Artiklid ja uudised

Tikapuust puitpõrand vannituppa

Vannitoa sisustuses on puit jäänud teenimatult tahaplaanile. Kuid kui keraamilised plaadid ära tüütavad on just puit üks tugevamaid kandidaate niiskes ruumis kasutamiseks. Aastasadu on puit olnud kasutusel paadiehituses ja kellelgi pole tekkinud kahtlustki, et puit ja vesi ei sobiks kokku.

Erinevalt paljudest tehismaterjalidest mängib puit sisekeskkonnaga kaasa ning see seab puidu kasutamisele niisketes ruumides pisut kõrgemaid tingimusi. Ometi ei tähenda see seda, et puitu oleks võimatu vannitoas kasutada. Vastupidi, mitmed puiduliigid on juba loomulikus olekus üsna „veesõbralikud” ja kombineerides seda paadiehitusest tuttavate paigaldus- ja ehitustehnikatega on võimalik luua väga stiilseid ning usaldusväärseid interjööre.

Purjetajad ja muidu paadiehitusega kursis olevad inimesed teavad, et puit võib veepritsmetest muutuda üsnagi libedaks pinnaks, välja arvatud juhul kui tegemist on tikapuuga (teak, lad.k. Tectona grandis). Seetõttu ongi tika olnud klassikaline materjal laevatekkide ehituses. Uuemad trendid toovad tikapuu aga üha enam ka vannitubadesse nii mööbli, seinapaneeli kui ka põrandakattena.

Tikapuu on üsna unikaalne puuliik, mis juba loomupoolest on erakordselt vastupidav. Tika on nö. õline puit, mis teeb ta vetthülgavaks ja seetõttu ka kergemini hooldatavaks.
Lisaks on tika tule- ja happekindel ning talub hästi kuumust ja temperatuurikõikumisi. Oma happekindluse tõttu on tika hinnatud ka laborites töötasapinnana.

Tikast põrand reeglina liimitakse alustasapinna külge. Saavutamaks suuremat stabiilsust tuleks

alusena kasutada veekindlat vineeri. Liimidest tuleks valida elastsust säilitavad parketiliimid, mis võimaldavad puidul veidi niiskusrežiimide muutumisel kaasa mängida.

Tihti soovitakse tikapõrand paigaldada nö. laevateki stiilis. Sel juhul jäetakse plankude vahele mõnemillimeetrised sooned, mis täidetakse spetsiifilise elastse mastiksiga, mida kasutatakse ka laevadekkide valmistamisel. Lisaks esteetilisele efektile annab see ka puhtpraktilisi eeliseid: põrandapind on vähem libisev ja parketilippidel on täiendav ruum paisumisteks ja kahanemisteks.

Kuna tika on ise juba üsna õline puu, tuleb põranda viimistlemisel kasutada spetsiaalselt tika jaoks toodetud õlisid. Õlitamine tõstab puidu loomulikku kaitsevõimet ning säilitab puidu värvi mitmeteks aastateks. Vähemalt korra aastas tuleks tikapõrandat uuesti üle õlitada.

Lisaks headele tehnilistele omadustele ei korva ükski tehismaterjal seda tunnet, mida loob looduslik tikapuust põrand. See on silmale hea vaadata ning jalale mõnus astuda.

Jarmo Tuisk
BusinessDo Puit ja Põrand
Aadress: Aiandi tee 2a-6, Viimsi
E-mail: info@businessdo.net
Koduleht: www.puitjaporand.com

Sisestatud: 23.01.2007

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki