Artiklid ja uudised

Majaehituseks kulub 7-9 kuud

Kui pikk on umbes 150 m2 eramu ehitusaeg vundamendist sisetöödeni väikeplokk- või puitkarkassmaja puhul? Arvestades muidugi, et ei tule ette ootamatuid seisakuid.

Tänapäeva individuaalelamute ehituses on nii tellija kui ka ehitaja aja ning materiaalsete ressursside hulk piiratud. Enamik tellijaid on majaehituseks võtnud laenu ning ka ehitusfirmadel on kasutatav tööjõuressurss tavaliselt piiratud.

Tööde tegemise ajagraafiku planeerimisel tuleb arvestada mitmeid tõenäoseid aja- ja ressursikadusid (näiteks põhimaterjalide muretsemisel võivad tekkida hankeprobleemid, samuti võib projekteerimisvigade lahendamisel tekkida oluline raha- ja ajakadu jms).

Tööde teostamise ideaalvariandis jäävad need reservid ehitustööde lõpetamisel üle, kuid musta stsenaariumi korral aitavad leevendada tekkinud probleeme.

Normaaloludes ei tohiks nulltsükli töödeks ühel brigaadil (kolm kuni viis ehitajat) kuluda üle 4-6 töönädala.

Kinnise majakarbi (aknad-uksed ees, vahelaepaneelid või -karkass paigaldatud, katusekate paigaldatud) valmimine sõltub elamu keerukusest ja kandekonstruktsioonides kasutatud materjalidest, kuid see ei tohiks ületada 15 töönädalat.

Kõigi eritööde tegemine peaks ideaalvariandis toimuma pidevalt üldehitustöödega samal ajal, et ei tekiks liigseid seisakuid sisetööde alustamisel.

Välis- ja siseviimistlustöid on ideaalvariandis võimalik teha ühel ajal ja planeeritav periood selleks oleks 6-9 töönädalat.

Haljastustöödeks kuluvat aega on raske määrata, kuid koos lihtsa võrkaia paigaldusega ei tohiks sellele kuluda üle nelja töönädala.

Seega kõik kokku: 6 + 15 + 9 + 4 = 34 töönädalat ehk suurusjärgus 7-9 kalendrikuud.

Kuna konkreetsete algandmete asemel on arvutuste aluseks võetud üldistus, on ka saadud tulemus on ligikaudne.

Autori praktikas on olnud juhtum, kus väikeplokkidest paarismaja kinnine karp (koos nulltsükli, kõigi eritööde ja fassaadi välisviimistlusega) on saadud valmis nelja kuuga, kuid samas olnud ka juhtum, kus eramaja teostus (ilma haljastustöödeta) võttis aega 13 kuud.

Tellija saab konkreetse elamu ehitamiseks kuluva umbkaudse ehitusaja, samuti tööde maksumuse kõige objektiivsemalt teada ehitusfirmade hinnapakkumiste võrdlemisel. Selleks on vaja tellijal koostada (või tellida) ehitustööde ja ehitusmahtude tabel (konkreetse elamuprojekti baasil), mille alusel saaksid tellija valitud ehitusfirmad teha oma pakkumised. Tabeli kujul esitatud hinnapakkumiste analüüsi käigus peakski tellijale selguma töödeks kuluv ligikaudne aeg ja tööde maksumus.

Kui tellija soovib aega lühendada, järgneb tavaliselt ehitajapoolne ehitustööde maksumuse tõstmine.

Valeri Lebedev
Oma Maja
Äripäev

Sisestatud: 10.06.2007

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki