutades regulaatoriga laelampi, aga rohkemate valgustitega on ka võimalusi rohkem.
Elutoa seinale või lakke saab paigaldada ka suundvalgusteid, nende valik on väga lai, nii siinisüsteemidele kui trossidele seatavaid. Kui suundvalgustid suunata näiteks toa nurkadesse, tundub tuba suurem.

Magamistuba. Vajab tugevat laevalgust koristamiseks, hubast õhtust valgust ning ka kohtvalgust lugemiseks. Tihti arvatakse, et magamistuba on eelkõige hämara ja hubase valgusega ruum, aga koristamiseks või rõivastumiseks vajaliku üldvalguse tähtsust ei maksa sugugi alahinnata. Lugemislamp soovitan valida niisugune, mida annab väga konkreetselt suunata, siis segab ta vähem teisi samas ruumis viibijaid. Samas võib selline suundvalgusti lakke suunatuna olla väga mõnusa intiimvalguse allikaks.

Lastetuba. Hästi lastepärased lambikuplid loovad lastetoale meeleolu. Nad on lõbusad ja lastesõbralikest materjalidest. Kuid võib ka valida universaalsema kupliga valgusti, arvestades, et kuppel ei oleks liialt õrnast materjalist – lendavad mänguasjad kuuluvad aktiivse mängu juurde! Et laps mängib põrandal, siis on talle kindlasti vaja korralikku üldvalgust. Hea on lastetoas kasutada reguleeritava valgusega lampe, mida saaks magamise ajal sumedaks keerata.
Kui laps hakkab lugema ja õppima, vajab ta lisaks lauale kohtvalgustit. Lastetuppa ei soovita võimsaid kaudvalgusteid, need lähevad töötades väga tuliseks ning võivad last kõrvetada. Ja kuna enamik neist on pealt lahtised, siis võib sinna sattunud paber (näiteks paberlennuk) põlema süttida. Ja see on juba ohtlik!

Vannituba. Siia võib soovitada madalapingelisi halogeenlampidega valgusteid. Kui teie vannitoas on ripplagi, tasub kaaluda ka süvisvalgustite kasutamist. Mainitud valgustitel on vannitoas mitu eelist. Esiteks töötab ta ohutul madalpingel ja seetõttu ei ole ta ohtlik ka siis, kui satub lausa vee alla. Teiseks annab ta erksat, hommikul virgutavat valgust. Kolmandaks on inimene vannitoas tihti paljas ning kui siis näha end peeglist päevavalguslambi külmades sinakates toonides, võib see tuju päris ära rikkuda. Samas kasutatakse vannitoas ka luminofoorlampe küllalt sageli – peeglivalgustina, siis võiks aga valida hästi sooja tooni valgusallika.(näiteks värvitoon 2700K)
Lampide ja teiste elektriseadmete paigutamisel vannituppa pidage silmas lihtsat turvareeglit: vannis või dushi all viibija käeulatusse ei tohi jääda ühtegi elektririista. Seletus on lihtne – kui näiteks vesi läheb ootamatult ära ja kümblejal on silmad seepi täis, siis ta kobab enda ümber, et leida rätikut vms. Kui ta selle asemel haarab pihku tulise või voolu all oleva valgusti, on tagajärg kurb. Vannitoa valgustid peaksid kõik olema niiskuskindlad! Sellised lambid tähistatakse rahvusvahelise tähisega IP, mille järel on number, mida suurem, seda parem. Numbriga IP44 on juba kindlalt vannituppa sobiv valgusti.

Kui Teil on plaanis eluaseme remont või uue ehitus, tasub valgustuse osas kindlasti asjatundjatega varakult nõu pidada. AS Hektor-Light spetsialistid on Teie käsutuses tööpäeviti kl 9st-17-ni nii Tallinnas kui Tartus.(vt kontaktandmeid koduleheküljelt). Tööde planeerimisel võtke palun arvesse, et valgustid vajavad töötamiseks voolu ja kaablite paigaldamine on ehituse käigus tunduvalt lihtsam.

Ärge jätke valgustite valikut ja tellimist viimasele minutile! Arvestada tuleb asjaoluga, et kui Te soovite head ja ilusat valgustit (ja kes ei sooviks?!), siis võib selle tellimine võtta isegi kuni 2 kuud aega, samas kestab valgusti pikki aastaid ja on ka hiljem silmale ilus vaadata!

Sisestatud: 24.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Kas sisseehitatud või vahetatav LED valgusallikas?

Kas sisseehitatud või vahetatav LED valgusallikas?

Sisseehitatud LED valgusallikaga valgusti annab veidi rohkem valgust, aga LED riknemisel on selle vahetamine keerukam. Kuna tegemist on elektroonikaga, siis on vaja selle ala spetsialisti abi. Vahetatavate LED valgusallikate juures peab teadma, et aja jooksul LED värvustemperatuur muutub. Kui üks LED pirn valgustis läbi põleb, siis uus võib olla erineva valgustemperatuuriga, vaatamata samadele parameetritele. Seega on mõistlik vahetada kõik valgusallikad korraga.

vaata kõiki