Artiklid ja uudised

Vannituba vajab niiskuskindlat valgustit

Tihtipeale otsib ostja vannituba sisustades endale meelepäraseid valgusteid nii, nagu ta valiks neid ükskõik millisesse teise ruumi, kuid niisketesse ruumidesse paigaldavatele valgustitele kehtivad kõrgendatud tehnilised nõuded.

Mõnikord küll teatakse, et vannitoa valgustid peaksid olema niiskuskindlad, kuid ei teata täpsemalt, millistele nõuetele need peavad vastama. Nii et kui esmapilgul tundub valgustite valik kauplustes suur, siis tegelikkuses määravad valgusti niiskuskindluse aste ning soovitud asukoht ruumis selle, kas väljavalitud valgustit tohib vannituppa paigaldada.

Millised siis on tehnilised nõuded? Valgustite kaitseastet tähistatakse tähekombinatsiooniga IP, millele tavaliselt järgneb kaks numbrit, näiteks IP44. Esimene number tähistab alati valgusti tolmukindluse ja teine niiskuskindluse astet. Juurdelisatud tabelis on selgitav ülevaade, mida üks või teine number tähendab.

Selleks et teada, kuhu millise kaitseastmega valgustit võib paigaldada, on eeskirjade järgi vannituba jaotatud tsoonideks. Joonisel on näidatud kolm tsooni ja tabel vastavate kaitseastmete kohta. Tabel näitab, et kui esimeses ja teises tsoonis soovitatakse üldjuhul IPX4 valgusteid, siis sõltuvalt vee kasutamisest võib olla vajadus kasutada ka IPX5 kaitseastmega valgusteid kõigis kolmes tsoonis. Näiteks vajab kõrgemat kaitseastet kindlasti duširuumi põrandasse või seina süvistatud valgusti, millest vesi üle voolab. Üldjuhul aga piisab IPX4 kaitseastmega valgustist ja kolmandas tsoonis ka IPX1 astmest.Kui tehnilised nõuded on selged, siis võiks ringi vaadata ja uurida, milliseid sobivaid valgusteid vannitubadesse pakutakse. Veel mõni aasta tagasi oli valik suhteliselt kesine, piirdudes enamjaolt lakke süvistatavate halogeenlampide ning üksikute pinnapealsete plafoonide ja peeglivalgustitega. Nüüdseks võib valida juba tosina valgustusega peegli vahel, saadaval on valgustusega peegelkappe ning ka peeglivalgustite valik pole enam üksluine.

Näiteks võib peale klassikalise, peegli kohale või kõrvale mõeldud pika luminofoorvalgusti leida ritta seatud valgete klaaskeradega valgusti või mõne huvitavama vannituppa mõeldud seinalambi. Hästi otsides õnnestub osta isegi niiskuskindel suundvalgusti.Moodne Valgustus AS
Aadress: Rävala pst 7
Telefon: 667 6670
E-mail: moodne@valgustus.ee
www.valgustus.ee

Valgustisalong ja müügikontor Tartus
Aadress: Teguri 37b
Telefon: 730 0812
Faks: 730 0813
E-mail: toomas@valgustus.ee
www.valgustus.ee

Sisestatud: 03.10.2007

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki