Artiklid ja uudised

Puidust vormitud valgustid

Kuidas see juhtus?

Sisearhitekt Raul Tiitus arhitektuuribüroost Pink helistas meile sooviga saada oma kliendile Soomes valmistatud puidust valgusteid. Hakkasime siis kõigepealt www.sectodesign.fi kodulehelt uurima, et millega õigupoolest tegemist on. Helistasime ja saime jutule Secto Design Oy tegevjuhi Tuula Juselius’ ega. Meie üllatuseks olime leidnud Soome valgustitootja, kelle idee ja teostus puidu kasutamisel jättis meile sügava mulje. Järgnev lugu Tuulaga räägib valgustite tootmise sünnist.

Soome firmas Secto Design Oy toodetud klassikalisi puidust valgusteid võib tänapäeval kohata pea kõigis maailma nurkades, ka väga luksuslikes interjöörides. "Rahvusvaheline edu polnud siiski meie peaeesmärk, kui me 90-ndate alguses kavandasime oma esimesi valgusteid," tõdeb tegevdirektor Tuula Jusélius. "Meie eesmärgiks oli pakkuda soomepärasesse, valdavalt puitmaterjale kasutavasse interjööri sobivaid, ajatult stiilseid valgusteid."

"Eelmisel kümnendil oli puitmaterjalist valgusteid kaubandusvõrgust praktiliselt võimatu leida, kui mõned saunavalgustid välja arvata. Tootsime sel ajal Soome kuusest disainmööblit ning kuulsime pidevalt klientide kurtmisi, et nad ei leia mööbli juurde sobivaid valgusteid. Olin ka oma korterit sisustades sama probleemiga kokku puutunud. Sestap ütlesingi sisearhitekt Seppo Kohole, kes kavandas meie mööblikollektsiooni: ”Kui sa juba kord meie disainer oled, siis ole hea ja tee meile ka valgusti”. Ta tegigi ja siin me nüüd oleme. Praegu ongi meie firma spetsialiseerunud valgustitele. Mööblitootmise haru müüsime mõne aasta eest teisele firmale."
Esimene, kasepuidust valmistatud 60 cm kõrgune koonusekujuline rippvalgusti Secto sai peagi endale seltsiks terve valgustipere: väiksema ja suurema laevalgusti ning laua-, põranda- ja seinalambid. Uustulnukatena täiendavad tooteseeriat kerakujuline Octo ja poolkerakujuline Victo.

Ilusad asjad sünnivad raske töö ja vaevaga

Kui Seppo Koho mulle oma uut valgustit näitas, armusin sellesse esimesest pilgust. Esimesed mõnikümmend lampi tegi ta valmis oma kätega, kuid kohe hakkasime valgustite tootmiseks otsima ka professionaalseid meistreid. See osutus üllatavalt keeruliseks. Proovisime nelja erinevat puidufirmat, enne kui leidsime oma praeguse partneri, kelle arusaam kvaliteedist langes kokku meie endi kriteeriumidega. Valgustite valmistamine nõuab tõepoolest kõrget kvalifikatsiooni, seetõttu hindame kõrgelt oma oskuslikke puutöömeistreid."
Kuigi praegu on Secto Designi valgustite järele suur nõudlus, läks nende müük esialgu üle kivide ja kändude. Visalt, aga järjekindlalt hakkasid müüginumbrid siiski kasvama ning Tuula Jusélius hindab tagantjärele sellist arengut igati positiivselt. "Saime rahulikult õppida ja oma tooteid arendada. Ka
edasises tegevuses oleme püüdnud hoida rahulikku kasvutempot, võttes eksporditurul ette ühe riigi korraga. Rootsi ja Soome on endiselt meie suurimad turupiirkonnad, kuid praegu läheb juba 75 protsenti meie kogumüügist ekspordiks ning ekspordi osakaal tõuseb pidevalt."
Tuula Juséliuse sõnul on aastate jooksul seoses valgustitega nii mõndagi üllatavat kogetud, kasvõi asjaolu, kuivõrd mitmepalgelistesse interjööridesse ja mitmesugusteks otstarveteks Secto valgusteid on valitud. Neid võib kohata hotellides ja restoranides, Lapi suusamajakestes, haiglates, konverentsiruumides, kuid ka näiteks Silja laevadel või koguni rätsepa töölaual töövalgustina. Rohkesti kasutatakse Secto valgusteid loomulikult ka kodudes. "Tegelikult mõtlesime juba mööblit tootes, et alati ei peagi iga mööblieset teatud kindla objekti tarbeks kavandama. Kui mööbel on piisavalt stiilne ja kvaliteetne, sobib see ühtmoodi hästi nii ametiruumidesse kui kodusesse interjööri. Sama põhimõte kehtib ka valgustite kohta. Kuid siiski on kasutusobjektide mitmekesisus suutnud meid üllatada."

Teine tähelepanuväärne seik on see, kuivõrd erinevatest maailma nurkadest ja erinevatest kultuuridest pärinevad inimesed neist vaimustusse satuvad. "Aimasime algusest peale, et sellised valgustid võiksid olla meelepärased jaapanlastele eks meenutab jaapanlaste maitse oma minimalismis paljuski soomlaste maitset. Kuid see oli meile tõeliseks üllatuseks, et ka Araabiamaades leitakse need valgustid sobivat sealse sisustusstiiliga."
Toetajaid ei paista eraldavat ka ealised piirid: "Noored pered ja tudengid ostavad Helsingis Secto valgusteid tihti oma esimestesse kodudesse. Kuid alles eile viisin juba teise Secto 88-aastasele vanaprouale, kes on nende valgustite tõeline fänn."


Tuula Juséliuse arvates peitub universaalse populaarsuse saladus just nimelt valgustiseeria lähtepunktis, puidu kasutamises. "Puit annab valgusele täiesti erilise soojuse. See on lummav ja ligimeelitav." Disainer Seppo Koho jaoks pole need valgustid pelgalt valgusallikad pigem on tegemist omaette ruumiga, millele valgus annab sisu. Need valgustid polegi mõeldud üldvalguse andjateks, nende ülesanne on luua meeleolu ja mõjuda kutsuvalt.

Pildiallkirjad:
Secto Designi valgustid on valmistatud Soomes, mitmeetapilise käsitööna pressvormitud kasepuitribadest.
Secto valgustites jääb valgusallikas vaataja pilgu eest varjatuks ega pimesta ruumi sisseastujat.
Secto valgustite autori sisearhitekt Seppo Koho idee kohaselt on ka valgusti omaette ruum.
Valguse ja varjude mäng teeb skulptuursest Octost lummava ja samas rahustava pilgupüüdja.


Moodne Valgustus AS
Aadress: Rävala pst 7
Telefon: 667 6670
E-mail: moodne@valgustus.ee
www.valgustus.ee

Sisestatud: 09.04.2007

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Scavolini Box Life: üks toode, lõputud võimalused

Scavolini Box Life: üks toode, lõputud võimalused

Scavolini tutvustab sellel aastal oma innovaatilist uut toodet Box Life. Box Life on nutika sisekujunduse kontseptsioon, mis võimaldab luua erineva funktsiooniga alasid väikesel pinnal organiseeritult ja funktsionaalsel viisil, mida iseloomustavad elegants ja ülipaindlik kohandamise võimalus. See hõlmab lõputuid funktsioone, ühendades samal ajal elu-, majapidamis- ja magamistoad, et tagada väikeste eluruumide ülim paindlikkus. Mööbli disainisid rahvusvaheline disainistuudio Rainlight ja selle loovjuht Yorgo Lykouria koostöös HOK-iga, kes on kaasaegse arhitektuuri mõne olulisema teose, sealhulgas Dali muuseumi, Mercedes Benzi staadioni ja Hamadi Rahvusvahelise lennujaama disainerid ja autorid.

TAIMELAMP- VAJALIK ABIVAHEND MEIE KLIIMAS.

TAIMELAMP- VAJALIK ABIVAHEND MEIE KLIIMAS.

Ajal kui päevad on lühikesed ja päikesevalgust napib, on hea taimedele anda lisavalgust
taimevalgustiga. Valgusallikas neis valgustites kiirgab, erinevalt tavalisest valgustist,
fotosünteesiks sobivat valgust. Selle mõjul kasvavad taimed rikkalikumalt ning on
elujõulisemad. Taimevalgusti abil saab kasvatada ürte, salati- ja maitsetaimi ning lilli
aastaringselt. Samuti on valgusti väga hea idude kasvatamiseks, sest need tärkavad vaid
paari päevaga.

Valgustemperatuuri olulisus

Valgustemperatuuri olulisus

Suure tõenäosusega loevad paljud inimesed antud artiklit siseruumis, kus valgust annab tehislik valgusallikas. Moodsa aja inimene veedab suure osa ajast kinnises siseruumis ja puutub päeva jooksul kokku erinevate valgusallikatega. Tänu tehislikule valgusele on inimesel palju võimalusi juurde tekkinud aga samas on see ka segadusse ajanud organismi, mis on tuhandete aastate jooksul arenenud reageerima muutlikule valgusele. Seda valgusele reageerivat masinavärki saab nimetada bioloogiliseks kellaks, mis on olemas enamus elusorganismidel.

Artskill stuudiol on NEMO salonginäidistele äärmiselt head hinnad

Artskill stuudiol on NEMO salonginäidistele äärmiselt head hinnad

Aastal 1993 Milanos asutatud Itaalia disainvalgustite bränd NEMO on algusest peale olnud innovaatiliste lahenduste ja moodsa joonega disaini esindaja. Käesoleval hetkel on kollektsioonis mitmeid mudeleid, mis on loodud Itaalia tipp-disainerite poolt nagu näiteks Carlo Forcolini, Jehs + Laub, Javier Mariscal, Karim Rashid, Ilaria Marelli, Foster+Partners, Hannes Wettstein ja Roberto Paoli. Lisaks hooajaliste kollektsioonide mudelitele on NEMO-l ka Masters-nimeline kollektsioon, mis koosneb spetsiaalselt valitud äärmiselt unikaalsetest ja ikoonilistest valgustitest. Need mudelid on sündinud Itaalia disainiklassika esindajate sulest - Le Corbusier, Vico Magistretti, Franco Albini, Charlotte Perriand ja Kazuhide Takahama.

vaata kõiki